EkonomiGündemManşet

BESİAD’DAN YIL SONU DEĞERLENDİRMESİ

Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği(BESİAD) tarafından Banka-KOBİ ilişkilerine yönelik bir basın açıklaması yapıldı.

Ekonomik kriz dolayısıyla KOBİ’lerin zor günlerden geçtiğinin ifade edildiği basın açıklamasında “Bu süreçte bazı bankalar kurumsal düzeyde, bazıları personel düzeyinde, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek, ellerine iş dünyasına zarar vermek için bir fırsat geçmişçesine, yıllarca bölgemizde iş, istihdam ve ekonomik hacim yaratmış birçok şirkete zarar verecek tutumlar içine girmişlerdir.” denildi. Açıklamada ayrıca iş dünyasına olumlu yaklaşıp teşekkürü hak eden bankalar da olduğunu belirtildi.

Bugün öğle saatlerinde BESİAD’ın Oasis AVM içerisindeki ofisinde yapılan basın açıklamasına derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ali Kaplan ile Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ali Kaplan, basın açıklamasının hem bir teşekkür hem de bir uyarı açıklaması olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Şu an içinden geçtiğimiz bir ekonomik kriz var. Bu sürecin en ağır sıkıntılarını yaşayanlar da ülkemizin ekonomik hacmini yüzde 99’lara varan oranda karşılayan KOBİ’ler diye adlandırdığımız grup. Bu grupla ilgili ülkemizde yaşanan ekonomik süreç çok konforlu bir düzlem sağlamıyor. Burada bir sürü dinamik var. Bunların içinde özellikle bankalarla KOBİ’ilerin ilişkisini konu alan bir tespit yapma ihtiyacı hissettik. Bunu neden hissettik? Çünkü yaklaşık 3-4 aydır, BESİAD Yönetim Kurulu olarak bankalarla ilgili tarafımıza ulaşan ve yapıcı olmayan yaklaşımlarla ilgili bir takım serzenişler ulaştı. Biz de BESİAD olarak böyle bir durumu tespit etmek, somutlaştırmak istedik ve “Herkesin görevini hakkaniyet ve sorumlulukla yerine getirmesi için çaba sarf etmesi lazım.” dedik. Üyelerimizden de bu yönde bir duruş sergilenmesi talebi geldi. Biz de yönetim kurulu olarak bu basın açıklamasını yapmaya karar verdik.”

Daha sonra basın açıklamasını okuyan BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ali Kaplan, sözlerine şöyle başladı:

“Kıymetli iş ve emek dünyası adına, finans sektörü ile ilgili tespit ve uyarılarımızdır. Bizler BESİAD yönetimi olarak, iş dünyasının en zor şartlardan geçtiği bu günlerde, reel sektörün yaşadığı birçok sıkıntı arasında, en önemlilerinden birisi haline gelen finansman sıkıntısı ve bu konuda en önemli partnerlerden olan bankalar ile ilgili hem teşekkür hem de uyarı bağlamında bu açıklamamızı kamuoyu ve finans sektörü ile paylaşma gereği duyduk. Hem global piyasalar, hem de ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu özel ve zorlu dönemde, KOBİ olarak adlandırdığımız ve ülke ekonomimizin neredeyse tamamını oluşturan işletmeler en büyük yükü taşımaktadır.

Bir taraftan büyük borçlarla ortaya çıkan holdinglere sağlanan zeminler ve fırsatlar bu işletmelere sağlanmıyorken, diğer taraftan yıllardır işletmeler için mecburiyet haline gelmiş banka ilişkileri de negatif yönde zorlaşan bir tablo seyretmektedir. Ülke çapında, hükümetin ve kamunun sergilediği ekonomik iyileşme ve kalkınmaya yönelik her türlü doğru çabayı destekliyoruz. Artarak ve hızla devam etmesini diliyoruz. Bu açıklamamızda bankaların, ‘’kurumsal düzeyde’’ ve ‘’personel düzeyinde’’ bu sürece nasıl dahil olduklarını somutlaştırma, gerekli uyarıları ve bunun yanında teşekkürleri iletme çabasındayız.”

Bazı bankaların iş, istihdam ve ekonomik hacim yaratmış birçok şirkete zarar verecek tutumlar içine girdiğini savunan Kaplan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Üyelerimiz ve çevremizdeki iş dünyasından tarafımıza ulaşan, bankalarla ilgili yaşanan somut olaylar, bilgiler ve serzenişler ortaya koyuyor ki, bu süreçte bazı bankalar kurumsal düzeyde, bazıları personel düzeyinde, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek, ellerine iş dünyasına zarar vermek için bir fırsat geçmişçesine, yıllarca bölgemizde iş, istihdam ve ekonomik hacim yaratmış birçok şirkete zarar verecek tutumlar içine girmişlerdir. Bir finans kuruluşu ile kurulan ilişkinin matematiği elbette nettir. Bu matematiğin dışında bir beklenti içine de elbette hiç bir basiretli iş insanı girmez. Fakat yapılabileceklerin yapılmadığı, önüne geçilebilecek sonuçların önüne geçilmediği, gerekli hassasiyetin; ya sorumluluk duygusundan uzak olunması sebebiyle ya da özellikle gösterilmediği olaylar yaşanmaktadır. Bu kurumların ve tüm çalışanlarının; iş hayatının tümünde olduğu gibi, zincirin bir halkası olduklarını unutmamaları, ekonomimizin içinden geçtiği bu zaman diliminde, geleceğe ve ülkemize yönelik sorumluluklarını yerine getirmenin her zamankinden daha değerli olduğunu bilmeleri gerekliliğinin altını çiziyoruz.”

KOBİ’lerin ekonomik kriz içerisinde ayakta kalma çabası sergilediğini de belirten BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ali Kaplan, “KOBİ’lerimiz, şu anda içinden geçilmekte olan sürecin ortaya çıkmasında hiç bir dahli olmadığı halde, sonuçlarını en ağır şekilde yaşayan ve tüm negatif göstergelere rağmen ayakta kalma çabası sergilemekte olan, ekonomimizin can damarlarıdır. KOBİ’lerimize yönelik verilen hizmetlerde legal ve finans dünyası kurallarına uygun olmak kaydıyla, daha fazla hassasiyet ve özen gösterilmesini talep ediyoruz. İş dünyamızın bu süreci de daha öncekilerde olduğu gibi başarıyla ve en az hasarla atlatacağına şüphe yoktur. Fakat iş dünyasının hafızası, bu dönemde karşılaştığı tüm olumlu ve olumsuz eylemleri unutmayacaktır.” dedi.

İş dünyasına olumsuz etkileri olan bankaların yanında teşekkürü hak eden bankaların da olduğuna işaret eden Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yukarıda bahsi geçen, iş dünyası üzerinde olumsuz etkileri olduğu somut olarak bilinen, aralarında devlet bankası ismi de sayılabilecek muhatapların yanında, finans sektöründe teşekkürü hak eden bankalar ve personelleri de belirtmekte, iyi örnek teşkil etmesi açısından fayda görüyoruz. İş dünyasının kötü ve iyi olmak üzere iki farklı hizmet sunumu ile karşı karşıya olduğu bu ortamda, kötü olanla ilgili uyarılarımızı yaptığımız gibi, piyasaların en sıkıntılı dönemlerinde, müşterilerini koruyan, hizmette sınırları zorlayarak piyasanın hareketli olması ve firmalarının zarar görmemesi için çaba sarf eden, dün çalıştığı müşterilerine bugün de gereken iyi niyet ve desteği sunan tüm bankalara, çalışanları ve kurumları nezdinde teşekkürü de iş dünyası adına borç biliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, iş ve emek dünyasının kuvvetli hafızası, bu zor zamanlar atlatıldığında da bütün bunları hatırlıyor olacaktır. Bu açıklamamızın bundan sonraki süreçte banka müşteri ilişkilerinde iki tarafın da üzerine düşen hassasiyet ve sorumluluğu yerine getirmesi, bankaların kurumsal ve personel düzeyinde, şirketlerimize yıkıcı değil, yapıcı yaklaşımlar sunulmasına hizmet etmesini umuyoruz. BESİAD olarak bu ve buna benzer durumlarda hukuki ve mali konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti veren Danışma Masamızın üyelerimizin hizmetinde olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu uyarı ve teşekkür ifadelerimizin üzerine, finans sektöründen tarafımıza gelecek tüm soruları cevaplamaya, yapıcı ve olumlu tüm işbirlikleri için diyalog halinde olmaya hazır olduğumuzu belirtiriz. Bu vesile ile tüm ülkemize ve Bodrumumuza mutluluk, sağlık, başarı ve huzur dolu, bütün sıkıntıların atlatıldığı bir 2019 yılı diliyoruz.”

Konu ile ilgili Bodrum Ticaret Odasıyla da istişare yaptıklarını anlatan Kaplan, “Bu konular sadece BESİAD’ın üzerinde durduğu konular değil. Bodrum Ticaret Odamızla da istişarelerimiz oldu. Onlar da bu konuda kendilerine ulaşan şikayetler serzenişler olduğunu belirttiler. Görünen o ki şu anda tüm iş dünyasına ulaşan serzenişleri ve yardım taleplerini kamuoyu ve finans sektörüne ulaştırmış oluyoruz. Bu sadece BESİAD’ın değil, Bodrum Ticaret Odasının da kurumsal olarak altına imza koyduğunu v e onayladığın bir basın açıklamasıdır. Kendilerine ve Mahmut Başkan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”dedi.

Hazırladıkları basın açıklamasını üyesi oldukları Güney Ege Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GESİFED)’na da gönderdiklerini dile getiren Engin Ali Kaplan, “Onlar da bizim açıklamamızı paylaşacaklar. Bizim bu çıkışımız Muğla, Aydın, Denizli bölgesinde muhataplarına ulaşacak bir çıkış. Sadece Bodrum değil.” diye konuştu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu