EğitimGündemManşet

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARI BAŞLADI

IMG_70715544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğle 48 meslek grubuna “mesleki yeterlilik belgesi” alınması zorunluluğu getirilirken, böylece ülkemizde yaşanılan iş kazalarının önüne geçilmesi ve çalışanların kalifikasyonunun arttırılması amaçlanmaktadır. Ülkemizde bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumu kurularak, bu yönde çalışmalara hız verilmiştir. Kanun ile bu meslek gruplarında çalışanların ustalık belgesi geçerli olurken, diğer kalfalık, çıraklık ve kurs bitirme belgeleri sistem ile geçerliliğini yitirecektir. Bu nedenle Bodrum Ticaret Odası mesleki yeterlilik konusunda eğitimler açmaya başlamıştı.

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) üyelerini ve sektör çalışanlarını bilgilendirme çalışmalarını yürüterek, kayıt döneminden sonra 12 Ağustos 2016 Cuma günü ilk olarak “ahşap kalıpçısı” meslek sınavını BODTO Yeni Hizmet Binası inşaat alanında tamamladı. Sınavlar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki MEYBEM ile yapılan işbirliği ile teorik-uygulama ve mülakat olmak üzere 3 aşamalı olarak Bodrum’da yapılabilmektedir.

Konu hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, “Başta inşaat sektörü olmak üzere tüm tehlikeli ve çok tehlikeli sektörde faaliyet gösteren işletmelerimizi bu konuda yasal gerekliliklere uymaları yönünde bir kez daha uyarmak istiyorum. Sınava katılan bu ilk grubumuza teşekkür ediyor, tüm çalışanlarımızın gelecek dönemde belgeli duruma gelmelerinin sektörün insan kaynağının geliştirilmesi açısından önemli olduğunun altını çiziyoruz. Mesleki Yeterlilik Belgeleri kapsamında üyelerimiz ve çalışanlar Ticaret Odamıza ulaşarak bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilir.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında belirlenmiş meslek gruplarında belgesiz personel çalıştırmaları durumunda idari para cezalarına maruz kalacak işletmeler, mesleki yeterlilik belgesi konusunda www.bodto.org.tr web sitesi üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu