REKLAM ALANI

Bodrum Time | Bodrum Güncel Haberleri

idem

17. KEZ DÜZENLENECEK…

bodrum time
17. KEZ DÜZENLENECEK…
213
21 Temmuz 2019 - 16:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

3-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturacak “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali”,Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali”sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şölenine hazırlanıyor.

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinde dünya ve Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilen, seyircinin büyük beğenisi ileher temsili kapalı gişe oynamış 4 çok özel eserin yanı sıra   yabancı konuk toplulukların sahneleyecekleri 2 eserle birlikte toplam 6 eserin8 temsili festival boyunca izlenebilecek.

Festivalin yabancı konukları isetempolu, heyecanlı ve ritmik gösterileriyleGürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu ileFlamenko ateşini yakacak İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu olacak.

Ülkemizinkültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali,3 Ağustos Cumartesi akşamı,modern dans repertuvarının beğenileneserlerinden “Frida”adlı eserle açılıyor. Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesitarafından sahnelenecek “Frida” eseri ArturoMarquez,  Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam FridaKahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma tutkusu iki perdelik modern dans eseriyle sahnede olacak.

Programın devamında 6-7 Ağustos 2019 Salı ve Çarşamba akşamları, Gürcü Ulusal Dansı’nın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğuvar. 1945 yılından bu yana performanslarını 90’dan fazla ülkede, 50 milyondan fazla seyirciye ulaştıran ünlü topluluk,folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyenmuhteşem gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini iki kez Bodrumlu seyirciye sunacak.

Uluslararası arenada başarıya ulaşmışeser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin devamında Devlet Opera ve Balesi’niniki önemli klasik bale eseri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde seyirci ile buluşturulacak.

Dünyada opera, bale ve tiyatro oyunlarına konu olan Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreograflarıVolkan Ersoy ve Armağan Davran’ınlibrettosu ve özgün koreografileriyle10 Ağustos 2019 Cumartesi akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor.Çaykovski’nin müziklerinden düzenlenerek yapılan “Romeo ve Juliet” balesi, bu yorumuyla dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş tarafından yapılan, iki perdeden oluşan eser; karşılaştıkları ilk anda birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan, birbirine düşman iki ailenin çocukları Romeo ve Juliet’in tüm dünyaca bilinen hüzünlü aşk hikayesini klasik balenin tüm zarafetiyle sahneye taşıyor.

Festivalin devamında programın ikinci klasik bale eseri olan ve Antalya’da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen“Şehrazat”balesi var. 14 Ağustos 2019 Çarşamba akşamı izleyicinin karşısında olacak bu eser,Armağan Davran’ınlibretto ve koreografisi ile Antalya Devlet Opera ve Balesitarafından sahneleniyor. Bujor Hoinic’in, müzik düzenlemelerini yaparak, Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile yine Korsakov’un diğer önemli eserlerini birleştirdiği  “Şehrazat” eseri, etkileyici anlatımıyla festival programının önemli eserlerinden biri olarak yerini alıyor. İki perdeden oluşan eserde, Sultan Şah Levend’in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud’un kızı Zühre’nin aşkları ve bu aşka mani olmak isteyen Vezir Ebubekir’in güzel kızı Zahara’nın ölümcül planı anlatılıyor.

Tüm renkleriyle dans şölenine devam edecek 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde Flamenko ateşi bu yıl dünyaca ünlü Aida Gómez ve Dans Topluluğu ile yanacak.

Tüm dünyada “Carmen”performansıyla tanınan, dansa çok küçük yaşlarda başlayan, İspanya Ulusal Balesi’nin başdansçılarından, flamenkoustası ve ödüllü koreograf AídaAgudaGómez’in ( Madrid, 1967)kuruculuğunu yaptığı ve direktörlüğünü üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğuözgün “Carmen” yorumlarıyla 17 ve 18 Ağustos 2019, Cumartesi ve Pazar akşamları iki kez sahnede olacak. Bizet’in unutulmaz müzikleri,bu özel “Carmen” gösterisi için JoseAntonioRodriguez tarafından düzenlenmiş.Dünya turnelerine devam eden topluluk,en son 2006 yılında ülkemizde de gösterilerini sergileyerek büyük beğeni toplamıştı.

Festivalin kapanışı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul ( MDTist)in “Jizel” dans- drama eseri ile gerçekleşecek. 

Bir dünya klasiği olan Gisellebalesi’ninkoreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” eseri,21 Ağustos 2019 Çarşamba akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu MDTİstanbul tarafından sahnelenecek.  Giselle balesi, JİZEL ismi ile bulunduğumuz coğrafyaya has, günümüz sosyal dokusunda örülen bir form ile hayat buluyor. Albrecht, Giselle, Hilarion, Myrtha gibi klasik karakterlerin, Alb, Jizel, Hila, Mirta olarak tanımlandığı ve Aysun Aslan’ın özel uslübuyla anlatıldığı bu farklı JİZEL dünyasının güncelliği, Adolphe Adam’ın klasik değeri ile bütünleşiyor.Seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatacak bu özel eser ile 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erecek.

Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on yedincisi gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir.

http://www.operabale.gov.tr adresinden ve diğer satış noktalarımızdan bilet satışlarımız yapılmaktadır.

Bilgi için Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü

0312 231 85 99

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. İmtiyaz Sahibi : Selda KIZIL Web Tasarım : UÇARSOFT