EkonomiGündemManşet

BODTO’DAN ÖNEMLİ UYARILAR

bodto-logoBodrum Ticaret Odası (BODTO), yeni yılda üyelerinin yapmalarının zorunlu olduğu konular hakkında duyuruda bulundu.

BODTO’dan üyelerine yapılan duyuruda, e-tebligat dönemine geçiş, yeni nesil yazar kasa kullanmı mecburiyeti, e-fatura hakkındaki yeni düzenlemeler, şirketlerin web sitesi yapma zorunluluğu ve TAPDK belgelerindeki süre uzatımı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Elektronik Tebeligat (e-tebligat)’ta başvuşu süresi uzatıldı…

Kurumlar vergisi mükelleflerine ve ticari, zirai ve mesleki açıdan gelir vergisi mükelleflerine zorunlu, kendisine e-tebligat gönderilmesini talep edenlere isteğe bağlı olarak “e-tebligat” dönemi 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle başladı. Ancak henüz başvurusunu tamamlayamayan mükelleflerin, herhangi bir sıkıntı yaşamamaları amacıyla, e-tebligat sistemine başvuru süreleri 01 Nisan 2016 tarihine kadar uzatılmıştır.

Duyuruda, yeni nesil yazar kasa kullanmı mecburiyeti hakkında yapılan bilgilendirmede ise şu ifadelere yer verildi:
426 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanılması zorunlu hale getirilmiş olup, 451 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile de bütün mükelleflerin yeni nesil yazar kasa kullanma mecburiyeti 1 Ocak 2016 yılında başlayacaktı ancak 25 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan, tebliğe göre yapılan yeni düzenleme şöyle değiştirilmiştir:

2014 yılı satışları veya gayrisafi iş hasılatı dikkate alınarak aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiş olup, 2014 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı:

1 milyon TL’yi aşan mükellefler için, 1/4/2016 tarihinden, 1 milyon TL’den 500 Bin TL’ye kadar olan mükellefler için, 1/7/2016 tarihinden, 500 Bin TL ile 150 Bin TL arasında olan mükellefler için, 1/10/2016 tarihinden, 150 Bin TL’den az olan mükellefler için, 1/1/2017 tarihinden itibaren Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanma mecburiyeti başlayacaktır.

Yeni nesil yazar kasa kullanma mecburiyeti kapsamında gerekli işlemleri yerine getirmeyen ve 1.sınıf defter tutan mükelleflere 2015 yılı tarifesine göre 1.300-TL ceza kesilmesi öngörülmektedir.

Ticaret Odası’nın yaptığı bilgilendirme duyurusunda, Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre “Bağımsız DenetimeTabi Olan” şirketlerin web sitesi hazırlama zorunluluğu bulunduğu da hatırlatıldı.

E-Fatura hakkında yapılan yeni düzenleme hakkında da üyeleri bilgilendiren BODTO yayımlanan duyurusunda şu ifadelere yer verdi:
e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını da 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren e-fatura olarak düzenleyeceklerdir.

Duyuruda yapılan diğer bir bilgilendirme ise TAPDK’nın Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14. ve 15. maddelerinin uygulanmasıyla ilgili 9 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararı hakkında oldu. Buna göre, 2016 yılında geçerli olacak satış belgesi bedelleri duyuruda yer aldı. Satıcıların, bu bedelleri en geç 31 Mart 2016 tarihine kadar Kurum sicil numaralarını beyan etmek suretiyle TAPDK’nın hesabına yatırarak, belge sürelerinin uzatılması talebinde bulunmaları gerektiği vurgulandı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu