GündemKültür SanatManşet

ULUSLARARASI HALİKARNAS MOZOLESİ ÇALIŞTAYI

BSN_9144Muğla Valisi Amir Çiçek, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Halikarnas Mozolesi Çalıştayı’na katıldı.

Dünyanın yedi hariksından biri olan Mausoleum Restitüsyon Projesi için yapılan çalıştaya Vali Amir Çiçek’in yanı sıra Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Vekili Nevres Hürriyet Doğan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı Başkanı Özay Kartal, akademisyenler ve bilim adamları katıldı.

Çalıştayın açılışında, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı Başkanı Özay Kartal, Vakıf olarak dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesinin ulusal ve uluslararası alanlarda layık olduğu bilinirlik düzeyine çıkarmak için yeniden inşasını da amaçlayan bir dizi proje yürüttüklerini açıkladı.

Eski zamanlardan beri kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her devirde önemini korumuş bir şehir olan Muğla’da Karya Medeniyetinin yaşadığını söyleyen Vali Çiçek, “Şehirlerin bir kimliği vardır. Eğer şehirlerin kimlikleri yerine oturursa, bu kimlik şehirleri geçmişten bugüne ve geleceğe doğru götürür. Bodrum’daki Halikarnas Anıt Mezar Mozolesi buna bir örnektir. Bu güzelliği bu kimliğin içine dâhil ederek, şehrimizi geleceğe götüreceğiz” dedi.

Çalıştay sonunda elde edilen çalışmaların sonucunu yetkili mercilere ileteceklerini belirten Vali Çiçek, “ Bu proje ile Bodrum daha da değer kazanacak. Bize düşen bu projeyi desteklemek. Sembolikte olsa Halikarnas Anıt Mezarı Bodrum turizmine ve şehrin tarihi dokusuna katkı sağlayacak” diye konuştu.

Vali Çiçek, dünya ülkelerinin şehirlerine bakıldığında şehirlerin doğal güzelliklerinin yanında tarih güzelliklerinin de ortaya koyarak diğer ülkeler tarafından tarihiyle tanındıklarını ifade etti.

Bodrum’u dünya ülkelerine tanıtma yolunda çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Vali Çiçek, “Bodrum’u tanıtmanın yanında bu projeyle sürdürülebilirliğini sağlayacağız. Bodrum için önem arz eden bu projeyi yürüten Akdeniz Ülkeleri Akademisi Başkanı ve ekibini destekliyorum ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu projeyle güzel sonuçlar elde edeceğiz” dedi.

Muğla Milletvekili Nihat Öztürk yaptığı konuşmada, “ Bu projenin canlanması noktasında Bakanlığımızdan tam destek aldık. Hem ülke turizmi için hem de ülke tarihi açısından Bodrum’un tanınmasında etkin rol oynayacaktır. Bodrum’da Türk tarihi mirası adına sembol olacak. Muğla ve İlçelerinin her köşesinden bir tarih fışkırıyor. Bunları gün yüzüne çıkartılıp milletimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunmalıyız” dedi.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise, Halikarnas Anıt Mezar Mozolesini yeni bir anlayışla dünya turizmi hizmetine sunulması yolunda atılan bu projeyi önemsediğini söyledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu