GündemKültür SanatManşet

VIII. KARSANAT BAROK MÜZİK FESTİVALİ 5-6-7 EYLÜL’DE

karya türk müziği topluluğuKarya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) düzenlediği “VIII. KARSANAT BAROK MÜZİK FESTİVALİ”   5/6/7 Eylül 2017 tarihlerinde Antik Tiyatro’da gerçekleşiyor.  Artçı Sanat’ın organizasyonunda yapılan festival;  Bodrum Belediyesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Avusturya Kültür Ofisi’nin destekleri, THY ve Akustik Travel’in sponsorluğunda üç gece boyunca sanatseverleri barok dönemin eserleri ile buluşturacak. Sekizincisi yapılan festivalin sanat yönetmenliğini, bu yıl ilk kez Karsanat Derneği’nin  Başkanı Mezzosoprano Esen Demirci yapıyor.

BAROK’UN DORUK NOKTASI

Karsanat Dernek Başkanı ve Sanat Yönetmeni Esen Demirci festival ile ilgili şunları söyledi: “Bu yıl, Barok Dönem’in sonunda Klasik Dönem’e geçişi hazırlayan bir stil olarak özellikle Fransa’da başlayan bir akım olan Style Galant’ı tanıtmak istedik. Sadece müzikte değil, özellikle mimaride ve resimde kendini gösteren bir akım olarak Style Galant tüm Avrupa’ya “Rococo” adı ile yayılmış ve Barok Dönem’deki melodik yapıyı fazlasıyla gösterişli ve karmaşık bulan, genellikle soylu ve aristokrat kesiminden oluşan dinleyicilerin oldukça ilgisini çekmiştir. Güzelliğin, içerikten daha ön planda tutulduğu Rokoko stili için, Barok’un doruk noktası ve aynı zamanda çöküşü de denilebilir. Tüm Avrupa’da birçok Barok Dönem bestecisi bu stilde eserler vermiştir. Özellikle Fransız besteciler Rameau ve Lully’nin eserlerini seslendireceğimiz bu konserde, Almanya’da Rokoko stilinin temsilcisi sayılan Hasse ve hatta İtalyan besteci Vivaldi’nin son dönem eserlerini bile dinleyebileceksiniz.”

SANATA TEŞVİK ÖDÜLÜ

Karsanat Derneği her yıl olduğu gibi, bu yıl da genç bir yeteneğe “Sanata Teşvik Ödülü” veriyor.  Şan çalışmalarını, şan pedagogu ve Karsanat’ın  sanat danışmanı Mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş ile sürdüren, Royal Academy – Londra 8. Şan Seviye sınavlarına hazırlanan  genç  soprano Melissa Simpson, ödülünü 5 Eylül Akşamı konser öncesi alacak.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu