GündemHayatManşet

KIBRIS ŞEHİTLERİ, HAREKATIN 45’İNCİ YILINDA ANILDI

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45’inci yıldönümü dolayısıyla Bodrum’da tören düzenlendi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıl dönümü dolayısıyla Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen törene, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Garnizon Komutanı Personel Albay İzzet Adagideli, Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, İlçe Milli eğitim Müdürü Aslan Korkmaz, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı ve Meclis Üyesi Emel Çakaloğlu, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Hasan Külcü ve gaziler katıldı.

Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşınzın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Bodrum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Külcü, Kıbrıs Barış Harekatı’nda 498 şehit verildiğini ve bu şehitlerden 4’ünün Bodrum’dan olduğunu hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“1923 yılında İngiltere’nin adayı ilhakıyla Kıbrıs Türkleri, boynu bükük bırakılmış, zaman zaman taciz edilmiş neredeyse yaşam hakları gasp edilmiştir. Kıbrıs’ı ilhak ederek Türkiye’yi batıdan Batı’dan Güney’e kuşatmak ve Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan 15 Temmuz 1974 tarihinde yaptırdığı askeri darbe ile adaya kan ve göz yaşı getirmiştir. Adadaki Türkleri yok etmeye yönelik olarak yapılan bu hamle Londra ve Zürih anlaşmaları gereği garantör devlet olarak Türkiye, Kıbrıslı soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Adaya barışı getirmek maksadıyla bundan tam 45 yıl önce sabah saatlerinde dünyada ender görülen bir muharebe tekniği uygulayarak adaya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Bu hareket ile Kıbrıslı Türkler, Rum vahşetinden kurtarılmıştır. Ada bugün barış ve huzur içindedir.”

Konuşmanın ardından sona eren tören öğle saatlerinde Trafo Kafe’de düzenlenen yemek programı ile devam etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu