EkonomiGündemManşet

MİLAS 6. ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ TAMAMLANDI

Milas’ta 6. Zeytin Hasat Şenliği düzenlendi.

Milas Atapark’da düzenlenen şenliğin açılış törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Suat Özcan, Metin Ergün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Uzman Doktor Ender Saraç, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, telefonla bağlanarak, mikrofon aracılığıyla şenliğe katılan vatandaşlara seslendi. Bakan Pakdemirli, zeytincilik sektörü hakkında bilgi verdi.

Törende konuşan Vali Civelek, “Milas ilçemizin sosyo-ekonomik, kültürel açıdan çok büyük önem taşıyan, vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçin kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının üretimine, pazarlanmasına, tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacak, zeytinin önemi ve faydaları konusunda farkındalık yaratacak, aynı zamanda Milas ilçemizin doğal güzelliklerinin, tarihi kültürel değerlerinin tanıtımına vesile olacak, 6. Milas Zeytin Hasat Şenliğinin başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyor, bin bir emekle gerçekleştirilen hasadın bereketli, kazancının bol olmasını diliyorum. “dedi.

Zeytin tarımına elverişli tarım alanlarımız, arazi yapımız ve uygun iklim koşullarımızla zeytincilikte Muğla’nın güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirten Vali Civelek, “Zeytin varlığımızın kaliteli ve verimli bir şekilde arttırılması için ilgili tüm taraflarla değerli çalışmalar gerçekleştiren, hızla değişen zeytin ve zeytinyağı sektörünü yakından takip eden, bilinçli çiftçilerimiz ile modern tesislerde en son teknolojik sistemlerle kaliteli zeytinyağı üretiminde bulunan işletmelerimiz sayesinde bugün geldiğimiz noktada Milas ilçemiz kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminde dikkat çekmektedir. Son zamanlarda coğrafi işaret alan kaliteli zeytinyağı markalarının artışından da memnuniyet duyuyoruz. “diye konuştu.

Konuşmaların ardından Milas Zeytin Hasat Şenliğinin sembolik açılış kurdelesi kesildi.

Daha sonra Vali Esengül Civelek ve beraberindeki heyet, meydanda kurulan Milas’a özgü coğrafi işaretli zeytinyağı ürünleri ile yöresel ürünlerin bulunduğu stantları gezerek, ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ardından Ağaçlıköy Mahallesi’nde zeytin hasadı yapıldı. Hasat sonrasında toplanan zeytinler Milas Uyku Vadisi Tarımsal Üretim İşletme Pazarlama Kooperatifinde sıkıldı ve elde edilen taze zeytinyağı şenliğe katılanlara tattırıldı.

Etkinlik kapsamında Dr. Ender Saraç tarafından zeytin ve zeytinyağının faydalarını konu alan sunum yapıldı. Daha sonra Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından coğrafi işaret alan Milas zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tanıtım yapıldı.

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu