GündemHayatKültür SanatManşet

SEVGİ SANAT ATÖLYESİ 4. SERGİSİNİ AÇTI

Bodrum Belediyesi Yakaköy Sevgi Sanat Atölyesi 4. El Sanatları Sergisi’nin açılışı, Dibekli Han Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde yapıldı.

Açılışa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer ve eşi Güler Tezer, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve sanatsever katıldı. El sanatları eğitmeni Hilal Karakaş öğretmenliğinde yedi engelli öğrencinin dekoratif özgün el sanatları alanındaki ürünlerinden oluşan serginin açılışını Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer birlikte yaptı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 20 yıla yakın bir süredir belediye başkanlığı yaptığını ve 1999-2000 yılları arasında ‘Sevgi engel tanımaz’ sloganıyla müthiş bir kampanya başlattığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Fakat başlattığım bu kampanya için çok az insan inanmıştı bana. Yani 5-6 kişiyi geçememiştik. Sonra o 5-6 kişiyle çok güzel okullar açmaya, vakıflar ve sevgi atölyeleri kurmaya başladık. Şimdi gerçekten o gün inanarak yola çıkan arkadaşlarımızla görüyoruz ki, eğitime büyük katkı veren bu okullarımız sayesinde, o gün adını söyleyemeyen, yazı yazamayan, konuşamayan çocuklarımız artık minibüslere tek başına biniyor, spor müsabakalarını izlemeye geliyor, bugün bu eserleri bizlere kazandırıyor, tüketen değil üreten bir insan olarak hayatlarına devam ediyorlar. Bu da beni son derece mutlu ediyor. İşte bu mutluluğumuzu, bu güzelliklere destek veren siz medeni ve aydınlık yüzlü insanlarla paylaşmak gerçekten Türkiye’ye örnek olacak bir davranış. Bize hiçbir zaman desteğinizi esirgemediniz, hep yanımızda oldunuz. Bu da bize sadece inanarak mücadele etme ruhunu veriyor. Bugün buraya gelerek bu güzel öğrencilerimizin eserlerine hep beraber sahip çıkmak bizim için gerçekten farklı bir boyut. Bunu ancak yaşayarak inanarak izleyen arkadaşlarımız takdir edebilir. Hiçbir şey emeksiz olmuyor ve tesadüfen de olmuyor. Bir emek gerekiyor bir inanç gerekiyor. Bizim bu inancımızı kırmadan bize her zaman destek veren başta değerli valimize, sayın kaymakamımıza ve buradaki bütün bu güzel insanlara Bodrum yarımadası halkı adına teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu sergi hayırlı olsun.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da Bodrum’u diğer ilçelerden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesinin kültür ve sanat faaliyetlerinin çok yaygın ve gelişmiş olduğunun altına çizerek başladığı konuşmasında “O anlamda bu kültür köyümüz gerçekten önemli bir işlev görüyor. Ben öncelikle Cenap Bey’e, değerli eşlerine ve çocuklarına, bu imkanı ilçemize sağladıkları için çok teşekkür ediyorum. Sevgi atölyemizde yapılan çalışmaları biz her zaman takdirle karşılıyoruz. Belediye başkanımıza, hocamıza ve arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Tabii hepimiz bir gün engelli olabiliriz, ailemizde bir engelli olabilir. Bizim bu genç kardeşlerimiz, engeli olmayan bizlere bile örnek işler yapıyorlar. Kendilerini her zaman takdir ve tebrik ediyoruz. Ben inanıyorum ki çok güzel şeyler yaptılar. Birazdan hep beraber gezeceğiz. Bu sergimizin yapılan çalışmaların hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

El sanatları eğitmeni Hilal Karakaş ise Sevgi Sanat Atölyesi olarak Bodrum genelinde yapılan tüm festivallere katılmaya çalıştıklarını belirterek “Bu mekanı verip bize bu olanağı sundukları için Tezer ailesine çok teşekkür ediyorum. Bugün geleneksel 4. sergimizin açılışını yapacağız. Her sene değişik konseptlerle girmeye çalışıyoruz sergimize. Bu seneki konseptimiz dekoratif el sanatları. Bodrum sanatçılar ilçesi, bir sürü sanatçı barındırıyor içinde. Herkes bir ürünü bir günde iki günde ya da bir haftada çıkarabiliyor. Ama inanın bizim atölyemiz bu ürünleri çıkartabilmek için haftalarca ve aylarca çalışıyor. Onun için biraz sonra gezeceğiniz sergimizi o gözle bakarak gezmenizi istiyorum ve öğrencilerime büyük bir alkış rica ediyorum. Çok büyük emekler üretiyorlar. Ama sizlerin sevgisi sizlerin ilgisi onlara her geçen gün daha büyük şevk veriyor. Bu da bizi hepimizi mutlu ediyor. İyi ki varsınız iyi ki geldiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra sergi, geleneksel hale gelen çan çalınmasıyla açıldı. Açılışa katılanlar 22 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergiyi gezerek Yakaköy Sevgi Sanat Atölyesi öğrencilerinin ürettiği hediyelik eşyalar hakkında bilgiler aldı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu