GündemManşetSiyaset

CHP BODRUM KARAHAN İLE DEVAM DEDİ…

Halil Karahan ve Tuna Işın’ın yarıştığı CHP Bodrum İlçe Kongresi’nde yarışı Halil Karahan kazandı.

Öğle saatlerinde başlayan kongreye CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ile Burak Erbay, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır’ın da aralarında olduğu çok sayıda partili katıldı.

Divan Başkanlığı’na Gökhan Zeybek’in seçilmesiyle başlayan kongrede saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Çalışma ve hesap raporu ile tahmini bütçe görüşülüp oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Burada ilk söz alan Eski İlçe Başkanı Recai Seymen, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Seymen, parti içerisinde sadece yerel seçimlere odaklı partililerin olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Sadece yerel seçime odaklanmış siyaset yapan arkadaşlarımızı maalesef gördük. Kimi meclis üyesi yapacağım diyen, kimi belediye başkanı yapacağım diyen arkadaşlarımız, maalesef bizim yönetimimiz içinde de vardı. Bunları üzülerek gördüm. Esas ülkenin durumu çok önemliydi ama arkadaşlarımız yerel seçime daha çok odaklanmışlar. Yerel seçimde kimi belediye başkanı, kimi meclis üyesi yaparız, hesapları oydu. Ben böyle düşünmüyordum. Önce ülke. Cumhurbaşkanlığı sistemine gidiyoruz, belediye başkanlığı da önemli bir görev ama daha sonra gelir.”

24 Haziran 2018’deki genel seçimlerde Bodrum’un milletvekili adayı olmamasına rağmen CHP olarak Muğla’nın en yüksek oyunu aldıklarını belirten, Seymen şunları dile getirdi:

“Bodrum görevini fazlasıyla yapmıştı. Peki Bodrum bu görevi yaparken istedikleri karşılanmış mıydı? Milletvekili sıralamasında Bodrum niye devre dışı bırakıldı? O dönemde çok kısa bire süre vardı, toplandık ve İl Başkanına görüşlerimizi bildirdik. İl Başkanı bunu genel merkeze ilettiğini söyledi. Fakat Parti Meclisi toplantısında bir baktık. 5’inci sırada arkadaşımız Kerim Cangır vardı. Bir baktık ki 5’inci sıradaki arkadaşımız ortadan kalkmış. 6’ncı sıradaki arkadaşımız kalmış. Öyle bir liste yapmışız ki Muğla’nın Menteşe içerisinden 3 tane milletvekili adayı koymuşuz. Her zamanki gibi Milas’tan bir aday olmuş. Ben adaylar için herhangi bir eleştiri yapmıyorum. Sadece yöntem anlamında söylüyorum. Bodrum yine elini avucunu yalamıştı. Bu konuda bu kabahatin bir kısmı bizde. Biz Musa Gökbel’den yani 1989’dan beri bir milletvekili çıkaramıyoruz.”

Seymen’in konuşmasının ardından Muğla milletvekilleri, Belediye Başkanı Ahmet Aras, İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve partinin çeşitli kademelerinde görev alan isimler konuşmalar yaptı.

Ardından İlçe Başkanı adayları konuşmalarını yapıp yönetim kurulu üyelerini tanıttılar. İlk konuşmayı yapan Halil Karahan, “Bir şey itiraf edeceğim. Hayatımdaki en zor konuşmayı yapıyorum. Çünkü ilk defa kendim ve yoldaşlarım için oy isteyeceğim. “diyerek sözlerine başladı. Karahan şöyle dedi:

“Sonu gelmiş olan AKP iktidarını devirmek üzere sandıklarda yenmek üzere. CHP iktidarında Bodrum’dan seçilecek bir sırada milletvekili göndermek de benim boynumun borcu olsun. Yöntem ne olursa olsun biz bunu başaracağız. Partimiz için çalışacağız, örgütümüzü yenileyeceğiz, çalışmayan noktaları çalıştıracağız. Büyükşehir ve İlçe belediyesinin hizmet üretmesinde örgütümüz itici bir güç olacak. Bu hissediliyor. Açık söylüyorum, partililerimden gelen her şeyi Belediye Başkanımıza götürürüm. Götürdüm de. Kimi olur, kimi olmaz. Hukuk çerçevesinde yasa çerçevesinde götürdüm, götürürüm. Hepinizin bildiği gibi ulaşılabilir bir ilçe başkanı oldum.”

Karahan, “Daha önce emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Ana kadromuzu koruduk. İşinin ehli, işini bilen 16 kişilik yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımı oluşturduk.” diyerek kadrosunu tanıttı. Tuna Işın ise sözlerine şu ifadelerle başladı:

“Yıllardır, partimin her kademesinde, büyük bir gururla ve onurla çalıştım. Hani iş dünyasında derler ya; alın terinin ve emeğinin, esas olduğunu anlatmak için: En son gelen, yerleri süpürmekle başlar diye. İşte ben, inandığım doğrular adına, Cumhuriyet Halk Partisinde, nerden başlamam gerektiyse, oradan başladım. Yerleri de süpürdüm, çöp de topladım, çıkıp direklerde, bayrak da astım. Bunları Yaptığım İçin Kendimle Hala Gurur Duyuyorum.
İnsanın, kendisiyle gurur duyacağı en güzel şey: inandığı bir davanın, efendisi olmaya çalışmak değil, o davanın, hizmetkarı olabilmesidir.”

Sözlerinin devamında eleştirilerini sıralayan Işın, “Sevgi ve Barış İklimi Devam Edecek diye bir şey çıktı ortaya… Ne oldu arkadaşlar… Kim aksini düşünebilir, kim aksini savunabilir… Cumhuriyet Halk Partisinde, hizmet yarışı için yola çıkmış, iki taraftan birisi, diğer tarafı, sevgi ve barış karşıtı gibi gösteremez. Bunu asla kabul etmiyoruz. Turgutreis’te Yaptığınız Gibi, Delegelerimizi bizden kaçırarak mı? Sevgi ve barış iklimini devam ettireceksiniz. Ya da belediye çalışanı partililerimizi, baskı altına alarak mı, yapacaksınız bunu, ya şu yarattığınız algıya ne demeli; güya, Tuna Işın geldiğinde, uyum bozulacakmış, tartışma olacakmış, sevgisizlik olacakmış, barış bozulacakmış. Hiç kimse endişe etmesin.Tuna Işın ve ekibi seçildiğinde, birbirimizle nasıl kucaklaştığımızı göreceksiniz. Hatta, Halil Başkanım İlk Seninle Kucaklaşacağım.” şeklinde konuştu.

Tuna Işın da konuşmasının ardından yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Daha sonra oy kullanma işlemine geçildi. Saat 20.00’a kadar süren oy kullanma işleminin ardından 400 delegeler oy kullandı.

Adaylardan Halil Karahan 217 oy alarak CHP’nin Bodrum İlçe Başkanı oldu. Diğer aday Tuna Işın ise 185 oy aldı.

Kongre sonunda 2 başkan adayı birbirlerine sarılarak birlik beraberlik mesajları verdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu