EkonomiGündemManşet

SÜNGERCİLERİN HASRETLE BEKLEDİKLERİ GÜNLER GELDİ

Sünger avcılığınınserbest bırakılmasıyla Bodrum’dan Yunanistan’a sünger ihracatıbaladı.

Bir süredir toplanması yasak olan sünger için serbestlik gelince sünger avcıları özlemle bekledikleri günlere geri dönmeye başladılar.

Yıllar önce Bodrum’daki tek geçim kaynağı olan sünger ticareti, gelen yasaklar ve turizmin ilerlemesiyle unutulmaya yüz tutmuştu.

Yurt dışından birçok ülkeden talep gören sünger ilk olarak Yunanistan’a gönderildi. 380 kiloluk ilk parti çuvallandıktan sonra feribot ile İstanköy Adasına gönderildi. Bodrumlu süngerciler, sünger ticaretinin eski günlerine geri döneceğini ve birçok ülkeye Ege Denizinin süngerlerinin ihraç edileceğini belirttiler.

Süngerleri Kos Adasına satan yılların tüccarı Yunus Gözen yapptığı açıklamada şöyle konuştu:”Yunanistan, süngeri Libya, Tunus,Cezayir’den alıyor. O taraflarda hastalık çıkınca bizim bu süngere itibarçıktı. Süngere itibar olunca bu süngerden ihracata başladık bu sene ilk defa,iki yıldan beri yapamıyorduk yoktu sünger. Bu parti şimdi birinci parti bubugün gönderiyoruz ikinci partide 15-20 gün sonra, oda süngerimiz hazır onu daihraç edeceğiz. Peşin olarak geliyor dövizler. Peşi olduktan sonra, parageldikten sonra malı gönderiyoruz.”

Babadan süngerci İbrahim Totoz ise eski günlerin geri geleceğini ifade ederek şşunları söyledi: “Yıllar önce bu memleketin en büyükgelir kaynaklarından biri olan süngerciliği tekrardan hareketlendirdik. Şu ançok yoğun bir şekilde talebimiz var, dünyanın birçok ülkesinden, sadeceYunanistan’dan değil. İşte, Yunus Gözen aracılığı ile malları çıkarmayabaşladık. Ben çıkartıyorum malları bir de bizim Türkiye’deki zaten yıllardırilgilendiğimizi herkes bilir yani süngercilikle alakalı. Seneye İnşallah, busene başladı sünger avcılığı Türkiye’de serbestliği seneye İnşallah daha büyükihracatlar yapacağız. Bizim için öneli olan bu 50 sene 60 sene öncekiBodrum’daki o süngerciliğin değerini tekrardan aynı yere getirebilmekti ve yenibaşladık. Daha güzel olacağını düşünüyorum. İnşallah daha büyük ihracatlaryapacağız.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu