GündemKültür SanatManşet

BODRUM’DA SARIYAZ ŞENLİĞİ

Bodrum’da düzenlenen “Sarıyaz Şenliği”, renkli görüntülerle başladı.

Muğla İl ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Yalıçiftlik ve Kızılağaç mahalle muhtarlıkları tarafından Kızılağaç Muhtarlık Binası önünde “Sarıyaz Şenliği” gerçekleştiriliyor. Sert rüzgara rağmen yoğun bir katılımın olduğu şenlikte üretici kadınların el emekleri ile ürettiği yiyecekler, süs eşyaları, takılar katılımcıların beğenisine sunuluyor.

Bugün öğle saatlerinde saygı duruşu bulunulup İstiklal Marşı okunarak açılışı yapılan şenliğe Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahrettin Doğan, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan Muğla İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman Kurnaz, Yalıçiftlik’te Nisan ayında da Zeytin Çiçeği Şenliği gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şunları dile getirdi:

“Bundan yaklaşık 5 ay sonra Sarıyaz isminde tüm yazımızı değerlendirebileceğimiz, tüm ürünlerimizi burada sergileyebileceğimiz bir şenlikteyiz. Geçen Mart ayından bu yana İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün bu bölgede çok güzel bir çalışma var. 80’e yakın üretici kadınla sürdükleri eğitim çalışmaları büyük bir titizlikle devam etti. Biz de il müdürlüğümüzle birlikte yürütülen projeyi böyle bir şenlikte lanse etmek istedik.”

Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ise belediye olarak bu tür etkinlikleri çok önemsediklerini ifade ederek, “Kadın üreticilerimiz ve tarımsal işlerle ilgili pazarlama amaçlı bizim de çok büyük etkinliklerimiz var. Hatta belediye başkanlığımız Mumcular’da Tarımsal İşler Müdürlüğümüzü kurdu. Kadın üreticilerimizi daha da önemsiyoruz. Gerçekten onların emekleri tartışılamaz.” dedi.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz Bodrum’un turizmde bir dünya markası olmasının yanı sıra tarımda da ciddi potansiyelinin olduğunu belirterek, “Tarım ve turizm birbirini tamamlayıcı bir sektördür. Bunu ilçemizde de çok iyi değerlendirmek durumundayız. Bu İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz, değerli hocalarımız ile birlikte kadın çiftçilere yönelik çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Biz de bu yapılan çalışmaları takdirle karşıladık. Ben bu vesile ile tüm Bodrumlular adına kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Şenlikte çocuklar üretilen yerli tohumları katılımcılara hediye etti. Halkoyunları gösterilerinin der sunulduğu şenlik, yarın(Pazar) akşam saatlerine kadar devam edecek.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu