ÇevreGündemManşetTeknoloji

Bodrum’da Olası Afetlere Karşı Hazırlık

Afet Yönetiminde İletişim ve Koordinasyon Çalışması

 

Afetle mücadele kapsamında ilçede iletişim ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi iş birliği ile “Dijital Sayısal Telsiz Sistemi” hayata geçirildi.

Yarımadadaki olası afet durumlarında kriz yönetiminin ve kalıcı iletişimin sağlanmasına yönelik kullanılmaya başlanacak olan telsiz sisteminin bilgilendirme toplantısı Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçe protokolü, kamu kurum amirleri ile yetkili personelleri ve akredite olan gönüllü derneklerin temsilcileri katıldı.

Bu toplantıyı çok önemli gördüğünü ifade eden Kaymakam Bayar, “2022 yılında yaşanabilecek olası orman yangınları bizim en önemli gündemimiz. Geçen yıl yaşanan yangın sürecini buradaki arkadaşlarımızın birçoğu yaşadı, o açıdan tecrübemiz var. Sıcaklıklar artacak ve orman yangınları mutlak suretle olacaktır, olmayacakmış gibi davranamayız. Bu sebeple bizim hem koordinasyonumuzun hem de yönetimimizin çok iyi olması gerekiyor. Görev alacak arkadaşlar için müdahale şemasını şimdiden çok iyi belirlemek gerekiyor. Bununla alakalı Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) bağlı olarak il programı da çıkarıldı. Bu, hafife alacağımız bir konu değil. Belli başlı görevlendirmeleri yaptık, Afet Acil Durum Kriz Yönetim Merkezi’ni bu okulun toplantı salonu olarak belirledik. Bu merkezin müdürlüğünü İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Bey yapacak. Herodot Kültür Merkezi’ni lojistik merkezi olarak ilan ettik. Lojistik ile ilgili tüm araç gereçler orada toplanacak. Buranın yönetimini de Bodrum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Bodrum Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri sağlayacak.” Dedi.

Telsiz Temini Bodrum Belediyesi’nden

Afet anında iletişim sağlanması gerekliliğinin önemine vurgu yapan Bayar, “Bugün de burada bulunma nedenimiz, iletişim koordinasyonun sağlanması için kurduğumuz sistemi hayata geçirmek. Bas konuş şeklinde, uydu sinyallerini de kullanan telsizlerimiz var. Telsizlerimizi belediyemiz temin etti, başkanımıza da teşekkür ediyoruz bu konuda.” diye konuştu.

“Telsizler Türkiye’nin her yerinden çeker konumda olan sistemlerdir”

Telsiz özellikleri ve kullanımı ile ilgili teknik detayları paylaşan Bodrum Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü yetkilisi Kaan Yorga, “Bas konuş mantığıyla çalışan, içinde sim kartları olan, sahada da geniş kullanım alanı sağlayan ve 3 ayrı tipten oluşan telsiz kitlerimiz var. Kullanacağımız bu telsizler Türkiye’nin her yerinden çeker konumda olan sistemlerdir. Roaminge de açtığımız takdirde uluslararası da kullanılabilir. Yani sayın kaymakamımız ve belediye başkanımız şehir dışında oldukları takdirde de sevk ve idari koordinasyonu telsiz yöntemiyle sağlayabilecekler. Şu an için yaklaşık 102 adet cihazımız teslim edildi. Yine görev ve sorumluluk alanlarına göre toplamda 200’e yakın telsizin teslimini gerçekleştireceğiz. Telsizlerimizin GPS ve kamera özelliği de bulunuyor. Kamera bağlantısı ile görüntülü görüşme imkânı da sağlayarak sahadan anlık görüntülerin de aktarılmasını sağlıyor.” dedi.

Yangın bölgesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, iletişim altyapılarını tamamladıklarını ifade ederek, “Orman, itfaiye, jandarma, polis, belediye ekipleri, akredite olan gönüllü derneklerde ve Muğla 911, MAGAME, AKUT gibi gönüllülerde bu telsizlerden var. Şu anda bütün muhabereyi tek kanal üzerinden sağlayabiliyoruz. Bizim için bu iletişim çok önemliydi. Aynı zamanda dijital ortamda çalışan bir sistem. Bu telsizler kimdeyse afet koordinasyon merkezlerinden onların lokasyonları görülebiliyor. Aynı zamanda kamera özelliği de var. Oradaki olayı anında görüntüleyip bütün diğer paydaşlarla paylaşabiliyor.” diye konuştu.

Olası afet durumlarına müdahale edebilmek için çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Aras, hayırseverler tarafından 5 arazözün belediyeye bağışlandığını ve yakında hizmete alacaklarını ifade etti.

Bitez’de Çıkan Yangında Kullanıldı

Toplantının ardından sistemin deneme amaçlı olarak kullanılması planlanırken Bitez Mahallesi Balcılar mevkiinde öğleden sonra bilinmeyen bir nedenle yangın başlamasıyla sistem hemen devreye alındı. İlk defa burada kullanılan telsiz sistemi sorunsuz bir şekilde çalışırken koordinasyonun sağlanması konusunda da büyük fayda sağladı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu