GündemManşet

HALİKARNAS BALIKÇISI ETKİNLİKLERLE ANILDI

halikarnas balıkçısı anmaYazar, şair, ressam, çevreci Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 44’üncü yılında Bodrum’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

13 Ekim 1973’te, İzmir’de kemik kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Kabaağaçlı, vasiyeti üzerine Muğla’nın Bodrum İlçesine defnedildi. Uzun yıllar Bodrum’da yaşayan ve ilçeye yeni bir soluk kazandıran namı değer Halikarnas Balıkçısı ölümünün 44. Yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

Kabaağaçlı için ilk etkinlik, 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen fidan dikimi ile başladı. OASİS alışveriş merkezinin bahçesine bu yıl Marmara Koleji öğrencileri tarafından satsuma fidanı dikildi. Fidan dikimine katılan öğrenciler daha sonra Halıkarnas Balıkçısını fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdiler. Burada öğrenciler Kabaağaçlı’nın kitaplarından hediye edildi.

Anma etkinlikleri, vasiyeti üzerine defnedildiği Gümbet Mahallesi Gönül Tepesindeki mezarı başında devam etti. Buradaki törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, ÇYDD Bodrum Şubesi başkan ve üyeleri ile bazı STK üyeleri katıldı.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Cevat Şakir aslında çok kültürlü, önemli eğitimler almış, Oxford’da okumuş, Osmanlı’da önemli bir ailenin çocuğu, amcası Sadrazam babası paşa. Tabi bu önemli ailenin çocuğu inişli çıkışlı bir hayat süreç sonrası Bodrum’a geliyor. Mavi Sürgün diye ifade ettiği  ve kitap yazdığı Bodrum’da geliyor ve sembolleşiyor.”

Etkinlikte, Hüseyin Boyacı İlkokulu öğrencilerinin Balıkçı’nın sözlerinden hazırladıkları kısa sunumu büyük alkış aldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, Kabaağaçlı’nın bir yaşam öğretmeni olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Yazardı, çizerdi, çevreciydi, bahçıvandı, insan dostuydu, hayvan dostuydu, doğa dostuydu, Bodrum’un dostuydu ama bütün bunları birleştirdiğimde ben balıkçıda bir yaşam öğretmeni buldum. O hepimizin öğretmeniydi. Ondan öğrenecek hala çok şeyimiz var. Ölümünün üzerinden 44 yıl geçti ama doğa bize hatırlattıkça balıkçının ne kadar önemli şeyler söylediğini bugün bile görüyoruz.”

Törende yapılan konuşmaların ardından Halikarnas Balıkçısının mezarı başında dualar edilerek çiçekler kondu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu