ÇevreGündemManşet

4 Kez Mühürlenmiş

Kapatılan Otelin Arıtmama Sistemi İnadı

 

Bodrum’un Yahşi Mahallesi’nde faaliyet gösteren bir otel eksik evrak nedeniyle mühürlendi. Otelde kalan turistlerden bazıları başka bir otele götürüldü. Öte yandan tesisin daha önce 4 kez çevre kirliliğine neden olduğu için mühürlendiği ancak her seferinde mühür fekki yapıldığı ortaya çıktı. Tesis verilen süre içerisinde arıtma tesisini kurmayınca bugün 5. kez mühürlenerek tahliye edildi.

Yahşi Mahallesi Kargı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Palmet Group’a ait Palmet Bodrum adlı otel, bugün öğleden sonra eksik evrak nedeniyle belediye zabıta ekiplerince mühürlendi. Otelin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talimatlarıyla, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu eksikliği nedeniyle mühürlendiği ifade edildi.

Çok sayıda zabıta ekibinin geldiği otelde mühürleme işlemi yapıldı. Tatilleri devam ederken odaları boşaltmak zorunda kalan yaklaşık 200 yerli ve yabancı turist ise büyük şaşkınlık yaşadı. Kimi turistler minibüslerde başka otellere nakledildi, kimileri ise otelde kalıp neler olup bittiğini anlamaya çalıştı.

Otelde konaklayan turistlerden Oksana Aksoy, ne olup bittiğini anlayamadan dışarıda kaldıklarını ifade ederek mağduriyetlerini yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Otel yetkilileri ise bir açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Turizm alanında faaliyet gösteren Palmet Group’un Bodrum dışında, Antalya’da da 5 ayrı oteli bulunuyor.

BODRUM BELEDİYESİ’NDEN DETAYLI AÇIKLAMA

Öte yandan konunun detaylarıyla ilgili Bodrum Belediyesi’nden de bir açıklama geldi. Açıklamada daha önce defalarca çevreyi kirlettiği tespit edilen otelin Zabıta tarafından 4 defa mühürleme işlemi yapıldığı ve her seferinde mühür fekki yapıldığı, bugün yapılan mühürlemenin 5. olduğu ortaya çıktı. Belediyeden gelen bilgilendirme metninde şu ifadeler kullanıldı;

“Belediyemize gelen şikayet doğrultusunda Ortakent-Yahşi Mahallesi Kargı Caddesi No:39 adresinde bulunan Palmet Otel’den 27.06.2022 tarihinde sahile su akıtıldığı şikayetine istinaden tespitler gerçekleştirildi. İşletmenin yetkilisi ile görüşüldüğünde otelin yeni devralındığı, yeni aldıkları için tesisat sisteminin çözülemediği ve sadece bu işlerin düzene sokulması için personelin 28.06.2022 tarihinde çalışmaya başlayacağı belirtildi. Arıtma sisteminin kurulması ve işlemin süreç almasından dolayı 15 gün süre verilmiş olup, ne şekilde olursa olsun sahile su verilmemesi gerektiği, verilmesi durumunda yasal işlemlerin yapılacağı belirtilmiş olup akabinde belirtilen tarihe kadara sahile su dökümü noktasından ara ara denetimler yapılmış olup Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü denetimleri ile karşılaşılmıştır.

Konuya ilişkin 06.07.2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile görüşüldüğünde İlgili işletme için Çevre İzin belgesi bulunmamasından dolayı işlem yapılacağı şifahen belirtilmiş olup, geçmiş dönemlerde Çevre İzin-Lisans belgesi vb işlemlerden kapatılan tesislere ilgili evrakları ve belgeleri yenilemeden ruhsat verilmemesi hususu belirtilmiştir. Konuya ilişkin 14.07.2022 tarihinde yerinde kontroller yapıldığında uygunsuzlukların devam ettiği görüşülmüş olup konunun Belediyemiz Encümenince değerlendirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

19.07.2022 tarihinde tarafıma havalesi yapılan 08.07.2022 tarih ve E¬48741350¬-250-¬10070 sayılı yazı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü söz konusu işletmenin 10.09.2014 tarih ve 29115 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Giren Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Geçici Faaliyet Belgesi alıncaya kadar faaliyetinin durdurulduğu belirtilmiş olup Kaymakamlığımıza bilgi verilmesi talep edilmiştir.”

 

Kaynak: kenttv.net

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu