EkonomiGündemManşetTurizm

USLU: RUS TURİST SAYISI 2015 YILININ RAKAMLARINI GEÇTİ

rus turistAK Parti Antalya Milletvekili Uslu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi ile Antalya’ya gelen Rus turist sayısının 2015 yılının rakamlarını geçtiğini belirterek, “Rus turistler bizim için çok önemli” dedi. Uslu, Antalya turizminin çeşitlenmesi için farklı pazarlarla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve Hindistan pazarıyla görüştüklerini söyledi.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi ile birlikte turizm sektöründeki gelişmeleri Sputnik’e değerlendirdi. Antalya’nın turizmin başkenti olduğunu, Türkiye’de de en önemli turizm merkezi olduğunu kaydeden Uslu, uluslararası ilişkiler ve konjonktürlerin turizmi hızlı ve yakından etkilediğini söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin turizmi etkilediğini kaydeden AK Partili Uslu, “Nitekim Kasım 2015’te uçak düşürülmesi hadisesinden sonra 2016 yılında Antalya özellikle Rus turistler açısından neredeyse sıfıra yakın bir sonuçla turizmi geçirdi maalesef. Ama hem uluslararası ilişkilerin düzelmesi hem konjonktür inşallah turizmde tekrar eski günleri geri getirdi diye düşünüyoruz” dedi. Uslu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Rus Turistler Türkiye İçin Çok Önemli, Antalya İçin Çok Çok Daha Önemli’

“2015’te Antalya’ya Haziran’ın 15’i itibariyle toplamda 530 bin Rus turist gelmişti. Uçak düştükten sonra yani 2016 yılı içerisinde Haziran 2016 tarihine kadar sayı 12 bin. Yani 530 binden 12 bine düştü, neredeyse sıfıra düştü, 500 bin turist gelmedi. Bu yıl ise bu rakam sevinerek ifade etmek istiyorum 2015’i geçti, bugün itibariyle 570 bin Rus turist Antalya’ya geldi ve artarak gelmesini, devamını bekliyoruz. Bu bizim için önemli, Antalya ve Türkiye turizmi için önemli. Türkiye’ye gelen Rus turistlerin ortalama yüzde 75-80’lik kısma Antalya’ya geliyor. Yani Rusya Türkiye için çok önemli, Rus turistler bizim için çok önemli ve Antalya turizmi için çok çok daha önemli, bunu onun için ifade ettim.

Antalya Turizmi 2015 Rakamlarına Ulaşmak Üzere

Antalya’da yine diğer ülkeler açısından bakacak olursak durum nedir? 2015’te 15 Haziran itibariyle yaklaşık olarak 3 milyon civarında toplam turist Antalya’ya gelmiştir. Bu 2016’da 1 milyon 700 bine düştü. Yani yüzde 40’lık bir düşüş yaşadık. Ama bu yıl bu sayı 2 milyon 500 bin, 2015 rakamlarına ulaşmak üzereyiz.”

‘Kriz Bize Gösterdi ki…’

AK Partili Atay Uslu, Antalya’da geçen yıl yaşanan krizden sonra turizmde tek bir pazara bağlı olmanın yanlış olduğunu gördüklerini de söyledi. “Sektör bunu gördü, siyasetçiler olarak biz gördük, hükümetimiz gördü, bakanlığımız gördü” diyen Uslu, turizmi çeşitlendirme konusunda 2015 yılında yoğun bir şekilde çalıştıklarını, Rusya dışındaki pazarlarda da çalışmaya başladıklarını söyledi. Uslu, şöyle devam etti:

“Hindistan pazarı ile gidip görüştük. Özellikle Hindistanlıların düğünlerini Antalya’da Antalya otellerinde yapması konusunda çalışma yaptık. Yine Ortadoğu pazarının Türkiye’ye kayması konusunda da çalışmalar yaptık. Yine Arap ülkelerindeki turistlerin de Antalya’ya gelmesi konusunda çalışmalar yaptık. Turizmde ‘nasıl olsa Ruslar geliyor’ anlayışı 2015 yılı için diyorum bize bir ders oldu. Bu dersten biz sonuçları aldık. Artık turizmi çeşitlendirme anlamında, turizmi yeniden değerlendirme anlamında 2016-2017 yılında yeni çalışmalar yapıyoruz. Sonuçlarını da almaya başladık.”

Hindistan’dan Düğün Turizmi

Hindistan’dan yeni yeni küçük küçük düğün rezervasyonları olduğunu kaydeden AK Partili Uslu, “Düğün turizmi. Hindistanlılar için düğün çok önemli, bir akşamlık düğün düşünmeyin, günlerce haftalarca düğün yapıyorlar. Düğünlere çok önem veriyorlar. Bunları da belli yerlerde yapıyorlar, ‘gelin Türkiye’de yapın otellerimiz bu anlamda bu konfora sahip’ dedik” diye konuştu. Uslu, Hindistan’ın hayat geliri yüksek olanların her yıl düğün ve turizm faaliyetleri için her yıl birkaç defa yurt dışına gittiklerini söyledi.

Avrupa Pazarındaki Durum

Peki Antalya için Avrupa pazarı ne durumda? Türkiye’nin bazı Avrupa ülkeleri ile yaşadığı gerilim turizmi olumsuz etkiledi mi? AK Parti Antalya Milletvekili Uslu, Avrupa pazarında bir düşüş olduğunu ifade ederek, “Ama ülke ülke değerlendirecek olursak İngiltere ve İskandinavya pazarı iyi, özellikle İngiltere pazarı iyi herhangi bir düşüş yok. Ancak Almanya ile ilişkilerimiz biliyorsunuz biraz sıkıntılı. Bunun turizme etkisi var. Alman turistlerin gelişinde bir yavaşlama var. Ancak benim de geçen hafta edindiğim bir bilgi. Alman turizm acentalarının Almanların ısrarla her şeye rağmen Türkiye’ye gelmek istediklerini ifade ettiklerini gördüm, değerlendirdim, bir uluslararası turizm dergisinde okudum. Başka ülkelere gittiklerinde özellikle verilen hizmetlerden memnun olmadıklarını ifade ediyorlar. Türkiye’de hala ısrar ediyorlar. Küçük bir düşüş var ama uluslararası ilişkilerin düzelmesi, bizim hizmetlerimizin iyi olması absorbe edecektir” diye konuştu.

AK Partili Uslu, daha önce Antalya bölgesine İsrail’den turist geldiğini, İsrail ile yaşanan krizle bu pazarın da adeta kapandığını, ancak bu ülke ile başlatılan normalleşme süreciyle birlikte İsrail pazarında da bir hareketlenme olduğunu söyledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu