GündemManşet

BODRUM’UN TANITIMINA DESTEK VERDİLER

kadin_muhtarlar_bodrumdaTekirdağ’dan Artvin’e Türkiye’nin birçok ilinden Bodrum’a gelen 130 kadın muhtar,  Bodrum’a gelerek çeşitli etkinliğe katıldı.

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle misafir edilen Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği üyesi 130 kadın, üç gün boyunca çeşitli eğitim seminerlerine katılırken, günün kalanında ise Bodrum’u gezerek yakından tanıma fırsatı buldu.

Bodrum’dan Çarşı Mahalle Muhtarı Zerrin Muğlalı, Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran, Umurça Mahalle Muhtarı Zeynep Finikelioğlu ve Eskiçeşme Mahalle Muhtarı Gözde Sinop’un rehberliğinde ilk gün sabah tekne tutuna katılan ekip, akşam saatlerinde “Toplumda Kadın, Yaşlı ve Diğer Dezavantajlı Kesimin Sorunlarının Çözüme Kavuşturulmasında Mahalle Muhtarlarının Yeri” konulu semineri Sosyolog Elif Kara’dan dinledi.

İkinci gün Bodrum Kalesi’ni gezen kadın muhtarlara, Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bodrum keşkeği ve Çökertme kebabından oluşan bir menü ikram edildi. Öğleden sonrasını Antik Tiyatro ve Gümüşlük tanıtım gezisi ile tamamlayan muhtarlar, akşam kaldıkları otelde bir baloda bir araya geldiler.

Cumartesi günü sabah pilates eğitmeni Saliha Çelik’ten doğru nefes ile ilgili bilgi alacak olan grup, öğleden sonra Yalıçiftlik’te bulunan Belediye Kafe’de Bodrum yöresi düğün yemeklerini tadacaklar. Gurup, akşam saatlerinde Bodrum’dan ayrılacak.

Çarşı Mahallesi Muhtarı Zerrin Muğlalı, turizm sektöründe yaklaşık iki yıldır  yaşanılan sıkıntıya muhtarlar olarak kayıtsız olmadıklarını dile getirdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Biz Bodrum’un sezonun çok kötü gittiğini iki seneden beri biliyoruz. Kadın muhtarlar olarak ne yapabiliriz diye düşündük? Biliyorsunuz, Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ımız Türkiye’yi dolaşıyor. Ben de kadın muhtarları Bodrum’a çağırmayı düşündüm. Ardından Belediye Başkanımızla görüştük ve kendisi de projemizi kabul etti. Türkiye genelinden Tekirdağ’dan Artvin’e kadar coğrafi bölgede görevli olan kadın muhtarlarımızı davet ettik. Onlar da davetimizi kabul ettiler, hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bodrum’un tarihi yerlerini dolaştırıp yöresel yemeklerini yediriyoruz. Bodrum’a bir tanıtım olsun istedik.  Çok da memnun kadılar. Belediye başkanımıza da verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran ise çok güzel bir faaliyet içerisinde olduklarını ifade ederek, “Türkiye çapında bütün kadın muhtarlar bir araya gelerek, diyaloglarda, fikir alışverişinde bulunuyoruz, çok memnunuz organizasyondan. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon başta olmak üzere tüm belediye personeline teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un katılımıyla düzenlenen yemekte bir araya gelen muhtarlar gecede gönüllerince eğlendi.

Yemekte konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon şunları söyledi:

“Bizim yolumuz Ulu Önder Atamızın gözündeki ışık yoludur, medeniyet yoludur, birlik beraberlik yoludur, kardeşlik yoludur.”

“Halikarnas Balıkçımızın selamıyla merhaba diyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Ben de sizler gibi seçilmiş bir insanım. Onun için sizlerle aynı seviyede olabilmek için bir basamak üste çıkmadım. Çünkü ben de siz de seçilmiş bir insanız. Seçilmiş olmak çok önemlidir arkadaşlar. Bu halk, yanlışın yanında olmaz. Bu benim 4. dönemim, kiminizin yaşı kadar değil mi? Birçok zorluklara tabi tutuldum ama yılmadık. Ne halkımıza ne devletimize asla küsmedik. Çünkü biz biliyoruz ki bizim yolumuz Ulu Önder Atamızın gözündeki ışık yoludur, medeniyet yoludur, birlik beraberlik yoludur, kardeşlik yoludur.”

Kadınların önemine de değinen Başkan Kocadon sözlerine şöyle devam etti:

“Medeniyetten söz etmek istiyorsak, kadınlarımızın eğitimli olması lazım”

“Şunu ifade etmek istiyorum: Elimde şu an mikrofon Bodrum gibi bir yerin, Türkiye’nin dünyaya açılan, en çok bilinen medeniyet kapısı olan bir yerin belediye başkanı olarak konuşuyorsam bilin ki bir kadının eseriyim. Beni bir kadın dünyaya getirdi. Onun için kadınların yeri bende her zaman farklıdır. Eğer medeniyetten söz etmeyi, ülkemizin basamakları hızla çıkmasını istiyorsak dünyanın medeniyetler üzerinde dalgalanan bayraklarında dalgalandırmak istiyorsak, bütün kadınlarımızın eğitimli ve gururlu, mutlu olmasını sağlamamız lazım. Mutluluk onlardan geliyor arkadaşlar, medeniyet onlardan geliyor; çünkü Bodrum her ne kadar çok büyükmüş gibi görünse de kendi içinde örf ve adetleriyle yaşayan bir yerdir. Biz erkekler, ne kadar çok güçlü gibi dursak da  evde hanımlarımızın sözü geçer. Çok rahat belediye başkanlığı yapıyorum çünkü benim çok güçlü bir kadınım var. Ev işinde çocuklarımla her şeye o koşuyor. Onun için sizlerle son derece gururluyum mutluyum. Bodrum gibi bir yerde ağırlamaktan da her zaman gönlümdesiniz her zaman gelebilirsiniz.

“Seçilmiş olmak ayrıcalıktır!”

Bir defa daha söylüyorum seçilmiş olmak bir ayrıcalıktır. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Bir oyla da olsa seçilmiş olmak bir ayrıcalıktır. Değerli kaymakamımız burada bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyor, bize sahip çıkıyor. Seçilmişlere sahip çıkıyor. Onun için ben değerli kaymakamım Bekir Bey’e de sizlerden bir alkış istiyorum. Bugün baktığımızda Türkiye’nin ve güzel ülkemizin dünyaya açılan en büyük medeni kapısı. Peki, bunun altında yatan neden neydi? Türkiye’de turizm her yerde bir başkayken her yerde yükselmeler olurken birçok ilçenin ismi Bodrum’un önünde giderken niye hiçbiri şuan Türkiye’nin gündeminde kalamadı arkadaşlar? Evet, biz Halikarnas Balıkçımızdan bugüne kadar Bodrum halkının medeni oluşu, hoşgörülü oluşu, misafirperver oluşu bizi hep farklı kıldı. Bugün bu güzel, tanrının bize lütfu olan Bodrumumuz Türkiye’nin gururuysa bunun altında yatan tek neden, Bodrum’un medeni insanlara sahip olmasıdır. Bu medeni insanlarımızda esasında kadınlarımızdır. Bizim geçmişimizdeki fotoğraflara bakın. Kadınlarımızın ne kadar aydın ve nur yüzlü hatta bir iki yabancı dil konuştuğunu göreceksiniz. Onun için biz, o insanlardan emanet aldığımız bu güzel Bodrum’umuzu bir basamak daha yukarı çıkartmakla gurur duyarız onur duyarız. Çünkü onlardan Bodrumumuzu emanet aldık bizden sonraki nesillerimize emanet edeceğiz. Ben gönül ister ki Türkiye’de sizlerle beraber, Anadolu’nun 7 bölgesinden gelmiş değerli muhtarlarımla beraber, yüz tane daha Bodrum yaratalım. İşte, güzel ülkemde medeniyetten söz etmek o zaman çok daha kolay. Üzerime düşen bir görev varsa her zaman hazırım. Bunun için birlik, beraberlik, kardeşlik çok önemli. Sevgi ve kardeşliğin olmadığı bir yerde mutlu olmaktan söz etmek mümkün değil. Bodrum’da biz herkesi kucaklıyoruz arkadaşlar yeter ki insan olsun, can olsun yeter. Bugün dünya barış toplumu gibi yaşayan bir Bodrum yarımadasında beraberiz. Bunda devletimin gücünü benle beraber olarak hissetmek beni çok mutlu ediyor. Sizleri burada ağırlamaktan daha  da mutlu oluyorum. Kendimi daha da güçlü hissediyorum bu düşüncelerimle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. Değerli misafirlerimiz değerli muhtar arkadaşlarımız tabii genel olarak biliyor biz neysek onlar da o. Hele hele köy muhtarımız var mı aramızda? Hele ki köy muhtarlığı ayrı bir şeydir. Mahalle muhtarları güzel, köy muhtarlıkları ayrıydı. Tabi muhtarlıklar devletin temsilcisi olarak biz ne yapıyorsak köyde ve mahallede onu yapıyorlar. Kamu hizmetlerinin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında, vatandaşlarımızın da taleplerinin bize ulaştırılmasında köprü vazifesi görüyorlar. Gerçekten bizim için çok önemli, önemlilik ötesinde değerliler. Biz muhtarlarımızı seviyoruz, tabii bayan muhtarlarımızın da ayrı bir yeri var. Kadınlarımız bizim her  şeyimiz. Annelerimiz, eşlerimiz, çocuklarımız, kardeşlerimiz bunlardan daha değerli bir şey var mı? Değerli arkadaşlarım, sözü fazla uzatmayalım başkanımız gerçekten güzel konuştu. Biz sizleri seviyoruz muhtarlarımızı seviyoruz bütün hepinizin dileği vatana millete hizmet inşallah hep birlikte Bodrum’da da güzel hizmetler vereceğiz. Ben tekrar herkese teşekkür ediyorum. Başkanımıza da bu organizasyonda her türlü desteğini esirgemediği için teşekkür ediyorum. Hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Çekilen hatıra fotoğrafından sonra gece son buldu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu