EkonomiGündemManşet

MANDALİNA ŞENLİĞİ DEREKÖY’DE BAŞLADI

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafında düzenlenen 14. Bodrum Mandalina Hasat Şenliği, Dereköy Mahallesi’nde başladı.

Kortej yürüyüşü ile başlayan festivale Muğla Valisi Esengül Civelek, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Festival alanında mandalinadan yapılan reçel, sirke, lokum, çorba, hamur işi, sabun, kolonya gibi pek çok ürün satışa sunuldu. Yöresel sanatçıların Bodrum ve Muğla yöresi Türküleri seslendirdiği festivale oldukça yoğun bir katılım olduğu görüldü. Polis ve jandarma ekipleri festival alanı ve çevresinde trafik ve güvenlik önlemleri aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde Karya Çiçekleri’nin halkoyunları gösterisi beğeni topladı.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Bodrum Mandalinasının hak etiği değeri bulacağını ifade ederek, “Ben bu şenliğin yapılmasında bizlere yol gösteren, öncülük eden, sevgili Barış Saylak müdürüme teşekkür ederim. Onun öncülüğünde ve koordinasyonunda bu iş gerçekleşti. Bu şenliğin 2 anlamı var; ilki mandalinayı korumak, mandalinayı katma değer sağlayan bir ürün haline getirmek, ikincisi de turizmle buluşturmaktır. Ama belediye olarak benim görevim mandalina bahçelerini korumaktır” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, ise “Bodrum yarımadasında yaklaşık 120 bin dekar tarım alanı bulunuyor. En önemli coğrafi işaret alan ürünü bugün burada şenliğini yaptığımız mandarin, 4000 ağaçla başlayan hikayesiyle kısa sürede sevilerek hızla yayıldı.  Sayı günümüzde 170 bin ağaca ulaştı. Bodrumun farklı bölgelerinde bulunan mandalina bahçelerinden yılda 4 bin 500 dekar alandan yaklaşık 7 bin 200 tona yakın rekolte elde edilmektedir. ” ifadelerini kullandı.

Muğla Valisi Esengül Civelek de hasadın bol, bereketli ve verimli olmasını dileyerek katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Pazar günü akşam saatlerine kadar sürecek şenlik kapsamında en iyi reçel ve en iyi ürün yarışmaları, çeşitli sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu