ÇevreGündemManşet

GÖKOVA KOYLARINDA DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ BAŞLADI

GOKOVA KOYLARINDA DENIZ DIBI TEMIZLIGI (24)Bodrum Belediyesi personelinden oluşan Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi, “Cevat Şakir’in izinden Gökova’ya” sloganıyla “Mavi Yolculuk” programında yer alan Gökova Körfezi koylarında deniz dibi temizliğine başladı.

Bodrum Belediyesi tarafından yaklaşık üç yıl önce başlatılan, Bodrum yarımadası çevresindeki koyları kapsayan “Denize En Çok Mavi Yakışır” adlı deniz dibi temizlik kampanyası kapsamında dalgıçlar bu kez de, farklı bir sloganla Gökova koylarını temizliyor. Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinde görevli 11 dalgıç ve dalış eğitmeni Arman Atiktaş gözetiminde Gerence (Armonika) Koyu’nda başlatılan temizliğe, “Selene” ahşap yatı ve “Katı Atık Toplama Teknesi Venüs” katılıyor.

Bodrum aşığı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın romanlarında, öykülerinde, şiirlerinde sıkça met ettiği mavi yolculuk rotalarından Gökoava’da, Bodrum Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalara; Bodrum Denizciler Derneği ve Barbaros Yatçılık da destek veriyor.

Mavi yolculuğun 70. yılında “Cevat Şakir’in izinde Gökova”’ya sloganıyla çalışmalara başlayan Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi; program kapsamında sırasıyla Gerence (Armonika), Büyük Çatı, Küçük Çatı, Börtübet, Yedi Adalar, Tuzla ve Kissebükü koylarını temizleyecek. Mavi yolculuk teknelerinin en fazla konakladığı koylarda, mümkün ölçüde denizin derinliklerinin atıklardan arındırılmasının hedeflendiği ve çevreyi koruma bilincinin artırılmasının amaçlandığı çalışmanın toplam beş gün sürmesi planlanıyor.

25 Ekim Salı günü Sahil Güvenlik Komutanlığı Sualtı Timi’nin de katılımının beklendiği “Cevat Şakir’in izinden Gökova’ya” deniz dibi temizliğinin, her yıl yaz sezonu sonrası düzenli olarak yapılması planlanıyor.

Son dalış, mavi yolculuk açısından önemli bir nokta olan Kissebükü koyunda yapılacak.

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu