GündemKültür SanatManşet

BODTO MECLİS TOPLANTISINDA GÜNDEM YİNE BODRUM

Bodrum Ticaret Odası-Faruk Malhan31 Mart Perşembe günü, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan’ın başkanlığında yapılan BODTO Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısında Tasarım Vakfının kurucusu, mimar Faruk Malhan kentsel tasarım konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bodrum’un tarihi, özgün mutfağı ve destansı yapısı ile büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizen Malhan, sunumunun ardından BODTO Meclisinden kırsal kalkınma hakkındaki projeleri için destek sözü aldı.

Dünya çıkmazlarından çıkabilmek için sivil toplum kuruluşlarının birlik beraberlik içinde çalışması gerektiğinin altını çizerek konuşmasına başlayan Faruk Malhan, kentsel tasarım konusunda İzmir’de süregelen planlama çalışmasının Bodrum’a örnek olabileceğini açıklayarak şunları ifade etti: “Şuan dünyadaki görüş demokrasinin belli bir çıkmaza girdiği üzerine, akademik görüşe göre demokrasinin bu çıkmazdan kurtuluşu sivil toplum beraberliğinde… Bundan dolayı Bodrum Ticaret Odasının bu kamusal hali ile görevi sadece Oda üyelerinin çıkarlarını korumak değil, onların ötesinde daha bir sürü aydın görevleri yerine getirmektir”.

“Bodrum tek yönlü ekonomiye, turizme odaklanmış durumda ancak bunu çeşitlendirmek gerekiyor. Bu konuda kırsal kalkınma projelerinin önemi büyük. Bodrum’da da bu konuda ciddi bir potansiyel var.  Bodrum’un özgün mutfağı, tarihi çevresi ve Halikarnas gibi destansı bir yapısı var… Bunları değerlendirmek gerekiyor.” diyerek sunumuna devam eden Malhan İzmir ilinde yürütülen kentsel tasarım projesinin Bodrum için model olabileceğini önerdi ve “Bodrum’un kentsel tasarımı hakkında derinlemesine bir çalışma yapmadım ancak buraya gelmeden önce İzmir’e gittim, İzmir’de tarihsel dokunun yeniden kazanılması için bir proje hazırlanmakta, Belediye tarafından ciddi bir fon ayrılmış. Kıyı-deniz projesi ile bir taraftan eski merkezi nasıl sağlıklı hale getiririz diye düşünüyorlar, diğer taraftan yenilikçi tasarımlar üretiyorlar. Onlardan şunun sözünü aldım; Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği (BODTÜM) olarak bir davet yaparsak, bu işe nasıl başladıklarını bize anlatabilirler” açıklamasında bulundu.

Bodrum’da ekonomik kalkınmanın yerel ürünlerin sertifikalandırılarak doğru pazarlama yöntemleri ile sağlanabileceğini vurgulayan tasarımcı Faruk Malhan bu konuda Pınarlıbelen mevkiinde inceleme yaptıklarını ve bu arazinin eko-turizm için çok uygun olduğunu belirtti. Sunumuna Yalıkavak’ta kurduğu Bodrum Tasarım Köyü hakkında bilgiler vererek devam eden Malhan, Bodrum için üretilecek akılcı kırsal kalkınma projeleriyle halkın ciddi gelir elde edilebileceğini ve Bodrum için en az 1 yıllık turistin garanti edilebileceğini belirterek, kooperatifçiliğin önemine vurgu yaptı. BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’dan destek sözü alan Malhan sunumunun ardından ilgileri için BODTO Meclis Üyelerine teşekkürlerini sundu.

“Hep beraber desteğe hazırız!”

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise kırsal kalkınma konusunda Bodrum Mandalinasını örnek vererek, Bodrum’da özellikle 1980’li yıllarda tarımın yerine turizmin geçtiğini, bu sürecin 1985’ten sonra iyice hızlandığını ve mandalina bahçelerinin kaderine bırakıldığını vurguladı ve şöyle dedi: “İnanın yaz kış buradan kamyonlar dolusu,  mandalina, portakal, limon şehir dışına giderdi. Bulgaristan ve Yugoslavya’ya dahi bu ürünler pazarlanırdı. Sonra turizm gelince biz bir senede kazandığımız parayı 3 ayda kazanmaya başladık ve tarımı, mandalinayı unuttuk… Tarımla turizmi beraber yapabilseydik durum böyle olmazdı. Bodrum’da büyük bir tarım potansiyeli var, tarımla ilgili ciddi birikim var. Biz kaderine bırakılan mandalina bahçelerini canlandırmak için Bodrum Turunçgil Üretici Birliğini kurduk, gücümüzün yettiğince yılda 5 ton mandalina konservesi elde ediyor, 5,5-6 milyon şişe Bodrum Mandalina Gazozu üretiyoruz. 2015 yılında 26.000 koli gazoz sattık. Demek istediğim Bodrum’da Pazar yaratılabiliyor, isteyince yapılıyor. Kırsal kalkınma projelerine, ekoturizm projelerine hep beraber BODTO olarak desteğe hazırız!”.

Mimar Faruk Malhan’a BODTO Meclisi tarafından bir anı hediyesinin takdim edilmesinin ardından Meclis olağan gündemiyle devam etti.

BODTO Meclis Üyeleri, her ay sonunda düzenlenen Meclis toplantılarında önemli konukları ağırlamaya ve Bodrum’a dair konuları gündeme getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu