EkonomiGündemManşet

11. KALKINMA PLANI EGE BÖLGESİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Muğla Valisi Esengül Civelek, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın başkanlığında Denizli’de gerçekleştirilen 11. Kalkınma Planı Ege Bölgesi İstişare Toplantısına katıldı.

11.Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında yedi coğrafi bölgede mahalli kamu idareleri, üniversiteler ve meslek örgütlerinin katılımıyla organize edilecek toplantılardan birincisi 11.Kalkınma Planı Ege Bölgesi İstişare Toplantısı Ege Bölgesindeki TR31 (İzmir), TR32 (Aydın, Denizli, Muğla), TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak), Düzey 2 İstatistiki Bölgelerinden oluşan 8 ili kapsadı. Toplantıya illerin valileri, büyükşehir belediye başkanları ve belediye başkanları, rektörleri, oda-borsa ve birlik başkanları gibi üst düzey yöneticiler iştirak etti.

Toplantı esnasında On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında şimdiye kadar gerçekleştirilen faaliyetler, 2019-2023 yıllarını kapsayacak planda yer alacak öncelikli konular ve politikalar istişare edildi.

Toplantının açılış konuşmasında Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan şu bilgilere yer verdi: “Ege Bölgesi’ndeki illerin kalkınma planı hedefinin netleştirilmesi ve bölgenin bakış açısının ne olması gerektiğinin belirlenmesi amacıyla bugün bu toplantıyı yapıyoruz. Kıymetli katılımcıların öncelikler hakkındaki bakış açısı, Plan’da muhakkak yer alması gerekenler ve bölgeye özgü hususların belirlenmesi Plan hazırlıkları kapsamında önem arz etmektedir. Kalkınma çok boyutlu bir hadisedir. Kalkınmanın sağlanabilmesi için gereken; öncelikli sektörlerin netleştirilmesi, bu sektörlerin eşgüdüm ve entegrasyonunun tesis edilmesi ile ileriye dönük hedeflerin belirlenmesidir. Kamu kurumlarının, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının tek bir hedefe odaklanması ve hedefin sahiplenmesi halinde başaramayacağımız hiçbir şey yok. Bu sebeple katılımcılığı önemsiyoruz. İlkini Denizli’de gerçekleştirdiğimiz On Birinci Kalkınma Planı Bölge İstişare Toplantıları’nı bundan sonra diğer bölgelerde de gerçekleştireceğiz. Değerli katılımlarınız, görüş ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.”

10.Kalkınma Planı döneminin sona erecek olması sebebiyle 2019-2023 yıllarını kapsayacak 11.Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında şimdiye kadar merkezi düzeyde özel ihtisas komisyonları ve istişare toplantıları düzenlendi. 81 ilde toplam 12 bin kişinin katılımıyla çalıştaylar organize edildi. Plan çalışmalarına girdi teşkil eden bu çalıştaylara vatandaşlar ve yerel paydaşlar katılım gösterdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu