ÇevreGündemManşet

RİVA-1 İle Koylar Daha Temiz

DTO Bodrum Başkanı Dinç: "Belirli şartlara uymadan kullanılan bütün kaynaklar tükenmeye mahkumdur"

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanlığı’ nın yanında TURMEPA – Deniz Temiz Derneği Bodrum Şubesinin de Başkanlığını yürüten Orhan DİNÇ, gerek Oda’ da gerekse Dernek’ de ekibi ile birlikte görev aldığından bu yana deniz turizmi kaynaklarının değerlendirilmesinde sürdürülebilirliğin ve devamlılığın gereklerinin yerine getirilmesine vurgu yaptı.

Bu kapsamda, deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer KIRAN ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan KAPTANOĞLU’ nun destekleri ile RİVA – 1 Katı Atık Alım Teknesini teknelerden katı atıklarını almak üzere ücretsiz hizmete kazandırdı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube sponsorluğunda ve TURMEPA – Deniz Temiz Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi iş birliğinde faaliyetlerine devam eden RİVA-1 teknesi cennet koylarımızdaki teknelerden sadece 2020 yaz sezonunda 6200 adet çöp topladı. Hizmete başladığı 2019 yılından bu yana da toplamda 11.200 adet çöp torbası aldı.

Her bireyin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Başkan DİNÇ, ekmek yediğimiz denizlerimizin ve faaliyetlerimizin sürdürülebilirliği için özverili olmamız gerektiğini savunuyor. Katı Atık Alım teknemiz RİVA-1 ile ücretsiz hizmet vermeye devam ederken, bu süreçte hem Muğla Büyükşehir Belediyemiz hem de Bodrum Belediyemiz ve TURMEPA- Deniz Temiz Derneği ile beraber Teknelerden Sıvı Atık Alımı için proje çalışmaları yürüttüklerini belirterek,  farkındalık yaratacak projelerle Bodrum’a ses getireceklerini de belirtti. Mart 2020 tarihi itibari ile COVİD-19 salgını sebebiyle Pandeminin patlak vermesi piyasayı olumsuz etkilediği gibi denizdeki bir çok sektörümüz bu durumdan zarar gördüğünü belirten DİNÇ, yoğun çalışmalarla üyelerinin bu dönemde her daim yanlarında olduğunu dile getirdi.

Tüm bunlarla beraber 2020 yılında salgının getirisi olan online, uzaktan erişim ile toplantı ve eğitimlere devam ettiklerini belirten Başkan DİNÇ,Eylül’de yapılan “Uluslararası Kıyı Temizliği (İnternational Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası”na da değindi.Geçmiş yıllara oranla mesafeli ve tedbirli bir şekilde düzenlenen bu etkinlikte slogan herkesin evinin önünü temizlemesiydi. Kıyılarda yapılan temizliklerimizde yine hijyen, mesafe kurallarını baz alarak sadece Bitez – Adaboğazı kıyı şeridinde 100 adet çöp torbasıyla katı atık toplayan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi TURMEPA – Deniz Temiz Derneği Bodrum Şubesi ile bu etkinlikte de iş birliği içindeydi.  Bu etkinlik hem dünyada hem de Türkiye’n in kıyıya şeridi olan birçok il ve ilçesinde gerçekleşti.

Başkan DİNÇ “Belirli şartlara uymadan kullanılan bütün kaynaklar tükenmeye mahkûmdur. Bunun bilinci ile çıktığımız yolda yapmamız gerekenlerin farkındayız ve biliyoruz ki bu güzelliklerin gelecek nesillere aktarılması en önemli görevlerimizden biri. Her açıdan cennet denebilecek bir bölgedeyiz ve bunu korumalıyız.” Dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu