EkonomiGündemManşetSağlık

İŞADAMLARINDAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği (BESİAD) Yönetim Kurulu tarafından koronavirüsün yarattığı hayati süreç ile ilgili açıklama yaptı.

BESİAD Başkanı Engin Kaplan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üç ana başlığı çok önemsiyoruz. Üçü de birbirinden önemli olan bu başlıkların haber değeri sıralaması sizlerin takdirine bırakılmıştır.

Bu sürecin insanlığın bir çok hayati kavramı yeniden sorgulayacağı ve yaşamımızın bundan sonrasına faydalı etkileri olan bir süreç olarak biteceğine inanıyoruz.  Dünya ve tüm insanlık, tarihte benzeri olmayan bir sınavdan geçmektedir. Bu global ölçekte, bütün genel geçer kuralları alt üst eden bir sınavdır.

Biz bu sürecin sonunda tüm insanlığın değer yargılarını, varoluşu, ahlakı ve güç kavramını yeniden yorumlayacağına inanıyoruz. Bakmayı ve görmeyi unuttuğumuz ama hayati önem taşıyan, bedensel ve manevi temizliğin önemini hiç unutmayacağımız şekilde hatırlamamıza vesile olacağına inanıyoruz.

Dünya çapında hayatını kaybeden tüm insanlara Allah’tan rahmet diliyoruz.

Endişeliyiz ama umutsuz değiliz. Aksine bir çok unutulmuş değer yargısının ve kavramın tamir edilmiş şekilde hayatlarımıza yeniden dahil olacağına inanıyoruz. Olması gerekenin bu olduğunu savunuyoruz.

Yaşam, insan ve sorgulamalar boyutunda konuya bakış açımız bu şekilde.

Bu süreci bir tatil fırsatı olarak gören, Bodrum ve benzeri bölgelere akın eden misafirlerimizi bu reflekslerinden vazgeçip, sağlıklı ve güvenli alanlarında sabır göstermeye davet ediyoruz.

Tabii ki bu sürecin günlük hayatımıza, ekonomiye, hayatımızı idame ettirdiğimiz mekanizma ve sistemlere yönelik boyutları, BESİAD olarak asıl görev tanımımıza isabet etmektedir.

Bodrum en keyifli zamanlarda da en zor zamanlarda da öncelikli tercih edilen bir adrestir.

Bu durum normal şartlarda bizler için bir ekonomik avantaj iken, bugün risk teşkil etmektedir.

Bu zaman dilimini aynı zamanda bir tatil fırsatı olarak gören ve Bodrum’u tercih eden yerli ve yabancı tüm misafirlerimize evlerinde kalmalarını rica ediyor, hem kendilerini hem de ülkemizi korumak için en önemli mücadelenin bireysel olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Her şey yoluna girdiğinde, sağlık ve esenlikle mutlaka bir arada olacağız ve misafirlerimizi her zamanki gibi en iyi şekilde ağırlayacağız.

Ama bu günlerde herkesin en güvenli alanlarında, kapalı devre alanlarında kalmalarını öneriyor, önemle rica ediyoruz!

Ticari işletmelere getirilen zorunlulukların ekonomik sonuçları, bu yöndeki eylem planları ile ilgili bilgilendirme devletimiz tarafından ne kadar çabuk yapılırsa katılım ve hız o kadar artacaktır.

Faaliyetleri devlet talimatıyla durdurulan ve/veya bu sürecin doğal sonuçları sebebiyle ekonomik olarak hayatına devam etme riski barındıran sektör ve işletmelere yönelik ekonomik çözümlerin bir an önce sunulmasını bekliyoruz. Bu hamlenin tüm işletmeleri ve halkı steril alanlar oluşturma, talimatlara uyma, ne gerekiyorsa o yönde mücadele etme konusunda motive edeceğine inanıyoruz. Ki bu faktör can kayıplarının olmaması için büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanında devletimizin aldığı tüm tedbirleri destekliyoruz. STK ların bu dönemlerdeki misyonlarının önemini çok iyi bildiğimizden, devletimizin hizmetinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Yerel yönetimimiz ile iletişim halindeyiz. Tüm hassasiyetleriyle ellerinden gelen çaba ve dikkati sergilediklerini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bodrum Kaymakamımız Sn. Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Aras’a verecekleri her türlü göreve hazır olduğumuzu ilettik. Bodrum Belediyesi Korona Virüs Koordinasyon Kurulunda da yer almaktayız.

Bugünün elzem gündem maddesi olmamakla birlikte, geleceğe dönük olarak şu detayın altını çizmekte fayda görüyoruz. Biliyorsunuz belli sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri ile ilgili faaliyetlerini durdurma talimat ve/veya tavsiyeleri bulunuyor. Bu çok doğru ve gerekli uygulamayı destekliyoruz. Fakat bu durumun ekonomik sonuçları ile ilgili ne gibi planlamalar yapılıyorsa, bu konudaki bilgilendirmeler iş dünyasına ve esnafa hızla yapılmalı diye düşünüyoruz. Bu bilgilendirme ve iletişim hali, bu işyerlerimizin talimatlara uyma hızı ve kalitesini de yükseltecektir. İş yerlerimizde çalışan personellerimiz bu konudaki en önemli unsurdur. İnsanların kapanan iş yerlerinden ayrılmaları durumunda, maaşları, sigortaları, geçimleri, bakımları gibi bir çok toplumsal sorunu, ortaya çıkmadan çözmekte büyük fayda görüyoruz.

Önerimiz faaliyetlerini durdurması gereken iş yerlerinin hayatta kalmaları için öngörülen ekonomik planın somutlaştırılıp, esnafın içinin rahatlatılması ve bu eylem planına daha motive bir şekilde dahil olmalarının sağlanmasıdır.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu