ÇevreGündemManşetSiyaset

Milletvekili Derici’den Mecliste Basın Açıklaması

Bodrum'un Su Sorununa Dair Açıklamada Bulundu

 

CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, memleketi ve seçim bölgesi olan Muğla’nın gözde ilçesi Bodrum’un uzun süredir devam eden su sorununa dair mecliste basın açıklaması yaptı. Öneş Derici, 21. yüzyılda Dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden Bodrum’un su sıkıntısı yaşamasının bir utanç olduğunu belirtti.

Öneş Derici, DSİ’nin ihmalleri nedeniyle Bodrum halkının yaşadığı mağduriyete dikkat çekerek, Bodrum’un temel yaşam kaynaklarından biri olan suya erişim hakkının gasp edildiğini belirtti. Ayrıca, DSİ ile MUSKİ arasında yapılan görüşmelerde sağlanan bilgilerin çelişkili olduğunu, gerçeklerle uyuşmadığını ifade etti.

Cumhuriyetin yüzüncü yılında utanç

Süreyya Öneş Derici, su sorunu ile ilgili açıklamasına başlamadan önce İsrail-Filistin çatışmasına ve tezkere konusuna değindi. Filistin’in haklı davasının yanında olduğunu, ancak Hem İsrail’in hem Hamas’ın sivillere yönelik saldırılarını kınadığını vurgulayan Öneş Derici; tezkere konusuna ilişkin ise yabancı askerlerin ülkeye girebileceği maddesinin derhal  tezkereden çıkarılması gerektiğine işaret etti.

Öneş Derici: “Tüm bu önemli gündemlerin ve yas sürecinin yanı sıra, kendi yaşadığı sorunları halının altına süpüren ülkemde; memleketim ve seçim bölgem Muğla’nın su sorununu konuşmak için huzurlarınızdayım. 21. yüzyılda Türkiye’de basın açıklamalarının konusu bu mu olmalıydı? Bu konuda takdiri size bırakıyorum” dedi.

Açıklamasında, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’un, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hala su sorunu yaşıyor olmasının bir utanç olduğunu vurgulayan Öneş Derici,  Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği soru önergelerine cevap alamadığını belirtirken, “Önergelere cevap verilmemesi kabul edilemez. Bu meclisi işlevsiz kılmaktır” dedi.

Bodrum’un yıllık su ihtiyacının yarısı bile karşılanmıyor

Bodrum’un yıllık su ihtiyacının 44,4 milyon m3 olduğunu belirten Öneş Derici, barajlardan verilen suyun yetmemesi, boruların yenilenmemesinden kaynaklı olarak oluşan arızalar ve yeni su kaynakları yaratmaya yönelik yatırımların olmaması nedeniyle, Bodrum’un yıllık su ihtiyacının yarısının bile karşılanmadığını söyledi. Muğla vekili, Belediyenin tüm çabalarına rağmen DSİ’nin görevini yapmayarak halkı mağdur ettiğini vurguladı.

Akbelen’de hukuku tanımadılar, Muğla halkının susuzluk sorunu karşısında sessiz kaldılar 

CHP Muğla vekili Süreyya Öneş Derici, su tahsisleri hakkındaki yönetmeliğin 7’nci maddesini hatırlatarak, birinci seviyede önceliğin içme ve kullanma suyunun karşılanması olduğunu, enerji üretimi ve sınai su ihtiyaçları ise öncelikler arasında dördüncü sırada yer aldığını söyledi. Önceliğin yasa dışı bir şekilde vatandaşa değil termik santrallere verildiğini belirtti.

Öneş Derici, “daha önce Akbelen Ormanları katledilirken, bu orman yok edildiği takdirde Bodrum’un gelecekte daha büyük bir su sorunu yaşayacağını da belirtmiştik. Havamızı, suyumuzu, halkımızın sağlığını savunmak için haftalarca, hatta yıllarca Akbelen Ormanında ağaçlara sarılan İkizköylüler ile birlikte direndik. Akbelen’de hukuku tanımayan devlet kurumları, ülkemizin ve dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden birinde yaşayan vatandaşların sorunları söz konusu olduğunda yine sessiz kalmayı tercih ediyor” diye konuştu.

Cevaplanmayan iki soru önergesinde sorduğu soruların hepsini mikrofonda tekrar dile getirdikten sonra, yetkilileri göreve çağırmaya devam edeceğini söyleyen Öneş Derici; mecliste, sokakta ve bütün platformlarda, Muğlalı vatandaşların su sorunu çözülene dek mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu