GündemManşetTurizm

TURİSTLERLE ZEYTİN HASADI GELENEKSEL HALE GELSİ

Bodrum Rixos otel tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Zeytin Festivalinde Rus turistler çoluk çocuk önce zeytin topladı daha sonra festival için getirilen butik zeytinyağı sıkma makinesinde yağını çıkardılar.

Renkli görüntülere sahne olan Rixos Olive Fest günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, kalıplaşmış tatil anlayışlarından farklı olarak, Bodrum’a özgü yerel lezzetleri, eğlenceleri ve Bodrum’un meşhur sarı yazını misafirlerine güzel bir etkinlik ile yaşattı.

Rixos Premium Bodrum Otel Genel Müdürü Mehmet Tulunay; “Bu sene Zeytin Festivali’nin üçüncüsünü düzenledik. Otelimizin bahçesinde bulunan ve anıt niteliği taşıyan yaşları 300 ile 500 yıl arasındaki zeytin ağaçlarımıza bir saygı projesi olarak başlayan bu fikrimiz, tesisimizdeki zeytin ağaçlarının sayımı bunların kalibre edilmesi ve anıt ağaç özelliği taşıyanların da tescillenmesi ile başlamıştı. “dedi.

Etkinliğe Zeytin Dostu Derneği üyeleri ile zeytinyağı sıkımı üreten bir firma (Kocamaz Makine Sanayi ) getirdiği özel zeytinyağı sıkma makinesi ile katıldılar. Doç.Dr. Mücahit Taha Özkaya, Zetin Dostu Derneği Başkanı Prof.Dr. Fügen, Durlu Özkaya, Atilla Totoş,  Zeytin Dostu Muğla temsilcisi Feridun Kaykı, Mustafa Aksakal etkinliğe destek oldular.

Çoluk çocuk zeytin toplayan Rus turistler ve otel personelinin sepetlere topladıkları zeytinlerin bir kısmından kahvaltılık çekişte zeytinin nasıl yapılacağı gösterildi. Geri kalan zeytinlerde özel olarak getirilen zeytin sıkma makinesinde soğuk sıkım ile zeytinyağı çıkarıldı. Makineden doğal olarak çıkan zeytinyağını almak için Rus turistler ellerine aldıkları boş şişeler ile adeta yarıştılar, uzun kuyruklar oluşturdular. Daha sonra etkinlik kapsamında zeytinyağı tadımları, zeytin ve zeytine dair workshoplar, zeytin toplama hasatı, yöresel lezzetlerin sunumu, yarışma, dans ve folklor gösterileri ile zeytin meyvesinden içmelik kaliteli zeytinyağı elde edilerek turistlere dağıtılması gibi etkinlikler düzenlendi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu