EğitimGündemManşetTeknoloji

GENÇ MUCİTLER SERGİSİ…

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bilim şenliğinde 21 okul projelerini sergiledi.

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen şenliğe ilçe genelindeki 17 ortaokul ve 4 lise katıldı. Yaklaşık 100 adet projenin sergilendiği şenlikte birbirinden ilginç çalışmalar dikkat çekti.

Led Matrik Küp projesinin anlatan TED Bodrum Koleji 7’nci sınıf öğrencisi Zeynep Ülküm Çiçek, “Bu projede ilk defa lehim yapmayı öğrendim. 512 tane ledi teker teker büküp lehimlemek diğer projelerimden biraz uzun sürdü ama başardım. Böylece bilgisayardan veya cep telefonumdan yolladığım komutlarla istediğim her türlü yazıyı yazıp efektler ekleyebilmeyi deneyimledim.” dedi.

1.sınıf öğrencisi Burçak Erdoğan da israf edilen suyu elektriğe çeviren projesini anlatarak “Bu suyun olmadığı ortamda rüzgarla çalışıyor. Devir döndüğü an öndeki lambayı yakıyor. Hem suyla hem de rüzgarla çalışıyor.” diye konuştu.

Mikroskoptan aldıkları görüntüyü aynı anda ekrana yansıttıkları “Tek Hücreliler Acıktı” projesini anlatan Cumhuriyet Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi İlayda Süzen de şöyle dedi:

“Bu projede öğrenme hedefimiz tek hücrelileri kendi doğal yaşam alanlarında gözlemlemek. Biz gözlemledik, beslenmelerini inceledik. Önce beklemiş su birikintilerinden örneklerimizi aldık. Daha sonra aparatlarımız hazırlayıp paramesyum ve bakterilerin beslenmelerini gözlemledik.”

Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu’ndan Sevgi Deniz Özel ise “Işıklı Dağcı Ayakkabısı”nı anlatarak “Bu ayakkabı dağcılar için üretildi. Dağcılar el feneri kullandıklarında sıkıntılar yaşıyorlar. Dağa tırmanmak istediklerinde sıkıntılar yaşıyorlar. Biz de bu yüzden bu ışıklı ayakkabıyı geliştirdik. Karanlık olduğunda bu ayakkabının ışıkları yanıyor.” şeklinde konuştu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu