Kültür SanatManşet

Herıtage Festıval Halıkarnassos’un Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

Herıtage; İstanbul ve Ortadoğu’dan Sonra Bodrum’da

 

Bodrum’da kültürel miras değerlerinin halkla buluşmasını sağlayacak “Heritage Festival Halikarnassos”un basın toplantısı Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi, TG Expo ve BESİAD ortaklığıyla, birbirinden değerli birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan festivalin basın toplantısına, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kaplan ile online olarak TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, Heritage Projeleri Yöneticisi Murat Akan ve BESİAD üyeleri katıldı.

Uluslararası alanda birçok değerli ismin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan Heritage Festival Halikarnassos’un, başta Bodrum ve çevre bölgelerden gelen ziyaretçileri, uluslararası basın ve medya kuruluşları, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, geleneksel tat ve lezzetlerin peşine düşen gurmeleri; kısacası tüm kültür meraklıları eşliğinde ülke mirasımıza ışık tutacak ve Bodrum’da iş adamları, kamu kuruluşları, halkı, esnafı ve tüm paydaşları ile çok güçlü bir festival havası estirmesi hedefleniyor.

Gelecek sene 3-12 Eylül’de gerçekleşecek olan festivalde, Bodrum’un her köşesine kurulacak sergiler, enstalasyonlar, söyleşi alanları, yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserler, tiyatrolar ve lezzet buluşmaları gibi birçok renkli etkinlik yer alacak.

KAPLAN: BODRUM’UN EKONOMİSİNE VE TANITIMINA BÜYÜK KATKI

Farklı hedef kitleleri Bodrum’a çekebilecek işler yapılmasını çok önemli gördüklerini belirten BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kaplan, “TG Expo firmasının da desteğiyle bugün Heritage Halikarnassos ismini koyduğumuz festival fuarı diyebileceğimiz, hem Bodrum’un yerel ekonomisine ciddi anlamda dışarıdan kaynak sağlayacak, hem de Bodrum’un kültürüyle, tarihiyle, doğasıyla, folklörüyle, arkeolojik hazinesiyle tanıtılmasına  yönelik bir etkinlik planladık.

Bu etkinliğin temelinde tamamen Bodrum’un bakış açısından bir vizyon yaratıldı. Paydaşlar olarak Bodrum ile özdeşleşmiş sanatçılar, arkeologlar, akademisyenler bu işin her zaman içinde olacaklar. Bu etkinlik Bodrum Belediyesi’nin çok büyük bir vizyon, özgüven ve desteğiyle bugüne geldi. Biz BESİAD olarak bir yola çıktık, Ahmet Başkanım sağ olsun gerekli tüm desteği verdi ve bugün imza aşamasına geldi. Bodrum Belediyesi himayesinde gerçekleşen, Bodrum’un sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, yerel tüm dinamiklerinin içinde olmasını dilediğimiz bu projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

ARAS: BODRUM’UN TARİHİNE VE DEĞERLERİNE VURGU YAPACAK HER ETKİNLİK ÖNEMLİ

Festival lansmanında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, turizm kenti Bodrum’un kendini ifade etme tarzını tümüyle değiştirmek için Bodrum Tanıtma Vakfı-BOTAV ve Bodrum Belediyesi olarak pek çok çalışma başlatıldığını belirtti. Bodrum’un sadece eğlence, magazin, deniz-kum ve güneş tatiliyle değil, yerel değerleri, tarihi ve kültürel varlıkları ile birlikte tanıtılması gerektiğini söyleyen Başkan Aras, ”Bodrum olarak birçok değerli etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapıyoruz. Bu festivallerimiz için bir takvim oluşturmuştuk ancak pandemi dolayısıyla birtakım değişiklikler ve iptaller oldu. Ancak biz Bodrum için düşünmeye, fikir üretmeye ve bir şeyler yapma devam etmeliyiz. Heritage Bodrum fikri bana iletildiği zaman gerçekten heyecanlandım. Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ve yerel değerlerine vurgu yapacak her etkinlik bizim için önemli.” diye konuştu.

TG Expo gibi kendini ispatlamış, deneyimli ve uluslararası etkinlikler gerçekleştirmiş bir firma ile bu etkinliği Bodrum’da hayata geçirmekten mutlu olduklarını söyleyen Başkan Aras, Bodrum’a katkılarından ve yenilikçi bir bakış açısıyla oluşturdukları bu projeye katkılarından dolayı BESİAD üyesi iş insanlarına da teşekkür etti.

Tarihe, kültüre ve yerel değerlere vurgu yapan bir tanıtım stratejisinin Bodrum’dan filizlenmesinin çok faydalı ve verimli olacağını söyleyen Başkan Aras; “Bu coğrafya bizim gurur kaynağımız. Buranın kültür mirası ve doğal güzellikleri korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı. Heritage Halikarnassos bu sebeple herkesin içinde bulunabileceği bir festival. Bunun içinde sadece eğlence yok, aynı zamanda konferanslar ve paneller olacak, birçok faktör bu etkinliğin içerisinde yer alacak” ifadelerini kullandı.

BODRUM’UN KÜLTÜR MİRASINI HERITAGE HALIKARNASSOS İLE DÜNYAYA ANLATACAĞIZ

Festivale isim verirken 3 bin 500 yıllık bu medeniyete vurgu yapmak istediklerini belirten Başkan Aras, “Karyalılar ve Lelegler Anadolu’nun gerçek halklarıdır. Bu topraklarda doğmuş ve bu topraklarda medeniyet geliştirmişlerdir. Bu sebeple onlara sahip çıkmak, tüm dünyaya bu toprakların anlamını derin bir şekilde hissettirecektir. Yaşam durmayan bu toprakların yine aynı canlılıkla insanlara huzur ve mutluluk veren topraklar olarak kalmasını istiyoruz. Bu yüzden her sokağımızı her mahallemizi ayrı ayrı değerlendireceğiz ve kültürel mirasımızı Heritage Halikarnassos çatısı altında tüm dünyayla paylaşacağız. Bu festivalin gerçekleşme sürecinde yer alacak tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum, umarım en kısa zamanda hayat normale döner ve biz yeniden halkımızı dünya halklarıyla bir araya getirebiliriz” diye konuştu.

HERITAGE ISTANBUL, MIDDLE EAST VE HALİKARNASSOS

Basın toplantısına online olarak katılım sağlayan TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, Heritage Halikarnassos Festivali’nin  TG Expo olarak kendilerini çok heyecanlandıran bir proje olduğunu söyledi. Kültürel miras konusunun, kendileri için bir organizasyon konseptinden çok daha fazlası olduğunu belirten Şenel, “Kültürel miras, geçmişten gelen ve gelecek nesillere en doğru şekilde teslim edilmesi gereken bir emanet. Bu sebeple biz TG Expo olarak Heritage İstanbul’u, Heritage Middle East’i ve şimdi de Heritage Halikarnassos’u düzenlerken hep bu hassasiyet ile hareket edeceğiz.  Ülkemizin sahip olduğu zenginlikleri, halihazırda geniş izleyici kitlesi olan Heritage markası ile taşınabileceği en iyi platforma, en iyi sahneye taşıyoruz; Bodrum sahnesine. Bu yolla hem kültürel mirasın halka buluşmasına, hem de onun en iyi şekilde korunarak gelecek nesillere titizlikle aktarılmasına katkı sağlayacağız. Bodrum’un vizyonel yerel yönetimiyle TG Expo’nun küresel deneyimini birleştirerek, Bodrum’da kültürel miras alanında benzersiz bir festival yapacağız ve Bodrum’u bilinen turistik özelliklerini yanı sıra sahip olduğu kültürel miras ile de uluslararası camiada adından övgüyle söz edilen bir yer haline getireceğiz” dedi.

Toplantıya online olarak katılan ve festival içeriği ile ilgili bilgiler paylaşan Heritage Projeleri Yöneticisi Murat Akan da “Bu festival vatandaşlarımızın kültüre ve tarihe olan bakış açısını değiştirebilecek bir olgu olarak ortaya konmuş durumda. Biz uluslararası alanda kültür mirasıyla ilgili birçok aktörü bu festival sayesinde Bodrum’da buluşturmak istiyoruz. Dolayısıyla çok kapsamlı, eğitici, öğretici ve eğlendirici bir festivali, Bodrum’da  gerçekleştireceğiz. 3-12 Eylül arasında bu festivali Bodrum’un birçok yerine yayarak sektöre ve kültürel miras konseptine destek veren herkesi konuşmaya davet edeceğiz. Çeşitli alanlarda birçok marka değerini Bodrum’da sunacağız. Geleneksel zanaatlerimizin yer aldığı değerleri Heritage Pazar kapsamında halkla buluşturacağız. Festivalde çok önemli sanatçıların konserleri ve belgesel film gösterimleri yer alacak, Bodrum Belediyesi ve BESİAD’ın katkılarıyla  birçok alanda etkinlikler gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kaplan, Heritage Halikarnassos Festivali için iş birliği protokolü imzaladı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu