GündemKültür SanatManşet

EGELİ MÜZİK DOKTORUNUN PİYASA İSYANI!

farkliband-aydinogut (2)Bugüne kadar İzmir, Aydın, Muğla, Marmaris, Bodrum, Dalaman, Fethiye ağırlıklı olarak, müzik sektöründe 40 yıldır hizmet veren Müzikolog Dr. Aydın Öğüt, İzmir’de yeni kurduğu FARKLIBAND adlı Orkestrasıyla müzik piyasasında yeni atılımlar yapmaya hazırlanıyor.
İzmir’de yaşayan aslen Afyonkarahisarlı olan Müzikolog Dr. Aydın Öğüt,  günümüzde müziğin gerçek ustalarının haksız bir şekilde işsiz bırakıldığından şikayet ederek; ”Günümüzde işi iyi bilen müzik ustaları işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya. Müzikli eğlence piyasası, İki enstrümanı yan yana getirip adını filanca band koyup, işletmelerin karşısına çıkarak hem kaliteyi hem de piyasayı düşürenlerin işgali altında!
Ülkemizde sayısız orkestra var. Turizm sektöründe ülkemizin ve Kültürümüzün temsilinde çok önemli bir unsur olan müzikli eğlence sektöründe, bizim gibi bu işi en iyi bilen orkestralar kurabilen öğretici ustalar piyasa dengesizliğinden işsizlik yaşarken, kimileri de dostlar alışverişte görsün misali, İki enstrümanı yan yana getirip adını filanca band koyup, işletmelerin karşısına çıkarak hem kaliteyi hem de piyasayı düşürüyor!..  Ben Müzikolog Dr Aydın Öğüt olarak her türlü kültür ve tarzı içinde barındıran, kaliteden ödün vermeden, kostümüyle, zarafetiyle, işin erbaplarıyla, günlerce süren hazırlık ve provalarla kendi markamı oluşturduğum ve farklı olacağını düşündüğüm FARKLIBAND, Aydın Öğüt Çigan Orkestrası, ShowBand isimli Orkestralarımla, bu yıl Türkiye Sahnelerine farklı renkler ve tarzlar sunmak niyetiyle oldukça iddialı olarak yeniden yola koyuldum.
Valslerle Viyana’dan, Çigan Ezgileri Macaristan ve Romanya’dan, Türkülerle Memleketimin her köşesinden, Rahmetli Amcam Nurettin Güler’in Türküsü Cevizin yaprağıyla köyümü de hatırlayıp, hatırlatarak, Marşlarla coşarak, Zeki Müren, Tanju Okan Şarkılarıyla anılarda gezinip, geçmişimizi yad ederek Sanatseverlere keyifli, unutulmaz ve hafızalardan silinmeyecek güzellikler yaşatmak niyetindeyim.
Türkiye Sahnelerine İzmir Urla’da ki Okulumuz Uluslararası Müzik Akademisi (UMAK) stüdyo ve salonlarında hazırlandık. Okulumuz Viyana Prayner Konservatuvarının Türkiye Merkez Okulu olup, ben de Türkiye Genel Koordinatörü olarak görevimi sürdürmekteyim. Urla’da ki Okulumuzda okuyan Öğrencilerimiz Dünyanın en saygın Müzik Okullarından olan Viyana Prayner Konservatuvarının Diplomasını alma hakkına sahipler. Her şeye rağmen şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Eğitimde de, Konser ve Organizasyonlarımızla da, Türkiye’nin her köşesine ulaşmak konusunda iddialıyız.” dedi.

Müzikolog Dr. Aydın Öğüt Kimdir?
Dünyanın en kalabalık klasik müzik eğitimi almış 78 yılını sanatla dolu geçiren Afyonkarahisar Dinar Dikici Köyünden Öğüt Ailesinin 3. Kuşak üyesi olan  ve 40. sanat yılını kutlayan Aydın Öğüt, 1963 Ankara doğumlu.

 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümlerini Prof. Dr. İhsan Doğramacı Vakfı’nın üstün başarı ödülünü alarak birincilikle bitirdi. Orkestra Şefliği üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimi aldı. Ailesinin tamamı sanatla uğraşıyor.
 Amcası Ahmet Öğüt ve babası Mehmet Öğüt Obua Sanatçısı. Kardeşleri Gündüz Öğüt ve Barış Öğüt Keman Sanatçısı.
1978 yılında başlamış olduğu askerlik yaşamı; 2003 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden binbaşı rütbesiyle emekliye ayrılıncaya kadar devam etti. Aynı yıl Çağın Sanat Merkezi’ni, 2007’de M.E.B. Özel Mehmet ÖĞÜT Kültür ve Sanat Merkezi’ni, 2010’da İzmir Pagos Kültür ve Sanat Merkezi’ni, 2011’de Manisa Pagos Kültür ve Sanat Merkezi’ni kurdu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu