GündemManşet

YENİ BAŞKAN GAMZE TÜRK OLDU

Mimarlar Odası Bodrum TemsilciliğiMimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, 28. Dönem Olağan Genel kurulu toplantısı Mimarlar odası Başkanı Cevat Kalfa, Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu ve çok sayıda mimarın katılımı ile gerçekleşti.

Bodrum Mimarlar Odasına kayıtlı 470 mimarın 120’i oy kullandı. Sandıkta yeni Yönetim Kurulu için Cevat Kalfa ile yarışan Gamze Türk aldığı 84 oy ile Bodrum’un ilk kadın Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Şube Başkanı oldu. Gamze Türk’ün mevcut listesinin tamamı yeni yönetimde yer aldı.

Gamze Türk başkanlığındaki yeni yönetim kurulu şöyle; asil üyeler Yaşar Filiz, Gül G. Can, Kenan Sarıoğlu, Suphi Alp, yedek üyeler Gülten Nur Aslan, Ece Yiğit, Fırat Yılmaz, Ahmet Yıldızhan, Evser Koyunbaba oldu.

Cevat Kalfa’nın listesi, asil üyeler Güray Karabağlı, Ümit Gündoğdu, Erkut Söylev, Burcu Beste Demiray , yedek üyeler Mehmet Dargan, Nehir Yiğenoğlu, Sinan Sezgin, Sinan Tutkun oldu.

Toplantıda önce açılış ve yoklama ardından Başkanlık Divanı seçimi yapıldı Divan Başkanı Ergun Mutluay seçilirken Divan kurulu Meltem Mutlu ve Ece Yiğit’ten oluştu.

Saygı duruşunun ardından Cevat Kalfa açılış konuşmasını yaptı. 27.Dönem Yönetim Kurulu faaliyet raporu mali raporun görüşülmesi ve Yönetim Kurulunun aklanması, Yeni dönem bütçesinin görüşülmesi ve karara bağlanması, Yeni dönem çalışmalarına ilişkin önerilerin sunulması ile devam etti. Bazı mimarlar söz alarak oda ve mesleki sorunlar ile ilgili konuşmalar yaptı. Daha sonra Temsilcilik Yönetim Kurulu ve Yedek Adaylarının belirlenmesine geçildi.

Cevat Kalfa 27. dönem çalışma raporunu sunarak yaptığı konuşmada şunları kaydetti “Yönetim kurulu olarak görev sürecimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Büyük şehir yasası ile 11 beldenin birleşerek tek ilçe olmasının getirdiği imar kargaşası ve mevzuatlarında yapılan değişikler mimarlık mesleğini ülkemizde ve ilçemizde uygulama şekillerini etkiler duruma getirmiştir. İmar plan notları değişen imar plan yönetmelikleri ve belediye görüşleri arasında kısır bir döngüye girmiş bulunmaktayız. Meslektaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntı ve sorunları çözmek için ilçe belediyemizle yaptığımız görüşmelerde olumlu sonuçlar alamadık. Görev süremiz içerisinde, mimarlık adına yapmalı birliğimizi koruyarak doğruları söylemekten çekinmeyerek, her kurum ve kuruluşa her kişiye önyargısız ve eşit yaklaşımlar sergilemeye çalıştık” dedi

Bodrum’da İlk kez kadın mimar olarak başkanlığa adaylığını koyan Gamze Türk yaptığı konuşmada genç mimarların önünün açılmasının gerektiğine vurgu yaparak “Bodrum’da çok ciddi genç mimar gürühü geliyor onlarında söz sahibi olması lazım. Ayrıca zorlu bir dönem bizi bekliyor. Hatalar üzerine konuşmanın anlamsız olduğunu söylemek isterim. Bazı şeyler tek başına yapılamayacağını bilmemiz gerek IMC usulu ile diğer STK ile beraber çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Geçmiş dönem Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Hamdi Erdoğan yaptığı konuşmada Bodrum’da artan mimar sayısı ile proje sayısı orantısına değindi. Erdoğan “Ciddi bir ekonomik hareketli bir yapı var görüyorum ki bu mimarların çoğu da İstanbul ve Ankara’dan geliyor yapı denetim yasasi TUS’ların elinden alınması, elimizi kolumuzu bağladı yeni yasa odaları ele geçirmeye çalışıyor. Gelirlerin kısıtlandığı ortada yönetimlerin dayanışmaktan başka yapacakları birşey yok. Mimarlar odası meslek içi eğitimlere önem vermesi gerek. Odanın basınla arasının çok iyi olması gerek yeni yönetim görüşleri fikirleri basinla paylaşmalı. Yönetimleri yanlız bırakmamalıyız.

Mimarlar odasına kayıtlı 295 ‘e 175 gibi yarı yarıya kadın arkadaşlarımız var bir kadın arkadaşınız başkanlığa aday olacak gibi bundan çok memnuniyet duyarım yeni yönetim de bir kadın başkan olmasi dileği diliyorum” dedi.

Söz alan eski mimarlar odası başkanı Bülent Bardak “Dünyadaki gelişmelere paralel ülkemizde ve bölgemizde kent, mimarlık, yapı sektörü ilişki ve düzlemleri boyut değiştiriyor. Bireysel olarak mesleki faaliyetlerimizle bu duruma müdahale şansımız yoktur. Yaşadığımız coğrafyanın insanı ve kültürünü temel alan bir sürecin programlanması gerekiyor. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği sahip olduğu birikimi unutmamalı ve  Sivil inisiyatiflere önderlik ederek bu sürecin oluşmasında aktif rol üstlenmelidir” diye konuştu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu