Kültür SanatManşet

Doğduğu Topraklarda Anma töreni

Amiral Turgut Reis, Bodrum’da Anıldı

 

Amiral Turgut Reis, Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen törenle doğduğu topraklarda anıldı.

Bodrum Turgutreis doğumlu Amiral Turgut Reis, şehit oluşunun 457’nci yıl dönümünde Turgutreis Karabağ Mahallesinde düzenlenen tören ve aynı günün akşamı Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programla anıldı.

Amiral Turgut Reis’in doğduğu Karabağ Mahallesi’nde bulunan anıt heykeli önünde gerçekleşen anma törenine törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras adına Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Sahil Güvenlik Kıdemli Başcavuş Murat Sarıaslan, İzmir Senfoni Orkestrası emekli sanatçı ve Turgut Reis’in torunu Numan Pekdemir, siyasi parti başkanları, Gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Numan Pekdemir, Amiral Turgut Reis’in hayatından ve başarılarından bahsederek başladığı konuşmasında, Turgut Reis’in gelecek nesillere anlatılmasının önemine vurgu yaptı. Babasının yıllar önce Amiral Turgut Reis için yazdığı bir şiiri okudu.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt ise, Türk denizcilik tarihinin yetiştirdiği en önemli isimlerden denizcilerin piri Turgut Reis’i, doğduğu topraklarda anıyor olmaktan büyük gurur duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Türk denizcilik tarihinde adı ilk akla gelenlerden olan Amiral Turgut Reis, sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı denizcilerinin başında gelmektedir. Bodrum gibi denizle iç içe olan bir kentte denizcilikte kendini cesaretiyle, dürüstlüğüyle, yeteneğiyle ispatlamış kişilikleri, Bodrum Belediyesi olarak daima hatırlayacak ve hatırlatacağız.  Türk ve dünya denizciliğinin önemli simgelerinden biri olan Turgut Reis’i doğduğu topraklarda anmak için bir araya geldiğimiz bu kıymetli güne katkı sunan herkese teşekkür ederim. Bu anlamlı günde, Turgut Reis’in doğduğu mahallede, büyük denizcimizin hatırası önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Tören Amiral Turgut Reis heykeline çelenk sunma töreni ile lokma dağıtımıyla sona erdi.

Bodrum Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlanan Amiral Turgut Reis’i anma programı kapsamında düzenlenen söyleşi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Söyleşiye, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, Turgutreis Tarih Kültür ve Sanat Araştırmaları Deneği Başkanı Tarık Eray Çakır, Bodrum Oda Orkestrası Kurucusu Sanatçı Numan Pekdemir, Bodrum Denizcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer katıldı.

Söyleşide Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, konuşmasına Bodrum Belediye Başkan Ahmet Aras’ın mesajını ileterek başladı.  Akbaş, “Maalesef ciğerlerimizi yüreğimizi yakan Marmaris yangını 2 gündür devam ediyor. Başkanımız da kendileri Marmaris’te. Sizlere saygı ve sevgilerini sunuyorlar. Başkanımız Ahmet Aras, Bodrum’un değerlerine, sanata, sanatçıya kültürüne ve geçmişine sahip çıkıyor ve bunun somut adımlarla bir iz kalmasını istiyor. Hatta bizim ‘İz Bırakanlar’ diye belediye yayınımızdan çıkan bir kitabımız var. Bu kitabımızda Halikarnas’tan günümüze o kadar çok tarihimiz var ki o kadar çok anılarımız var ki onlardan bir tanesi de Amiral Turgut Reis’tir, Biz, Bodrum Belediyesi olarak her zaman geçmişimize sahip çıkıp bu geçmişimizi ilerleyen dönemlere aksettirmek için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Amiral Turgut Reis’i Anma Söyleşisinde; Deniz Müzesi Projesi, Turgut Reis Akdeniz Denizcilik Tarihi Arşivi, Bodrum-Tunus Cebre Adası Houmt Souk kardeş şehir ilişkisi, Turgut Reis’in Tunus’taki akrabaları, Turgut Reis Denizcilik Tarihi Sempozyumları, Deniz dünya mirası, Deniz kültürü, İklim değişikliği ve bu değişikliklere uyum sağlama, Ege ve Bodrum Deniz kültürü, Çevre ve Deniz konusunda bilgilendirmeler ile Türk denizcilik tarihi ve Turgut Reis’in denizcilik tarihindeki yeri konuşuldu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu