EkonomiGündemManşetSağlık

BODRUM BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Bodrum Belediye Meclisi, korona virüs salgını ile mücadele konusunda Bodrum’da alınan tedbirler ve Belediyenin bu konudaki kısa, orta ve uzun vadeli çalışma programını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Kapalı oturumda gerçekleştirilen toplantıda meclis üyelerini, yapılan faaliyetler ve alınması gereken tedbirler konusunda bilgilendiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 16 Mart 2020 tarihi itibariyle Bodrum ilçesinde toplam 4200 km yol, 44 idari bina, 3200 çöp noktasının Belediye ekipleri tarafından dezenfekte edildiğini açıkladı.

Türkiye’de koronavirüs (Covid 19) salgını ile ilgili sürecin başlamasıyla birlikte Bodrum Belediyesi’nin hayata geçirdiği salgınla mücadele uygulamaları hakkında bilgi veren Başkan Aras, “Unutulmamalıdır ki belediyenin bu konuda alacağı kararlar kendi mevzuatı çerçevesinde olacaktır. Burada tek yetkili Kaymakamımız, İlçe Salğık Müdürümüz ve Hıfzısıhha Kuruludur. Biz onların salgın ve pandemi konusunda aldığı kararları uygulamakla sorumluyuz. Bunun dışında halk sağlığını ilgilendiren tüm konularda görevlerimizi sürdürüyoruz.”diye konuştu.

DEZENFEKTASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, okulların tatil edildiği 16 Mart günü itibariyle salgına yönelik önlem ve uygulamalarına hız veren Bodrum Belediyesi’nin çalışmalarını şu sözlerle ifade etti:

“İlk olarak başkan yardımcılarımızdan oluşan virüsle mücadele koordinasyon kurulu ve hemen ardından bir kriz masası oluşturduk. Arkasından acil eylem planı devreye alınarak, ilk kararları ve tedbirleri uygulamaya başladık. Bu çerçevede, kamusal alanların, parkların, pazaryerlerin ve sokakların ilaçlanmasına karar verildi. 16 Mart tarihinden bu yana Bodrum’da 4200 km yol, 44 idari bina, 3200 çöp noktası da dezenfekte edildi. Bu faaliyetler periyodik olarak malzeme temini sağlandıkça devam edecek. Bakanlığımız ve hıfzıssıhhadan gelen tebligatları uyguluyoruz.”

BAŞKAN ARAS: AMAÇ, HALK SAĞLIĞINI KORUMAK

İnsanların yoğunluk oluşturduğu ve uzun süreli kaldıkları mekanlarda virüs tehdidinin had safhada olduğunu hatırlatan Başkan Aras, halk sağlığı düşünülerek kapatılan işletmelerle ilgili olarak da şunları söyledi:

” Temel ihtiyaç olan gıdanın hemen karşılanabileceği, insanların yemek yiyebileceği lokantaların açık olması söz konusuydu. Maksat, insanların sosyal alanlardan uzak kalmasını sağlamaktı. Bu süreçte yapılan tartışmalarda maksattan biraz uzaklaşıldığını düşünüyorum. Biz, üç belediye kafeteryasını sadece bu amaçla, lokanta gibi işleyecek durumda açık bıraktık. Tepkileri görünce, onları bile kapattık. Amaç burada insanların izole olmalarıydı.”

65 BİN MASKE DAĞITILACAK

Gıda pazarlarında denetimlerin arttığını ve kişisel hijyen kuralları ile ilgili olarak esnafın sürekli bilgilendirildiğini anlatan Başkan Aras, Bodrum genelinde alınan tedbirleri şöyle özetledi:

“Temel ihtiyaç ürünleri dışında kalan giyim ikinci el eşya, el sanatları esnafını kapattık. Arkasından bütün Pazar yerlerimize mask, eldiven ve dezenfektan sorumluluğu getirdik. Pazar yerlerine ve pazarcı esnafımıza maske dağıtıyoruz. Yine 65 bin maske siparişlerimiz var. Maskelerimiz gelecek, dağıtımına başlayacağız. Açıkta satılan gıda ürünlerinin poşetle koruma altına alınması konusunda Pazar esnafımıza uyarılarda bulunduk. Denetimlerini de Zabıtamız düzenli olarak yapıyor. Yine, ekmek ve unlu mamullerin denetimlerini zabıta ekiplerimizle sürdürüyoruz. Hastaneler ve aile sağlığı merkezleri kendi dezenfeksiyonlarını yapıyor, biz eczanelerde ekiplerimiz tarafından dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.”

BODRUM BELEDİYESİ HER AN GÖREVE HAZIRLIKLI

Belediyenin risk grubunda bulunan yaşlı, engelli ve evden çıkamayacak durumda olan vatandaşlara alışveriş ve ulaşım desteği sağladığını anlatan Aras, “Bize ulaşan bazı ihtiyaç sahiplerine, temel gıda yardımları yapıyoruz. Gıdaya ulaşamayanlara ve maddi gücü yetersiz kalan vatandaşımıza mümkün olduğu kadar gıda malzemesi temin ederek ulaşmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Belediye hizmet binalarında ve vatandaşların yoğun olarak geldiği yerlerde de tedbir aldıklarını anlatan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi’nin korona virüsü ile mücadele tedbirleri kapsamında 5 sağlık personeli, 32 dezenfektan personeli, 22 araç ve şoför ile göreve hazır olduğunu kaydetti.

BAŞKAN ARAS:”E-HACİZİ KALDIRDIK”

Vatandaşların Belediyeye gelmeden internet üzerinden ve telefonla işlemlerini yapması konusunda uyardıklarını da kaydeden Başkan Aras, “Belediye alacaklarının takibi konusunda e-hacizi kaldırdık. Şu anda durum düzelene kadar e- haciz yapmıyoruz. Durum tespiti yapıyoruz. Hiç kimseyi buradan mağdur etmeyeceğime söz veriyorum” dedi.

İnşaat sektörüne de değinen Başkan Aras, Bodrum’da inşaatların devam ettiğini, şantiyelerde çalışan ve konteynırlarda, koğuşlarda kalan işçiler için uygun şartların sağlanması için gerekli denetimleri yapacaklarını söyledi. Başkan Aras, inşaat yasağı ile ilgili sürenin de bu durumda uzatılabileceği sinyalini verdi.

ARAS: “UMARIM GÜZEL YAZ GÜNLERİNE DÖNERİZ”

Bodrum halkına her zaman destek olacaklarını ifade eden Başkan Aras sözlerini şöyle tamamladı: ”Biz önlemlerimizi alalım. İnşallah bir an önce bundan kurtuluruz.  Güzel yaz günlerine geri döneriz. Tatilcilerimizi, turizmcilerimizi, herkesi güldürecek sürece tekrar gireriz diye düşünüyorum.”

Bodrum Belediye Meclisi kapalı oturumu, Meclis üyelerinin görüşleri ile devam etti. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, AK Parti ve İYİ Partili Belediye Meclis üyelerinin süreçle ilgili önerilerini alarak ilgili konu ile ilgili başkan yardımcılarına talimat verdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu