EkonomiGündemManşet

“ESNAFINA SAHİP ÇIK BODRUM” PROJESİ BAŞLIYOR

Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Esnaf Odasının da desteği ile “ESNAFINA SAHİP ÇIK BODRUM” projesini hayata geçiriyor. Bu kapsamda 15 Mayıs Cuma günü, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez’in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısı ile proje başlamış oldu.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon basın açıklamasında projenin detayları hakkında bilgi vererek, Covid-19 salgınından sonra işletmelerin yaşadığı sorunları çözebilmek adına bir dizi çalışma gerçekleştirdiklerini, bunlardan birinin de BODTO 6 Nolu Yeme-İçme ve Eğlence Sektörü Meslek Komitesi ile birlikte ürettikleri “ESNAFINA SAHİP ÇIK BODRUM” projesi olduğunu söyledi.

BODTO Başkanı, “Bodrum Belediyesi’ne ve Bodrum Esnaf Odası’na da desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz ayrıca, Komite üyelerimizi bu özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum.” diyerek şunları kaydetti: “Bu salgın hiç bir ayrım yapmadan herkesi vurdu. Özellikle yeme-içme sektörümüz büyük darbe aldı. Biz bu salgından sonra duyurular, bankalarla ilişkiler, kurum hizmetlerinin devamlılığı, toplantılar, faaliyetler başta olmak üzere pek çok lobi faaliyetini sürdürdük. Bugün de “ESNAFINA SAHİP ÇIK BODRUM” projesi ile karşınızdayız. Bodrum Ticaret Odamızın 6 Nolu (Yeme-içme ve eğlence sektörü) Meslek Komitesi yaşanılan pandemi sürecinde Bodrum’lu işletmelerin yaşayacağı muhtemel sorunları öngörüp, ileriye dönük olarak zararların karşılanması için “ESNAFINA SAHİP ÇIK BODRUM” projesini hayata geçiriyor. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Esnaf Odası’nın da projeye ortak olmasıyla daha da büyüyerek, tüm Bodrumlu işletmeler için önemli bir farkındalık yaratılacağını düşüyoruz.  “Esnafına Sahip Çık” sloganı tüm ülke çapında yerel esnafı korumak adına ortaya çıkmış anonim bir söylemdir. Bizler de bu söylemden yola çıkarak tüketicileri; öncelikle üyelerimizden, daha sonra da tüm Bodrum’un yerel esnafından alışveriş yapmasını sağlayacak algıyı oluşturarak bir farkındalık projesi yapmaya karar verdik.”.

– Bu süreci hep birlikte, birbirimize destek olarak atlatacağız.

Turizmin beraberindeki 58 sektörü de beslediğine vurgu yapan Kocadon konuşmasına şöyle devam etti: “Esnafına Sahip Çık” projesi şöyle ilerleyecektir; örneğin bir müşteri sürekli gidip müdavimi olduğu işletmeye 1.000 TL (bu rakam müşterinin kendi belirleyeceği rakam olup değişiklik gösterecektir.) destek verecek, işletme hizmet vermeye başladıktan sonra müşterimiz işletmede en fazla 1.250-TL bir harcama limitine sahip olabilecektir. Yani müdavimi olduğunuz işletmeye ön ödeme yaptığınızda, işletme açıldıktan sonra %25’e kadar bir indirim kazanacaksınız. Böylece hem esnafımız hem de müşterimiz bu fırsatı değerlendirebilecektir. Böylelikle normale döndüğümüz günlerde avantajlar sunan işletmelerle bunlardan faydalanan müdavimler arasında şimdiden bir etkileşim yaşanacaktır. Buradan tüm esnaflarımıza, tüm Bodrumlulara, Tüm Bodrum severlere sesleniyorum. Bu çarkın içinde hepimiz birlikteyiz. Tüm Bodrum esnafını ve kendini Bodrum’a ait hisseden herkesi, ülke çapındaki Bodrum sevdalılarını bu projeye katkı vermeye davet ediyorum.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise salgın tehlikesi Türkiye’de baş gösterdikten sonra gerekli önlemleri Belediye ve tüm kamu kurumları olarak aldıklarını açıklayarak en büyük darbeyi yaklaşık 100 gündür kapısına kapatan turizm, yeme-içme eğlence, konaklama sektörünün aldığını belirterek bu proje ile sektöre bir can suyu vermek için toplandıklarını belirtti. “Bizi bunca zamandır misafir eden Bodrum’un marka olmuş o güzel mekanlarını desteklemek lazım. Sizden kesinlikle sadaka istemiyoruz, nasıl olsa bu sektör açılacak ancak bu proje ile esnafa can suyu olarak ödeme yaptığınız zaman hesabınız 1000 TL ise biz sizden 750 TL alacağız.” diyen Aras,  Bodrum Belediyesi olarak her zaman esnafın yanında olduklarının altını çizerek, “Bu çalışmayı yapan kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Umarım hayırlısı ile bu kampanya amacına ulaşır.” şeklinde konuştu.

Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ise böyle bir esnafa sahip çıkma kampanyasına katılmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, Bodrum esnafının büyük zararda olduklarını açıkladı ve halkı bu projeye destek vermeye davet etti.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Atilla Serttaş ise, Ticaret Odası 6 nolu meslek komitesinin çok güzel bir çalışma yaptığını söyleyerek, bu projeyi ülke geneline duyurmak istediklerini açıkladı. “Bu sektörde Bodrumda 150.000-180.000 civarında minimumda çalışanımız var, 15 Mart’tan beri yeme-içme sektörümüz büyük zararda, bu yıl bizim mutlaka kredilerle desteklenmemiz gerekiyor. Uzaktan çalışma desteğini bekliyoruz.” dedi.

BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç projenin tüm sektörleri ilgilendirdiğini söyleyerek “Projenin logosu bir farkındalık logosudur. Bu farkındalığı yaratırsak işletmelere can suyu vermiş olacağız. Sosyal medya üzerinden duyurulara başlıyoruz, kurumlar aracılığı ile bu projenin yayılmasını sağlayacağız, bu Bodrumun tüm yerel işletmelerine sahip çıkma projesidir.” Dedi. BODTO olarak tüm kanalları kullanarak ciddi çalışma içinde olduklarını işaret eden Eyinç, herkesi projeyi desteklemeye davet etti.

“Esnafına sahip çık Bodrum projesine katılmak isteyen işletmeler kendi iletişim kanalları üzerinden proje görsellerini paylaşarak projeye dahil olacaklardır. Projeye ilişkin sosyal medya hesapları şöyledir:

Twittter: @esnafbodrum #EsnafinaSahipCikBodrum

Facebook: @esnafinasahipcikbodrum

Instagram: @esnafinasahipcikbodrum

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu