EkonomiGündemManşet

TİCARET SİCİL HARÇ TAHSİLATI ARTIK BODTO’DA

BODTOBodrum Ticaret Odası (BODTO) üyeleri ticaret sicil harçlarını Vergi Dairesine veya Bankalara giderek yaptırmakta, bu da işlemlerin tamamlanma süresini uzatmaktaydı. Bu nedenle BODTO üyelerinden gelen istek ve önerilerin başında, ticaret sicil harçlarının Odadan tahsil edilebilmesinin sağlanması gelmekteydi.

Bodrum Ticaret Odası, gelen talepleri değerlendirerek, konuyu lobi faaliyetleri ile ilgili Bakanlık ve Kurum temsilcilerine iletmiş, birçok platformda harçların Odalar tarafından tahsil edilmesinin önünün açılması gerektiğini bildirmişti.

Yapılan bu girişimler sonucunda, 09.08.2016 tarih ve 29796 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 34. Maddesi ile 492 sayılı Harçlar Kanununun 132. Maddesine eklenen fıkra çerçevesinde ticaret sicili işlemlerine ilişkin harçların 01.01.2017 itibariyle Bodrum Ticaret Odası tarafından tahsil edilmesine başlandı.

Konu hakkında BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon “BODTO’nun bir üye hizmeti olarak altına imza attığı yeni uygulama sayesinde, üyelerimiz Ticaret Sicil tescil, tadil ve belge işlemlerini yaptırırken, aynı zamanda Odamızdan Maliye Bakanlığı harçlarını ödeyerek, tek seferde daha hızlı şekilde işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Böylece üyelerimiz gerek bankalarda gerekse vergi dairesinde harcadıkları zamanı geri kazanabileceklerdir. Biz BODTO olarak üyelerimizin bir talebini karşılamanın mutluluğunu yaşarken, işlemlerin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını da sağlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Ticaret sicili harçları 2017 yılının Ocak ayından itibaren T.C. Bodrum Ticaret Odası’na yatırılabilmektedir, tüm Bodrum Ticaret Odası üyelerinin bilgilerine sunarız.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu