GündemHayatManşetSağlık

BİRAZ DAHA DUYARLILIK…

Kızılay'a kan bağışıMuğla bölgesinde en çok kan bağışında olan ilçe olmamıza rağmen hala sınırın altındayız.

Marmaris Kızılay Kan Merkezi ekiplerince hemen hemen her gün Bodrum’un farklı noktalarında kan bağışı araç yada çadırları kuruluyor. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1’i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Uzmanlara göre, yaklaşan Ramazan ayı içerinde bağış oranının iyice düşeceği o yüzden son yıllarda iftar saatinden sonra kan bağış noktalarının hizmet etmeyi sürüdüreceği ifade edildi. Yapılan diğer bir gözleme göre, kan bağışında bulunan kişilerin büyük bir çoğunluğunun orta ve alt tabaka insanlardan oluştuğu, sosyo-ekonomik sevviyesi üst düzeyde bulunan insanların pekde kan bağışında bulunmadıkları öğrenildi.

Düzenli kan bağışında bulunan insanların kendilerini daha zinde ve sağlıklı hissettikleri biliniyor. 8. bağışını yapan Halil Savaş isimli vatandaş şunları söyledi:
“Herkes kan bağışı yapmalı. Bu benim 8. bağışım. Herkese tavsiye ediyorum. Sağlığımız açısından çok iyi hücrelerimiz yenileniyor” dedi.

Kan bağışı sayesinde muhtaç olanlara yardımda da bulunulmuş oluyor. Konunun, dini ve insani açıdan önemi ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İlçe Müftüsü Dr.Ali Ünal sağlıklı herkesin kan bağışında bulunmasının faydalarını şu sözlerle özetledi:
“Cumhuriyetimizin en köklü kurumlarından biri olan Kızılay’ı yaptığı çalışmalarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum. İnsanlığın faydasına çalışan bu kurumumuzu İlçe Müftülüğü olarak bizde destekliyoruz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır’ diyor. İyi günde de kötü günde de mutlaka bir birimize yardımcı olmamız lazım. Kan bağışı önemli bir hizmet çünkü buna ihtiyaç duyan mağdur durumda hastalar oluyor. Bunlara destek olmamız lazım. Bugün biz veririz ama yarın bizde kana ihtiyaç duyabiliriz. Bu toplumsal bir yardımlaşmadır. Zaten Kur’an-ı Kerim’de de, ‘İyi ve güzel şeylerde yardımlaşın’ buyuruyor Cenabı Allah” dedi.

Ünal, kan bağışının dini bir görev olduğunu düşündüğünü söyledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu