DünyaKültür SanatManşet

Bodrum’da Rus Bestecinin Anısına Konser

Rachmaninov 150 yaşında

 

20.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında Aktur A.Ş’nin etkinlik sponsorluğu ile 20. yy’ın en önemli Rus besteci, orkestra şefi ve piyanistlerinden Sergey Rachmaninov, doğumunun 150. yılında bir konserle anıldı. Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Rachmaninov 150. Yaşında” başlıklı konserde Soprano Dilruba Bilgi ve Bariton Caner Akgün’e piyanoyla Gökhan Aybulus eşlik etti.

Müzik tarihinin en önemli bestecilerden biri olarak anılan, Rus romantizminin son büyük bestecisi S. Rachmaninov’un eserlerinden derlenen konser, Bodrum’da yaşayan yerli ve yabancı klasik müzik tutkunlarını bir araya getirdi. Rus müzisyen Sergey Rachmaninov, bu yıl ülkemizde ve dünyada çeşitli konserlerle anılıyor.

Rachmaninov’un en güzel eserleri izleiyci ile buluştu

Soprano Dilruba Bilgi, Bariton Caner Akgün ve Piyanist Gökhan Aybulus’u bir araya getiren konserde Rachmaninov’un, “Vsyo otnyal u menya op.26 no.2”, “A Dream op.8 no.5”, “V molchani nochi taynoy op.4 no.3”, “Etude-Tableau Op.39 No.2”, “Ne poy krasavitsa op.4 no.4”, “Zdes horosho op.21 no.7”, “O, net, molyu, ne uhodi op.4 no.1”, “Vchera my vstretilis op.26 no.13”, “Etude-Tableau Op.33 No.3”, “Vokaliz op.34 no.14”, “Prelude in C-sharp minor, Op.3 No.2”, “O ne rydai, mai Paolo from Francesca da Rimini Opera, Francesca’s Aria” ve “Ves’ tabar spit from Aleko Opera, Aleko’s Cavatina” başlıklı eserleri seslendirildi.

Suna Kan anısına bir eser seslendirdiler

Sırayla sahneye gelen sanatçılar, konserin sonunda alkış yağmuruna tutuldu. İzleyicinin bis isteiği üzerine üçlü Mozart’ın Don Giovanni operasından bir düet seslendirdi: “Là ci darem la mano” başlıklı eser Haziran ayında kaybettiğimiz keman virtüözümüz Suna Kan’ın anısına icra edildi.

Rachmaninov’un dünyaya bıraktıkları

Rachmaninov, yazdığı 4 piyano konçertosu ve 3 senfonisiniyle, Rus Romantizm’inin son temsilcisi olarak anılır. Senfonik Danslar, Ölüler Adası başlığını taşıyan senfonik şiirlerinin yanı sıra keman virtüözü Paganini’nin bir teması üzerine yazdığı Rapsodi, piyano ve orkestra için bestelenmiş bir eserdir. Sanatçı, solo piyano için 24 prelüd ve 2 sonatın yanı sıra, Chopin’in ve Corelli’nin temalarına varyasyonlar bestelemiş, 2 piyano için ve dört el için eserler yazmıştır. Yazdığı 2 akapella ve 3 opera eserinin yanı sıra oda müziği için de eserleri bulunan Rachmaninov’un, Puşkin, Goethe, Tolstoy ve Hugo gibi yazarların eserlerine yazdığı şarkıları da bilinen ve sevilen eserlerdendir.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu