GündemKültür SanatManşet

GÜMÜŞLÜK’TE UNUTULMAZ KONSER

15.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, genç Singapurlu piyanist Shaun Choo’yu, “Taşta” konserleri kapsamında, tarihi Antik Taş Ocağında konuk etti. Birçok uluslararası ödülün sahibi sempatik müzisyen, Bodrumlu sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı. Choo’nun konseri, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi iş birliği ile gerçekleştirildi. Shaun Choo, geçtiğimiz yıl Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışmasında birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Notre Dame de Sion ile karşılıklı planlanan projede, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamındaki 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında geçen yıl birinciliği paylaşan Tolga Atalay Ün ve Özgür Deniz Akalın da geçen Nisan ayında İstanbul’da birer konser vermişlerdi.

Başarılarla dolu bir kariyer

Festivalin sanat danışmanı Devlet Sanatçımız Gülsin Onay’ın “olağanüstü bir virtüöz” olarak bahsettiği Shaun Choo, piyano eğitimine 7 yaşında başladı. 14 yaşında Lena Ching’in sınıfından mezun olan Choo, çalışmalarına Avusturya’da ünlü pedagog Karl-Heinz Kämmerling ve Prof. Andreas Weber ile Mozarteum Salzburg’da devam etti. Avrupa ve Asya’da, Bregenzer Festspielhaus, Leipziger Gewandhaus, Chopin’in doğum yeri Zelazowa Wola ve Pekin Ulusal Konser Salonu gibi birçok mekanda konserler verdi. Choo, pekçok sayıda uluslararası kongre ve festivalde izleyici karşısına çıktı. Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Mozarteum Symphony Orchestra, Daegu Philharmonic ve Leipzig Academic Orchestra ve daha birçok orkestrada solist olarak yer aldı. Resitallerinde kendi eserlerini de seslendiren Choo, halen Mozarteum’da, Prof. Jacques Rouvier’in master programına devam ediyor ve piyanist Dang Thai Son ile çalışıyor.

Bodrumlu klasik müzikseverler ayakta alkışladı

Singapurlu genç piyanist Shaun Choo, 25 asırlık Antik Taş Ocağındaki programına Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni imzasını taşıyan, “Chaconne in D minor” adlı eserle başladı. Ardından Joseph Haydn’ın, “Sonata in C minor, HobXVI, 20” adlı eserini seslendiren Choo, daha sonra Claude Debussy’den, “L’Isle Joyeuse” ve Nikolai Kapustin’ten, “Concert Etude, no. 3 “Toccatina” adlı yapıtlarla sahneden ayrıldı.

Choo, gecenin ikinci yarısına, Ferruccio Busoni’nin, “10 Variations on Chopin’s Prelude” adlı eseriyle başladı. Daha sonra Frederic Chopin’den, “Scherzo no. 2 in B flat minor Op. 31” ve “Ballade no. 4 in F minor, Op. 52” adlı eserleri seslendiren genç virtüöz, programın kapanışında kendisine ait bir besteye de yer vererek, “Rondo Fashionisto” adlı yapıtla geceye veda etti. Ancak seyircinin yoğun alkışlarıyla tekrar sahneye gelen Choo, yine kendisine ait bir eserle bis yaptı. Gecenin sonunda genç piyanist ayakta alkışlandı.

Bir sonraki konserde Alman piyano virtüözü Konrad Richter sahne alacak

15.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Taşta” konserleri, 20 Ağustos, Pazartesi akşamı saat 21.15’te, “Festival Dostu” Mine ve Ali Can Polat’ın destekleriyle gerçekleştirilecek Konrad Richter Piyano Konseriyle Antik Taş Ocağında devam edecek.

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu