ÇevreGündemManşet

2. MOST BODRUM TURNUVASINDA BÜYÜK BALIK İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

MOST BALIK AVI-BODRUMDenizlerin en tutkulu, en çevreci, en heyecanlı ve en yeni trendlerinden sportif balıkçılık, 24-27 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan MOST Bodrum Turnuvası ile benzersiz bir deneyime dönüşüyor.

Son yıllarda dünyanın en popüler hobileri arasında git gide daha da yaygınlaşan “sportif balıkçılık” ülkemizde de önemli takipçilere sahip… Üç bir yanı denizlerle çevrili ve bu hobi için oldukça elverişli bir coğrafyaya sahip olan ülkemizde, iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra birçok doğa ve deniz sever de Türkiye’de düzenlenen uluslararası sportif balıkçılık turnuvalarına büyük bir keyif ve heyecanla katılıyorlar.

Sportif balıkçılığın turizme, ekonomiye ve çevreye olan önemli katkılarından yola çıkarak, bu konularda önemli farkındalıklar yaratmayı misyon edinen MOST, bu sene ikinci defa gerçekleştirecekleri turnuva ile Türkiye’de “sportif balıkçılığın” eğlencesini tüm Türkiye’ye yaşatmanın heyecanını ve gururunu yaşıyorlar.

Mekin Gözen (Gözen Havacılık YKB.), Turgut Konukoğlu (Sanko Holding), Necmettin Yay (Seafari Balıkçılık CEO’su), Av. Erim Bener (Bener Hukuk Bürosu), Av. Can Özer (Özer Hukuk Bürosu), Dr. Serdar Günseren (IGFA Türkiye) veMim. Sinan KURAN (KRN Mimarlık); hepsi kendi alanında uzman isimlerden ve profesyonellerden oluşan MOST Yönetim Kurulu, Bodrum turnuvasını 24-27 Ağustos tarihlerinde Palmarina Bodrum’da düzenliyor.

Festival Havasında, Heyecan Dolu, sportif balıkçılığın Formula 1’i Most Bodrum Turnuvası Ağustos’ta başlıyor!

Merkezi Amerika’da bulunan ve geçtiğimiz yıl kuruluşunun 76. yılını kutlayan IGFA’nın (International Game Fish Association) kuralları çerçevesinde düzenlenen MOST Bodrum (Mediterranean Offshore Sportfishing Tournament – Akdeniz Açık Deniz Sportif Balıkçılık Turnuvası) turnuvasına 50 sportif balıkçı teknesi ve 300 yarışmacı katılabiliyor.

Türkiye’de Dr. Serdar Günseren ve Elvio Pennetti’nin temsil ettiği IGFA’nın görevi sportif balıkçılıkla ilgili rekorları kayıt altına almak, bu alandaki kuralları belirlemek, onamak, tüm dünyada tatlı ve tuzlu su yaşam alanlarını korumak…

4 gün sürecek olan turnuvada, katılıma uygun donanımdaki tekneler, kılıç ve ton balığının yanı sıra bölgede bolca av veren diğer balık türlerini avlayacak, yakaladıkları balıkların boyları ve ağırlığına göre puan kazanacaklar. Kazananları el yapımı özel kupaların yanı sıra Sürpriz hediyeler ve temel ilkeleri güvenirlik, performans, dayanıklılık ve sadelik olan saat markası Bell&Ross tarafından birinciye verilecek BR-03 saat bekliyor. Yarışmacılar, tutulan balıkları denize sağlıklı bir şekilde geri bıraktıkça puan kazanmaya devam edip, büyük ödüle daha da yaklaşacaklar.

Offshore Big Game (Açık Deniz büyük balık avı) kategorisinde düzenlenen MOST Bodrum, tüm bu özellikleri ve yurt dışından katılan birbirinden önemli konukları ile sportif balıkçılığın Türkiye’deki tüm balık severlerin heyecanla takip ettiği bir yarışma haline geldiğinin sinyallerini şimdiden veriyor!

Denizden Gelen Önemli Misyonlar ve Farkındalıklar…

MOST Bodrum’un en temel amacı Türkiye’de sportif balıkçılığı yaygınlaştırarak, dünyada önemli bir deniz turizmi elçisi olmak, doğa ve çevre bilincini geliştirmek, yaygınlaştırmak, sürdürülebilir çevre anlayışı için farkındalık yaratmak, deniz turizmini geliştirmek, Türkiye’yi farklı alanlarda tanıtarak, dünyanın her yerinden farklı insanlara dokunmak…

MOST, sportif balıkçılığa gönül vermiş yerli – yabancı herkesi bu turnuva aracılığı ile bir araya getirerek, her sene heyecanla bekleyecekleri dünya çapında bir organizasyona imza atıyor!

Türkiye Deniz Turizmi Adına Yepyeni Bir Potansiyel…

Dünyada sportif balıkçılığın en yaygın olduğu yerler, Avrupa, Amerika, Kanada ve Avustralya olarak öne çıkıyor. Bu aktivite sportif ve sosyal tarafının ötesinde, bölgelere çok ciddi anlamda doğrudan ve dolaylı olarak ekonomik katkılar sağlıyor. Avrupa’da 25 milyon amatör balıkçının yıllık 25 milyar Euro harcadığı, benzer şekilde Amerika’ya da çok ciddi bir istihdam sağlayan sportif balıkçılık, ABD genelinde 65 milyona yakın kayıtlı amatör balıkçı ile 18 milyar dolar gelir, 52,4 milyar dolar satış, 30 milyar dolar katma değer, 72 milyar dolar seyahat ve 370.000 kişilik istihdam neticesinde, sektörün ekonomiye konsolide katkısı 220 milyar dolar civarında. (NOAA, 2013)

İç sular, kıyılar ve deniz alanları açısından sportif balıkçılığa oldukça elverişli olan Türkiye,  bu alanda büyük bir ekonomik potansiyele sahip. Sportif balıkçılıkla ilgilenenler, bu hobisini turnuvaya katılarak daha üst çıtalara taşımak isteyenler ve sportif balıkçılık dünyasında büyük ses getirecek olan organizasyonu yerinde izlemek için sabırsızlananlar www.mostbodrum.com adresli web sitesini ziyaret ederek, tüm detaylar hakkında bilgi edinebilir, yarışmacı olmak için online başvuru yapabilirler. Büyük balığın büyük kupayla beraber, sürpriz ödüllerde kazandırdığı, MOST Bodrum turnuvası, 24-27 Ağustos tarihleri boyunca Ege’nin benzersiz, derin mavisinde, heyecan dolu anlar, nefes kesen deneyimler yaşamak isteyenleri bekliyor!

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu