GündemKültür SanatManşet

ERDEM SÖKMEN & HASAN METEN İKİLİSİ GÜMÜŞLÜK’TE İDİ

DSC_672314.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Uludağ Premium sponsorluğunda gerçekleştirilen Suda/Kumda konserleri serisinde Erdem Sökmen & Hasan Meten gitar ikilisini, Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de konuk etti. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden festival kapsamındaki konserde caz kalıplarında yazılmış Güney Amerika ezgilerine yer veren Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisi, hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

İkili, gitar üzerinden kurdukları uyumlu birliktelik ve enstrümanlarındaki üstün icra yeteneğiyle, Latin ve caz severlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Gerek ustası oldukları enstrüman gerek müzikteki ortak yönelimleri ile bir araya gelen Erdem Sökmen ve Hasan Meten, aynı zamanda başarılı birer akademisyen olarak da dikkat çekiyorlar.

Çağdaş gitar virtüözlerinden derlenmiş eserler seslendirdiler

4 Eylül tarihine kadar devam edecek olan festival bünyesinde Suda/Kumda konserleri serisinde sahneye çıkan Erdem Sökmen & Hasan Meten gitar ikilisi, ülkemizde kurulmuş en önemli gitar ikilileri arasında gösteriliyor. Konser alanını dolduran çok sayıdaki izleyicinin karşısına çağdaş gitar virtüözlerinden derlenmiş bir seçkiyle çıkan ikili, ilk olarak Paulo Bellinati’den, “Baiao de Gude” adlı eseri seslendirdi. Ardından Sergio Assad’dan, “Watermelon – Butterflies – Pinote” adlı eserlere yer veren Sökmen & Meten ikilisi, sırayla şu eserlere yer verdi; Egberto Gismonti’den, “Memoria e Fado”; R. Gnattali’den, “Anacleto de Medeiros – Chiquinha Gonzaga”; Paulo Bellinati’den, “Bom Partido”; Oscar Castro-Neves’den, “More than yesterday”; Egberto Gismonti’den, “Aqua e Vinho”; Guinga’dan, “Lamentos do Morro”; Hermeto Pascoal’dan, “Bebe” ve Paulo Bellinati’den, “Jongo”. Konserin sonunda izleyicinin ayakta alkışladığı ikili bis yaparak programı sonlandırdı. Festivalde konser vermek için bulunan Brezilyalı müzisyen Egberto Gismonti de izleyiciler arasında yer alarak, Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisinden kendi eserlerinin yorumlarını dinledi.

Gitarist Erdem Sökmen, festival kapsamında düzenlenen, Derek Gripper ve Egberto Gismonti’nin de eğitmen olarak katılacakları Gümüşlük Festival Akademisi gitar masterclassında 26 – 31 Ağustos tarihleri arasında bir de ustalık sınıfı dersleri verecek.
Brezilyalı efsane Gismonti iki konser verecek

14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde, dünyaca meşhur Brezilyalı efsane müzisyen Egberto Gismonti, 27 Ağustos Pazar akşamı saat 20:30’da Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de bir gitar resitali verecek. Egberto Gismonti, bir sonraki gün 28 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:15’te festivalin ana sahnesi antik taş ocağında bu defa piyanoyla izleyici karşısında olacak. İlk olarak 1980’de yurdumuza gelen Egberto Gismonti, 1997’de 7. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında bir konser vermişti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu