GündemManşetSiyaset

KADEM METE BODRUM’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete her hafta Cuma günleri düzenli olarak gittiği ilçe ziyaretlerini bu hafta Bodrum’da gerçekleştirdi.

Mete,  Bodrum ilçesinde gerçekleşen programda AK Parti hükümeti tarafından Bodrum’a yapılan yatırımları kurum müdürleri ile birlikte inceleyerek görüş alış verişinde bulundu.

Bodrum ilçesinde ilk ziyaretini Bodrum Kalesine gerçekleştiren Mete, burada yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “Şu anda Bodrum Kalesi’ndeyiz. Daha önce Sayın Turizm Bakanımız Mehmet Beyle beraber geldiğimizde ciddi bir çalışma vardı. Yoğun bir tempoyla etrafta bir yenileme çalışmaları vardı. Bugün gelip gördüğümüzde Sayın müdürümüzden aldığımız bilgiler ışığında çalışmaların ciddi bir kısmı özellikle bu bölgede tamamlanmış ve diğer yerlerde çalışmalar devam ediyor.

Bodrum Kalesi sanırım en güzel görünümü ile ziyaretçilerine kavuşmuş olacak. Şu anda Sayın müdürümüzle beraber yine sözleştik. Yakın zamanda bir daha geleceğiz. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Hem Bodrum turizmine,  hem Türk turizmine hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

 

Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bölgeye yaptığı yatırımlarda da incelemede bulunan Kadem Mete’ye il yönetim kurulu üyeleri , İlçe Başkanı Ömer Özmen, ve Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman eşlik etti.

Mete ziyaretinde “Bodrum sadece Muğla’mızın ve Türkiye’mizin gözdesi değil dünyanın gözdesi olan bir ilçemiz. Buraya yapılan her yatırımı ayrıca önemsiyoruz. Özellikle gençlerimize ve onların sağlıklı birer birey olarak yetişmelerini sağlayacak her yatırım hayati önem taşımaktadır. Dedi

İlçede gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından AK Parti Bodrum İlçe Başkanlığında partililer ile buluşan ve burada gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Bodrum ve Muğla uzun yıllardır CHP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Bu şehre sel tamam yukarıdan, dağdan gelir de, bu şehire gelirken, akacağı bir yer varsa, bir deresi varsa, bir kanalı varsa, oradan güvenli bir şekilde denize ulaşabilir. Ama siz dere yataklarını şehire yerleştirmişseniz, dere yataklarını sokağa dönüştürmüşseniz, kışın doğal olarak buralar dere yatağına dönüşmüş oluyor. Yani bunlara çözüm üretmek aslında birinci derecede belediyelerin işi. Belediyeler bu zamana kadar bu işi yapmamışlar şimdi çok kolay bir şekilde DSİ’nin, bizim üzerimize atmaya çalışıyorlar. Şimdi DSİ işini yapıyor, bugün gidip gördüğümüz de, şimdi biz  DSİ olarak orada bir taşkın önlemek için bend yapmışız ama Belediyenin orada lağım suyunu affedersiniz fotoğrafları görseniz mideniz bulanır. Simsiyah bildiğiniz yani arıtma suyu değil, arıtılmamış bildiğiniz kanalizasyonu direk basmışlar. Şimdi siz devlet olarak görevinizi yapıyorsunuz ama Belediye görevi yapmadığı zaman topal ördek gibi tamamıyla sonuca ulaşmanız mümkün değil” dedi.

“BODRUM HER YAĞMURDAN SONRA VENEDİK’E DÖNÜŞMESİN”

Mete, “Tabi sadece Bakanlığımız yapacağı bu çalışmalarla çözülecek sorunlar değil, Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin de kendi üzerlerine düşen görevleri de yapmaları lazım. Biz dereler üzerinde bendlerle, sel kapanlarıyla üzerimize düşen görevi yapacağız ama Belediyenin de kendi üzerine düşen görevi yapması lazım ki Bodrum her yağmurdan sonra Venedik’e dönüşmesin.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretleri esnasında Çukur Deresini ziyaret eden Mete daha sonra bir basın açılmasında bulundu.

BODRUM’A KANALİZASYON AKTIĞININ BELGESİ ÇIKTI”

Mete, “İlçe Başkanımızla beraber Bodrum’un korkulu rüyası olan, sel baskılarının yağmurlardan sonra adeta selle mücadele haline dönüşen ve sel baskınlarını önlemeye yönelik, Çukur Deresindeki bendi inceledik.

Orada başka bir olaya şahitlik ettik. Orada gördük ki nereden geldiği tam belli olmayan bir arıtmadan veya arıtma olduğunu söylemek mümkün değil, çünkü arıtmadan çıkan su, hem renk olarak hem de koku olarak o vasıfta olmaz. Bir kanalizasyon bağlanmış oraya, bir su akıntısı var, Bendin ön tarafında değil arka çıkış kısmında yerden kaynaklanan bir su birikintisi gördük. Videolarını da gördük, orada hem DSİ hem de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü de bilgilendirdik. Konumumuzu attık. Şimdi muhtemelen bu saatlerde şimdi Milas tan yola çıktı arkadaşlar, üzerinde inceleme yapacaklar. Orada eğer bir arıtma tesisi varsa oradan arıtılmamış su geliyor oraya. Yani sizin de gazetecilik adına gidip görmenizi çok isterim. Bizim amacımız orada bağcıyı dövmek değil, üzüm yemeye gittik. Tesisi görelim, bendi görelim diye gittik ama öyle de bir olay gördük bunu da yetkililere aktardık. Onlarda gerekli incelemeleri yapıp bu çevre kirliliğine yol açan uygulamanın kimden ne şekilde tedavül ettiğini gerekli yasal İşlemleri yapacaktır.

Yine Bodrumun taşkınlarından korunması  için yapılan önlemlerden bir tanesi bu sel kapanı. Yapılacak olan sel kapanının yaklaşık 30 milyona  bir maliyeti olacağı söyleniyor. Bu rakam yani yüksek bir rakam, projesi hazırlandı. 2020 bütçesine aldırmaya çalışacağız ” dedi.

İl Başkanı Mete daha sonra ilçe yönetim kurulu toplantısına başkanlık etmek üzere basın açıklamasını tamamladı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu