EğitimManşet

Gönüllü İtfaiyeciler Sertifikalarını Aldı

75 Gönüllü Eğitimini Tamamladı

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından gönüllü itfaiyecilik kapsamında düzenlenen eğitimden faydalan 39’u kadın, 36’sı erkek toplam 75 kişi düzenlenen törenle Gönüllü İtfaiyeci Sertifikalarını aldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, 24.03.2022 tarihinde yürürlüğe giren “Gönüllü İtfaiyecilik Yönergesi’’ kapsamında; Menteşe, Fethiye ve Bodrum ilçelerimizden gelen talepler doğrultusunda toplam 75 kişiye eğitim verildi. Eğitimler sonrasında düzenlenen törende Gönüllü İtfaiyecilerin sertifikaları verildi.

Haftada 40 Saat Eğitim Verildi

Düzenlenen törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Belediye Meclis üyeleri ve gönüllü itfaiye erleri katıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından 39’u kadın, 36’sı erkek olmak üzere gönüllülere her grup için; 5 gün ve günde 8 saat olmak üzere 40 saat eğitim verildi.

Gönüllüler Muğla İtfaiyesi uzman eğitmenleri tarafından; iki gün yangın ve su baskınları, iki gün ipli erişim ve bir gün de ilkyardım konularında detaylı bir eğitim sürecine tabi tutuldu. Eğitimlerde teorik ve uygulamalı alanlarda performans değerlendirmesinden geçirildikten sonra yazılı sınava tabi tutuldular.  Sınavdan başarıyla geçen Gönüllülere İtfaiye Daire Başkanlığının  gönüllü ekibine  dâhil edildi. Gönüllü itfaiyeciler Beden işçisi, doktor, hemşire, mimar, öğretmen, dans eğitmeni ve psikologdan oluşuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi İl Destek Veren Kurumlardan

Türkiye Gönüllü itfaiyecilik derneği Başkanı Umut Öcal “ Biz gönüllülere eğitim ve tatbikat imkanı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. MAK ‘Mahalle Arama Kurtarma’ il ve ilçelerde kurulmuş arama kurtarma eğitimi almış gönüllülerden oluşan bir sivil toplum kuruluşudur. Muğla Büyükşehir Belediyemiz MAK projesini 2001 yılında imzaladığı protokolle destek veren ilk kurumlardan birisi olmuştur. 2 yıldır yaptığımız eğitimlerin kağıt üzerinde kalmadığının bir göstergesidir. Hedefimiz gönüllü itfaiyeci sayımızı arttırmaktır. İzmir depreminde, Muğla’da çıkan orman yangınlarında ve Kahraman Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinde itfaiye ekiplerimizle birlikte çalıştık” dedi.

 Başkan Gürün: Gönüllü İtfaiyecilerimizi Kutluyorum

Gönüllü itfaiyeci olmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından gönüllü itfaiyecilik kapsamında 39’u kadın, 36’sı erkek toplam 75 kişi bu eğitimden faydalandı. Gönüllü itfaiyeciler Beden işçisi, doktor, hemşire, mimar, öğretmen, dans eğitmeni ve psikologdan oluşuyor.  Sizler aldığınız eğitimle ne zaman, nasıl, ne şekilde müdahale edeceğini, nerede bulunup nerede bulunmamanız gerektiğini gayet iyi biliyorsunuz. Aldığınız eğitimlerle vatandaşları bilgilendiriyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli. Bu gün burada olan 75 arkadaşımız eğitim verebilecek düzeydesiniz. Yangın esnasında ya da sel felaketinde yaptıklarınız önemli ama toplumu eğitmenizle ilgili vatandaşlara bilgilerinizi aktarmanız çok daha önemli. Kadınların her alanda çoğunlukta olması bizim en büyük temennimiz. Burada gönüllü itfaiyecilerimizin yarısından fazlası kadın. Bütün amacımız felaketler olmasın” dedi.

Gürün: İtfaiye filomuzu Güçlendirdik

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyemizde 13 grup amirliği, 25 istasyon ve 38 noktadan hizmet veriyor. Bu güne kadar 35 bin 612 itfai olaya müdahale edildi. İtfaiye filomuzu çok nitelikli bir hale getirdik. Orman köylülerine tankerler dağıttık. Onlara eğitim verdik. Olası bir yangında itfaiye yetişinceye kadar yangına hemen müdahale ediliyor. Bu coğrafyada itfaiyemiz olaylara olması gereken zaman içerisinde müdahale ediyor. Değişen iklim koşulları içerisinde itfaiyenin üzerine düşecek olan olaylarda artışlar olacak. Bu artışlar karşısında bizde itfaiyemizi daha donanımlı ve güçlü hale getirdik” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu