EkonomiGündemManşet

ÇALIŞANLAR KAPI ÖNÜNE KONDU…

Bodrum’da bir otel çalışanları, maaşları alamadan işten çıkarıldıklarını iddia ederek basın açıklaması yaptı.

Torba Mahallesi’nde faaliyet gösteren Blue Dreams isimli otelin önünde toplanan bir grup, geçtiğimiz turizm sezonu sonunda birkaç aylık maaşları ve tazminatlarını alamadan işten çıkarıldıklarını iddia ederek bir basın açıklaması yaptı. Otel yetkililerinin paraları ödeyeceği demelerine rağmen 8 aydır tek kuruş almadıklarını savunan grup isyan etti.

Otelde 3 buçuk yıl ön büro müdürlüğü yapan Kutsal Önder, yaptığı açıklamada konu ile ilgili şunları söyledi:

“Otel , 2017 Eylül ve Ekim ayının maaşlarını ödemedi ve tüm personele çıkış verdi. Bu personellerden bir çoğunu da haksız yere 25’inci maddeden çıkış verdi. Hiç kimsenin ne maaşı ne de tazminatı ödenmedi. Mahkemeye gidiyoruz, onlar da sürekli itiraz ediyorlar ve hiçbir cevap yok. Haklı olduğumuz halde alacaklarımızı alamıyoruz. Benim maaş alacağım 6 bin TL civarında. Onun dışında 3 buçuk yıllık tazminat ve fazla mesai haklarım var. Bir çok departman müdürü ve diğer personellerin alacakları var.”

Otel yönetiminin kendilerine hiçbir açıklama yapmadığını savunan Önder, “Bize sezon sonunda sadece ‘çıkın otelden gidin’ denildi. Çıkışlarımız bile imzalanmadı. Çıkışlarımız bizim haberimiz olmadan şirket tarafından yapıldı. Mahkemeden bize söylenen ‘otel küçülmeye gitti. Onun için herkesi çıkardık’. Ama bunun bir yolu yordamı var. Maaşlar verilir, tazminat ve alacak haklar verilir, bu şekilde çıkış yapılır. Bize daha sonra paranızı vereceğiz dediler, 8 ay oldu ve yaklaşık 300 kişi paralarını alamadı. Otel şu an faaliyette değil.” ifadelerini kullandı.

Otelde 3 buçuk yıl kat şefliği yapan Zülay Çırak ise otelde çalıştıkları süre boyunca sürekli fazla mesai yaptıklarını savunarak “Hiçbir zaman 08.00-17.00 çalışmadık. Her zaman fazla mesai yaptık. Bizim servisimiz 19.00-20.00’den önce hareket etmiyordu. Bizim eve gitme saatimizi düşünün. Bu haklarımızı da istiyoruz.” diye konuştu.

Elektrikçi Tolga Eğrikaya ise Otelin hizmet ve malzeme alımı yaptığı şirketlere borcunu ödemediğini, b şirketlerin ise yetkililere ulaşmak için kendilerini aradığını iddia ederek “Otelin borcundan dolayı elektrik ve suyu kapatılmış durumda.” dedi.

Bir süre otel önünde bekleyen grup, polis ekiplerinin ikna çabalarının ardından bölgeden ayrıldı.

Telefonla ulaştığımız şirket avukatı Aydan Örkensoy ise otelin maddi kriz yüzünde açılamadığını, otel açıldığında alacaklıların paralarının ödeneceğini savunarak şunları dile getirdi:

“Zaten otelin açılmasında bir sorun yaşanıyor. Biz böyle bir durumla karşı karşıyayız ve oteli açmanın mücadelesini veriyoruz. Bir sürü arkadaş dava açtı, arabulucuya başvurdu. Kimse onların alacağını inkar etmiyor ki. Alacağı olan iddia ettikleri 300 kişi değil. Zaten şu anda 30 kişi arabulucuya başvurdu. Kayıtlarda ne varsa inşallah ödenecek. Otel mali kriz yüzünden açılamıyor. Sahibi çok ciddi rahatsızlıklar geçirdi. İnşallah da açılacak ve çalışanların paraları ödenecek. Bir sürü müracaatlarımız var, kredi bekleniyor, para bekleniyor. Otel açılırsa yine aynı çalışanlar gelecek ve çalışmaya devam edecek. Alacakları da 6-7 aylık değil ki. 1-2 aylık alacakları var. Kimsenin alacağı inkar edilmiyor ki. Orada birkaç kişinin yaptığı gerçekten kötü bir şey. Diğerlerinin alacağı alacak değil de onlarınki mi alacak?

 

Haber: Hamdi Yörür

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu