GündemManşet

Başkan Aras’tan ‘Mavi Vatan’ Vurgusu

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. Yılı Bodrum’da Kutlandı

 

Bodrum’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlandı. Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da katıldığı kutlamaların vurgusu ‘Mavi Vatan’ oldu.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yılı vesilesiyle Bodrum’da tören ve etkinlikler düzenlendi. Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı’naait botla denize açılan ilçe protokolü deniz şehitlerinin anısınaçelenk bıraktı. Ardından, Bodrum Belediyesi ve İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Trafo Kafe’de düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi. Etkinlik, Ender Kasal’ın mini konser dinletisiyle başladı.

Uluslararası yarışmalarda dereceye giren Bodrumlu genç yelkencilere, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç tarafından hediyeleri takdim edildi.İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Dinç, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün denizciliğinin, Türk’ün milli ülküsü olduğunu belirtti ve bu anlayış doğrultusunda ülkemizin ve denizciliğimizin kazanımlarından bahsetti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, toprak bütünlüğünün sadece karadan ibaret olmadığını, hava ve deniz sahasıyla bir bütün olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Aras, denizlerimize ve deniz sınırlarımıza sahip çıkmanın önemini vurgularken, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 350 yıldır kapitülasyonlarla denizlerdeki hakimiyet hakkımızın verilmesine karşı Kabotaj Kanunu’nu ilan etmiş ve demiş kibundan sonra Türk denizlerinde Türk denizcilerimiz hakim olacaktır, ticaret yapacaktır ve 1 Temmuz 1926’dan itibaren artık denizlerimizden tamamen Türk hakimiyetine geçilmiş” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ARAS’TAN MAVİ VATAN VURGUSU

Konuşmasına ‘Mavi Vatan’konseptinin önemine değinerek devam eden Başkan Aras, Bizde bunun karşısında Cem Gürdeniz amiralimin o büyük öngörüsüyle ve hükümetimizin bu konuyla aldığı kararla beraber ‘Mavi Vatan’ konseptiyle çok büyük bir adım attık. Mavi Vatan bize denizlerin ne kadar önemli olduğunu tekrar gösterdi. Mavi Vatan mücadelesinin çok önemli olduğunu biliyorum, çok önemsiyorum. Biz bu topraklara hakim olmak istiyorsak denizlerimize hakim olacağız, kara sularımıza hakim olacağız, hava sahamıza hakim olacağız, misak-i milli sınırlarımıza hakim olacağız”diye konuştu.

‘’BODRUM’DA KORSAN TEKNELER İSTEMİYORUZ’’

Bodrum’a ve denizcilik kültürüne yakışmayan günlük tur teknelerine tepki gösteren Başkan Aras, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu denizler su birikintisi değil. Bu denizler ekmek teknesidir, ekmek kapımızdır bizim, yaşam kaynağımızdır. Bunu da böyle bilmek lazım. Şu anda da denizcilerimiz bunu çok iyi biliyorlar. Bodrum bütün Türkiye’de hatta dünyada şuanda bile karşımda duran eşsiz güzellikteki guletleriyle, ayna kıçlarıyla, tırhandilleriyle dünyaya haykırıyor. Ben bu işin sahibiyim diyor. Ancak son yıllarda Bodrum’da korsan tekneler türedi, kentimize, dokusuna, deniz kültürüne hiç yakışmayan tekneler. Biz o tekneleri Bodrum’da istemiyoruz”

Konuşmasına herkesin Kabotaj Bayramı’nı kutlayarak başlayan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da kabotajın milli egemenliğimizin unsuru olduğuna dikkat çekti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu