GündemKültür SanatManşet

BODRUM DENEME SAHNESİ 1. TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR

1 Mayıs’ta açılışı gerçekleşen ve o tarihten beri tiyatro gösterimleri, yazar okumaları, drama, dans, beden perküsyonu, konservatuara hazırlık atölyeleri ile yoğun bir program sunan Bodrum Deneme Sahnesi, 23– 30 Temmuz 2018 tarihleri arasında BDS 1. Tiyatro Festivali’ni sunacak. Toplamda 5 oyunun katılacağı festival programında, İstanbul’da beğeni ile izlenen oyunların yanı sıra bir gençlik oyunu, bir de çocuk oyunu yer alacak. Ayrıca, oyuncular ile söyleşiler ve oyunculuk ve yazarlık üzerine atölye çalışmaları da yer alacak.

Festival programı:

Festival açılışı saat 20.00 de Adil Sevencan ve İlker Uyar’ın ‘Dünya Müziklerinden Seçmeler’i ile başlyacak.

BDS 1. Tiyatro Festivali  Tatavla Sahne’nin “İnadına İnsan” adlı oyunuyla başlıyor. Metin Balay’ın yazıp yönettiği oyunda, daha önce “En İyi Tek Kişilik Oyun”,  “En İyi Erkek Oyuncu” ve “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödüllerini alan Eraslan Sağlam oynuyor. Oyunda, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, inanç, düşünce ve sınıf farkı olmadan insanların, yanlış önyargılara, kendilerine çektirilen acılara rağmen, dostluk, dayanışma ve ideallerini sürdürerek ayakta kalabildiği anlatılıyor. “İnadına İnsan”, 23 ve 24Temmuz’da saat 21.00’de.

Tatavla Sahne’nin  gençlik oyunu olarak sunduğu “Medeniyet Tiyatrosu” ise 25 ve 26 Temmuz’da saat 21.00’de yer alacak. 8  kişilik kadrosu ile bize keyifli bir seyirlik sunmaya hazır genç oyuncular.

27 Temmuz’da Bodrum Deneme Sahnesi’nin kendi oyunu olan “Düğüm” sunulacak. Arif Akkaya’nın yönettiği Güliz Pilge ve Selda Özbek Orpak’ınoynadığı “Düğüm”, bir anne ve öğretmen ekseninde gelişen bir hikâye ile günümüz dünyasının eğitim sistemini sorguluyor. Oyun 21.00’de.

Bodrum’da iki yıl önce açılan Peksimet Köyü Kütüphanesi bünyesinde çalışan tiyatro kulübü öğrencileri ise Aziz Nesin’in “Pırtlatan Bal” adlı oyununu sunacaklar. Oyun, 28 Temmuz Cumartesi saat 14.00’de.

Yiğit Sertdemir’in yazdığı, Ömer Erzurumlu’nun yönettiği kumbaracı50 / Altıdan Sonra Tiyatro’nun oyunu“444” ise bir çağrı merkezinde geçiyor. “Hatırlatma Merkezi”nin şikâyet bölümünde, biri uzun zamandır çalışan, diğeri yeni işe başlayan iki kişinin gece vardiyası sırasında, çağrı sisteminde işler karışır. Buldukları çözümler ve cevaplar; gerilim ve mizahın iç içe geçtiği yüksek tempolu bir gece sonunda, onları çarpıcı bir gerçeğe ulaştırır. Gülhan Kadim ve Yiğit Sertdemir’in oynadığı “444” 28 ve 29 Temmuz’da(Cumartesi ve Pazar)saat 21.00’de.

Festival kapanışı,Levent Üzümcü’nün neredeyse tüm Türkiye’yi dolaşan, Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği“Anlatılan Senin Hikayendir” adlı oyunu ile gerçekleşecek. “Bir İnsanı tanımak demek, onun hikayesini bilmek demektir” cümlesinden yola çıkan oyun, 30 Temmuz Pazartesi saat 21.00’de.

 

Söyleşi ve atölyeler:

İstanbul’da yerleşik olan Tatavla tiyatronun kurucuları Eraslan Sağlam ve Tuba Sağlam, kumbaracı50’nin kurucusu Yiğit Sertdemir ve Gülhan Kadim,28 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00’de oyunculuk üzerine bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Ayrıca, 27 Temmuz Cuma günü Eraslan Sağlam – 29 Temmuz Pazar günü Yiğit Sertdemir ile bir oyunculuk atölyesi gerçekleştirilecek. Bu atölye çalışmaları BDS’de oyunculuk ve konservatuara hazırlık atölyelerini takip eden öğrencilere yönelik olmakla birlikte, rezerzasyon ile dışarıdan katılım da sağlanabilecek.

30 Temmuz Pazartesi günü, Ayşe Erbulak ile yazarlık atölyesinin üçüncü ve son

çalışması16.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

 

Rezervasyon için: 0553 177 48 34

Adres: Bodrum Deneme Sahnesi, Kale İş Merkezi, A Blok no:28, Konacık

facebook.com/bdsahnesi

instagram.com/bodrumdenemesahnesi

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu