GündemManşet

Bodrum’da 8 Mart Etkinlikleri Devam Ediyor

Tiyatro, Söyleşi ve Etkinliklerle Dolu Kadınlar Günü

 

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri, gerçekleştirilen bir dizi programla devam ediyor

Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Mor Cepken Şöleni ile başlayan etkinlikler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen, kadına uygulanan şiddet temalı  “Kurdela Ya Da Artı Sonsuz” tiyatro oyunuyla devam etti. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt’un da katıldığı oyun, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Program, 8 Mart günü Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları Anılarla Bodrum Sohbetleri Çalışma Grubu’nun “Geçmişten Günümüze Bodrum’da Kadın ve Yaşam” fotoğraf sergisinin açılışı ile devam etti. 70’e yakın eski fotoğrafın dijital ortamda düzenlenerek baskıya uygun hale getirildiği sergi, 28 Mart 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel, “ 8 Mart’ın anlamına özel, Bodrum’u Bodrum yapan değerlerimizden kadınlarımız fotoğraf sergisiyle karşınızdayız. Bizler geçmişle gelecek arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Geçmişini ve değerlerini unutan yozlaşma kültürünün içersinde esas yok oluşu yaşayacaktır diye düşünüyoruz. Bugün bu duvarlarımızda bu güzel atmosferde hünerli elleriyle bizleri besleyen, bizleri bugünlere getiren Bodrum’u Bodrum yapan kadınlarımızı sandıktan çıkardığımız çok eski fotoğraflarıyla anmaya, görmeye ve onlara olan şükranlarımızı ifade etmeye çalışacağız. Ayrıca Bodrum sevdasıyla bizlere ve çalışmalarımıza sahip çıkan, topladığımız bilgi ve belgeleri kent arşiv müzesiyle taçlandıracak olan belediye başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve bu serginin çok kısa sürede hazırlanmasında emeği geçen Basın Yayın ve Halkla İlişkiler ile Kültür ve Sosyal İşler müdürlüklerimize çok teşekkür ediyorum.” Dedi

Bodrum’un Yerel Eşitlik Eylem Planı Çalışmaları Devam Ediyor

Fotoğraf sergisi açılışının ardından, Bodrum Belediyesi ve paydaşları tarafından Bodrum’a eşitlikçi kent niteliği kazandırmak amacıyla, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı kapsamında hazırlanmakta olan ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’  konulu toplantı gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan toplantıya, rahatsızlığı sebebiyle uzaktan bağlantı sağlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel,  Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Kadın Koalisyonu Koordinatörü ve Bodrum Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı İlknur Üstün, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği yetkilileri, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras YEEP Basın Toplantısı’nda, belediye başkanı olarak seçildiğinde, herkesin her koşulda var olma hakkını kullanabildiği bir kent yaratmak amacıyla kenti, kadın meclisleri, kadın örgütleri ve Bodrum kadınları ile birlikte yöneteceğini ifade ettiğini ve bu nedenle de 8 Mart 2020’de Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladığını belirterek şunları söyledi:

“Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nın olmazsa olmazlarından Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlıklarına başladık. Yerel Eşitlik Eylem Planı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini odağına alan, katılımcılığı sağlayan, çeşitliliği gören ve kurumsal düzenlemeleri de beraberinde getiren bir plan. Bir kenti, kimsenin ayrımcılığa maruz kalmadığı bir yere dönüştürmek, herkesin kent hizmetlerinden eşit yararlanmasını sağlamakla daha da önemlisi, hizmetleri herkesin katılımıyla planlamakla mümkün.Biz de Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı Bodrumlularla ve Bodrum’un sivil toplum kuruluşlarıyla hazırlamak için yola çıktık. İki ayda 60’a yakın görüşme yaptık. Tek bir kişiyi bile geride, dışarıda bırakmadan herkes için yaşanası bir Bodrum’u birlikte inşa etmenin yolunu döşemek istedik.Bodrum’u bundan sonra, merkezinden en uzak köşesine kadar tüm Bodrumlularla birlikte dönüştüreceğiz ve yöneteceğiz. Buna talip oldum ve talip olduğum politikayı adım adım birlikte hayata geçiriyoruz.”

Kadın Koalisyonu Koordinatörü ve Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı İlknur Üstün ise bugün burada olmanın çok heyecan verici olduğunu ifade etti. Ayrıca Üstün, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın içeriği ve amacı ile ilgili bilgilendirmeler yaparak,“Kadınların meselesi, toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi tüm dünyanın meselesi. Kimisi kadınları evlere kapatarak, onları susturarak, seslerini kısarak yapmaya çalışıyor. Kimisi özgürlük ve eşitlik mücadelesinde yer alarak. Bu nedenle tam da 8 Mart’ta benim için çok gurur verici. Kadınlara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar için Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve Bodrum Belediyesi çalışanlarına çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Bodrum Belediyesi’nden Şiddete Karşı Tutum Belgesi

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın startını veren ve onları yüreklendiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a, Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı İlknur Üstün’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür etti. Bodrum Belediyesi Şiddete Karşı Tutum Belgesi’nin “Amaç ve Kapsam, İlkeler, Atölyeler Bodrum Belediyesi, Kavramlar ve Tanıtımlar” bölümlerini paylaşan Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, “Ben burada Bodrum Belediyesi’nin şiddete karşı nasıl bir tutum izleyeceğinin belgesini sizlerle paylaştım. 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlarken şiddetsiz bir kent yaratmak için yola çıktık. Hepinizin bu mücadele gününü kutluyorum.” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel, Bodrum Belediyesi olarak her türlü krizin, krizi yaşayan herkesi içermeden çözülemeyeceğini bilerek katılımcı süreçleri herkes için mümkün kılacaklarını ifade ederek, “Sizlere; Yerel Eşitlik Eylem Planının ana başlıklarını açıklayacağım.Katılım, Toplumsal Cinsiyet Temelli/Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık, Sağlık, Yoksulluk, Ekonomik Güçlenme ve İstihdam, Kentsel Hizmetler/Kentsel Planlama, Tasarım ve Erişilebilirlik, Eğitim ve Yaşam Boyu Öğrenme, Afet/Kriz. Tüm çabamız Bodrum’u eşitlikçi ve şiddet üretmeyen bir kent olma, toplumsal cinsiyet eşitliği prensibini yerel yönetimlerce yerleştirme ve kadın örgütlerinin güçlenmesi, aramızdaki iş birliği fırsatlarının arttırılmasıdır.” dedi.

Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ise, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile yarımadada kadınlara karanfil takdim ederek günlerini kutladı.

Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı aşağıdaki etkinliklerle devam edecek.

9 Mart 2022

Resim Sergisi: MSKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kadın Sanatçılar Sergi Açılışı

Saat: 13:00 – Herodot Kültür Merkezi

Söyleşi: Sanatta, Siyasette ve Hayatta Kadınların Yolculuğu

Saat: 14:00 – Herodot Kültür Merkezi

10 Mart 2022

Tiyatro Oyunu: Hayal Satıcısı- Berna Laçin

Saat: 17:00 Nurol Kültür Merkezi

11 Mart 2022

Konser: Neveser Kadın Topluluğu

Saat: 20:00 Herodot Kültür Merkezi

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu