EğitimGündemManşet

ZEYTİNLE HAŞIR NEŞİR OLDULAR

Bodrum’da özel bir okul tarafından düzenlenen zeytin festivalinde Avrupalı öğrencilerle birlikte dostluk fidanı dikildi.

Ortakent-Yahşi Mahallesinde bulunan özel bir okulun bünyesinde gerçekleştirilen 2.Uluslarlarası Zeytin Festivaline, İspanya, İtalya, Bosna Hersek ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu zeytin diyarı ülkelerden öğrenciler katıldı.

İki gün boyunca süren etkinlik kapsamında, okul bahçesinde bulunan zeytin ağaçları hasat edildi. Toplanan zeytinlerin bir bölümü öğrencilerinde katılımıyla soğuk sıkımdan geçirildi. Zeytinlerin bir bölümü ise öğrenciler tarafından kırılarak kavanozlandı.

Festival kapsamında yurt dışından gelen öğrencilere, Zeytin Dostu Derneği yetkilileri tarafından zeytinyağı tadımı yaptırıldı. Tadım yapan öğrenciler daha sonra hazırlanan tuvaldeki zeytin ağacını boyadı.

Öğrenciler tarafından hazırlanan halkoyunları gösterilerinin sunumunun ardından okul bahçesine ikici yılın ansına zeytin fidesi dikildi. Dikilen fidenin dostluk ve barış getirmesi dilendi.

TED Bodrum Koleji İlkokul ve Anaokulu Müdürü Meryem Ebrem yaptığı açıklamada etkinliğin amacını şu sözlerle ifade etti:

“Esas amacımız binlerce yıldır bizim topraklarımızda yetişen zeytine sahip çıkmak, çevre bilinci oluşturmak ve aynı zamanda da zeytinin gücü olan barışı kullanmaktı.

Aynı zamanda öğrencilerimiz zeytin kurmayı, zeytin yapmayı, zeytinyağını çıkarmayı öğreniyorlar. Buda öğrencilerimize bırakabileceğimiz en büyük miras olarak düşünüyoruz biz. Hep beraber zeytin fidanları dikmeye devam edeceğiz.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu