ÇevreGündemManşet

15 KM.LİK PARKURDA YÜRÜDÜLER

Bodrum Doğa Severler KulübüBodrum Doğa Severler Kulübü (BODOSK), bu hafta tarihi Leleg Yolu’nda yürüdü.

1998 yılından beri Bodrum’da faaliyet yürüten Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) üyesi BODOSK’un bu haftaki parkuru 2 bin 400 yıllık Leleg Yolu’ydu. Kulüp kurucularından Rehber, Harita ve Kadastro Mühendisi Hıdır Çam’ın rehberliğinde sabah saatlerinde Gürece’de toplanan Bodrumlu doğaseverlere Muğlalı doğaseverler de katıldı. Yaklaşık 100 kişiden oluşan grup Gürece’den başladıkları yürüyüşü Turgutreis Şevket Sabancı Parkı’nda tamamladı.

Hıdır Çam parkur boyunca katılımcılara Leleg Yolu ve bölgenin tarihi hakkında bilgiler verdi. Hıdır Çam yol üzerindeki tarihi yapılar hakkında da bilgiler aktardı.

Geçtikleri patikanın Turgutreis’le Bodrum arasını bağlayan bir deve yolu olduğuna işaret eden Hıdır Çam şunları söyledi:

“Karayolu yokken insanlar bu yolu kullanıyorlardı. Bu yol Leleg Yolu projemizin de bir kısmını oluşturuyor, bir bağlantı yolu.  İslamhanerleri’nin aşağısından geçerek en yüksek tepeye çıkacağız, oradan da Turgutreis Şevket Sabancı Parkı’na ineceğiz. Molalar dahil 6 saatlik bir yürüyüş olur. Leleg Yolu çalışmaları kapsamında bu yo açıldı, temizliği de yapıldı. Bu yol normalde Mumcular’dan Turgutreis’e kadar gelen bir patika. İleriki dönemlerde yolun tamamını yürüyeceğiz. O günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

Bodrum Ticaret Odası’nca hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) tarafından desteklenen ve bir yıldır da çalışmaları devam eden Leleg Yolu Projesi’nin de mimarlarından olan Hıdır Çam, kültür ve doğa yürüyüşü projelerinden olan Leleg Yolu Projesi’ndeki son durumu Kent Haber’e anlattı.

Güzergahdaki temizlik çalışmalarının bitmek üzere olduğunu aktaran Çam, “Tabela ve işaretleme çalışmalarına geçilecek. Yaza kalmadan bitirmeyi planlıyoruz. Anayol 88 kilometre bağlantı yollarıyla birlikte 200 kilometreye yakın. Aralarda kamp yerleri de olacak” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu