ÇevreGündemManşet

‘SIFIR GELECEK’ GREVİNE BAŞKAN DA KATILDI

İklim değişikliğine karşı mücadele için Greta Thunberg’in öncülüğünde başlayan okul boykotları kapsamında TED Bodrum Koleji’nde düzenlenen “Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek” grevine destek veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da doğa kazansın diye çalışıyoruz” dedi.

Göreve geldiği günden itibaren ‘Bodrum’da Doğa Kazanacak’ projesi kapsamında bir çok farkındalık çalışmasına imza atan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, TED Bodrum Koleji’nde tüm Türkiye’deki Türk Eğitim Derneği okullarıyla aynı anda düzenlenen etkinliğe katıldı. Başkan Aras, dünyanın dört bir yanında 20-27 Eylül tarihleri arasında “Sıfır Gelecek” adı altında gerçekleşecek iklim grevlerine destek verdi.

BODRUM’DA DOĞA KAZANACAK

Öğrencilerin alkışlarıyla karşılanan Başkan Aras, miniklerin coşkusu karşısında heyecanlandığını belirterek şunları söyledi:

“Sevgili çocuklar, bugün burada olmak çok güzel. Biz Bodrum’un geleceğinde sıfır atık, sıfır karbon salınımı olsun istiyoruz. Bodrum’da şu anda bu konudaki potansiyelimiz çok yeterli. Bir kere sizler varsınız, bu konuya inanmış, geleceği planlayan ve gelecekte bunun böyle olmasını isteyen sizler varsınız. Bir taraftan da kararlı bir belediye yönetimi var. Artık Bodrum’da atığın, gaz salınımının bitmesini istiyoruz. Hayvanların, sokak hayvanlarının özgürce yaşamalarını istiyoruz. Ormanların yanmamasını istiyoruz. Denizlerin kirlenmemesini istiyoruz. Artık Bodrum’un daha fazla yapılaşmasını istemiyoruz. Yunuslara özgürlük istiyoruz. Yunus parklarının kapatılmasını istiyoruz. Doğanın kazanacağını biliyoruz. Bizler eğer böyle davranırsak Bodrum’da doğa kazanacaktır arkadaşlar.”

Kentlerin atmosfere yaydığı sera gazını azaltmanın mümkün olduğunu, bunun da yenilenebilir enerji kaynakları tercih edilerek yapılabileceğini söyleyen Başkan Aras, “Bugün sıfır karbon yayan kentlerden en önemlisi Kopenhag. Kopenhag bunu büyük ölçüde başarmış durumda. Bizim neyimiz eksik? Biz niye başarmayalım?” diye konuştu.

Herkesin enerji tüketimi konusunda bilinçlenmesi gerektiğine de işaret eden Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kullandığımız suyu, elektriği tasarruflu kullanmak zorundayız. Çünkü her fazladan yanan lamba, her açık kalan çeşme bizim karbon emisyonumuzu arttıran uygulamalar demek. Çünkü biz oraya su basmak için elektrik kullanıyoruz, pompalar kullanıyoruz.Ya da elektrik üretmek için de kömür kullanıyoruz, linyit kullanıyoruz ve bu da yeni maden sahaları demek. Ormanların tahrip edilmesi demek. Ya da doğalgaz kullanıyoruz, yakıyoruz, atmosfere gaz salınımı demek. Her bir kullandığımız santimetre, milimetre küp bizler için yeni bir sera gazı demek. Özellikle kentlerde araç yerine yaya ve bisiklete ağırlık vermemiz şart. Bodrum yaya da güzel diyerek kampanyalar yapıyoruz.”

Çöp konusuna da dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, denize, karaya bırakılan çöplerin canlı varlığını tehdit ettiğini hatırlatarak, Belediye olarak katı atık yönetimi konusunda çok güzel çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Aras, her bireyin kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirterek “Çocuklara büyük iş düşüyor. Sizler, büyükleri yetiştireceksiniz” diye konuştu.

Başkan Aras, okul yönetimine ve öğretmenlerine düzenledikleri sıfır atık etkinliği için teşekkür etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu