ÇevreGündemManşet

BİTEZ’DE TEMİZLİK

IMG_8627“15 Ekim Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliği” nedeniyle Bodrum Deniz Temiz Derneği/TURMEPA şubesi organize ettiği kıyı temizliği yapıldı. Etkinliğe TURMEPA üyeleriyle birlikte TED Bodrum Koleji ve Bodrum Uğur Anadolu Lisesi öğrencileriyle birlikte veliler ve gönüllülerden oluşan yaklaşık 60 kişi katıldı.

ABD’de Ocean Conservancy adlı Sivil Toplum Kuruluşunun başlatıp yürütücülüğünü yaptığı ve 100’ün üzerinde ülkeden yüz binlerce gönüllünün katıldığı ”Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliği Kampanyası tüm Dünya ile eşzamanlı olarak Bodrum’da da yapıldı. Çevre kirliliğine dikkat çekmek ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak amacıyla sabah saatlerinde göçmen hareketinin yoğun olduğu Bitez koyunda temizlik çalışması yapan grup, torbalarca çöpü kıyıdan topladı. Toplanan çöpler bota alınarak bölgeden götürüldü.

Etkinlik hakkında basın mensuplarına bilgiler aktaran TURMEPA Derneği’nin Bodrum Şubesi Başkanı Yaman Olgaç şöyle dedi:

“Bugün Uluslarası Kıyı Temizleme Günü 15 Ekim’de tüm dünyada bilinçlendirme amacıyla çocuklara yönelik bir etkinlik yapıyoruz. Biz de Deniz Temiz Derneği Turmepa’nın Bitez şubesi olarak bunu uygulayacağız. Bir kaç okulumuzdan yaklaşık 50 öğrenciyle veliler ve gönüllüler bize destek vermek için buradalar. Bu etkinliği  hep beraber hem görerek hem de temizleyerek uygulayacağız. Önemli olan çocuklara çevre bilincini ve kirliliğin ne olduğunu göstermek. Tamamen bir bilinçlendirme çalışması temizlik bunun pratik kısmı. İnşallah geçmişte olduğu gibi bugün de faydası olacak diye düşünüyoruz.”

Deniz Temiz Derneği Genel Sekreteri Ethem Güzelgün ise şunları kaydetti:

“Dünyada eşzamanlı olarak Uluslararası Kıyı Temizleme Günü Turmepa önderliğinde Türkiye’de yapılmakta. Bodrum Deniz Temiz Derneği olarak biz de bu etkinliğe katkı veriyoruz ve öğrencilerle birlikte kıyılarımızı temizliyoruz. Önemli olan denizlerimizi gelecek nesillere daha temiz ve bakımlı şekilde bırakmak. Ben burada bu temizliğe katılan herkese teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe destek veren TED Bodrum Koleji’nin Psikolojik Danışmanı Barış Aygener ise TED Bodrum Koleji olarak böyle bir duyarlılığa katkıda bulunmak için geldiklerini anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Buradaki herkese vermek istediğimiz mesaj şu; biz temizlik görevlisi değiliz. Buranın çöpünü toplayarak bitiremeyiz. Bu etkinliğe katılarak çevreye insan sağlığı konusunda katkıda bulunmak ve bu konuda duyarlılığa öğrencilerimizle beraber hizmet etmek istiyoruz. Temiz bir dünya, temiz bir çevre özlemi içinde olduğumuzu  duyurmak istiyoruz.”

TED Bodrum Koleji öğrenci birliği başkanı Efe Akarsu da “TED Bodrum Ailesi olarak bu projeyi destekliyoruz” dedi.

Bodrum Uğur Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Bilge Kural ise şu ifadelere yer verdi:

“Biz de bugün kıyılarımız ve denizlerimizin temizliği için destek veriyoruz. Duyarlı bütün insanları bu etkinlik için bekliyoruz. Öğrencilerimizle beraber güzel bir temizlik gerçekleştireceğiz. Umarım bu etkinliği sesi bütün herkes ulaşır ve ilerleyen yıllarda daha büyük katılımla yaparız.”

Bitez Limanı’ndan 15 dakika yürüyerek Bitez koyuna ulaşan grup koyda yaklaşık bir saat temzlik yaptı. Çalıları arasında mültecilerden kalan şişeler, elbise, kartonlar, sigara izmaritlerinin ve diğer atık maddeleri torbalara dolduran öğrenciler temizliği ardından bölgeye getirilen kumanya ile karınlarını doyurdu.

“Bu bölgede çalılıkların altında ve kıyılarda biriken bu çöplerin maalesef mültecilerden kaynaklandığını biliyoruz” diyen Yaman Olgaç şöyle dedi:

“Çünkü sabah gezen Sahil Güvenlik Helikopterine görünmemek için çalılıkların altında toplanıyorlar. Bütün yediklerini içtiklerini orada bırakıyorlar. Buny kesinlikle suçlama amacıyla söylemiyorum. Bunlar ölümden kaçan insanlar, son derece çaresiz insanlar. Onların çöpten başka düşünecek çok şeyi var. Ama bu Bitez Sahili’ndeki kirliğiğin ana temeli de bu göçmen hareketidir.”

Temizlik etkinliğine katılanlara TURMEPA tarafından birer katılım sertifikası verildi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu