GündemManşet

MUHTARLAR GÜNÜ İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Bodrum’da bir tören düzenlendi.

Bodrum Belediye Meydanında sabah saatlerinde gerçekleştirilen törene, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu ile Kemal Orman, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Sahil Güvenlik Bodrum Karakol Komutanlığı TCSG 302 Komutanı SG Yüzbaşı Utku Meral, siyasi parti temsilcileri, gaziler, Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz ve Yarımada’da görev yapan muhtarlar katıldı.

Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Törende konuşan Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, şunları dile getirdi:

“Devletimizin bir kurumu olan muhtarlıklar, 19 Ekim 1829 yılında Padişah 2. Mahmut tarafından kurulmuş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Köy ve mahalle yaşadığımız en eski yerleşim birimleridir. Köy ve mahalle bizim yaşam kültürümüzün ve siyasal yaşamımızın bir parçasıdır. Toplumsal kaynaşma, dayanışma köy ve mahallede başlar. Toplumsal yaşamın demokratik yansıması ve yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşaması olarak muhtarlık kurumu ortaya çıkmıştır. Köy ve mahalle muhtarlığı bize özgü bir kurumdur. Osmanlı döneminde başlayan muhtarlık, bugün Türkiye’nin yanında KKTC topraklarında da varlığını sürdürmektedir. Köy ve mahalle yöneticisi olan muhtar, halk tarafından doğrudan seçilir. Muhtarlık hem merkezi, hem de yerel yönetimin parçası olmakla birlikte aynı zamanda bu yönetimlere karşı köy ve mahalle halkının bir temsilcisi olarak görev üstlenen, resmi, demokratik bir kurumdur.”

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise muhtarlık görevinin önemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Muhtarlık görevi Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi demokrasinin temel taşıdır. Demokratik katılımın sağlanması açısından önemli bir görevi ifa eder. Aynı zamanda devletimizle vatandaşımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Dolayısıyla, devletimizin, milletimizin, halkımızın içindeki gözü kulağıdır” dedi.

Kutlamalar kapsamında muhtarlarca Bodrum Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’na da ziyaret gerçekleştirildi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu