EkonomiGündemManşet

BİR AÇIKLAMADA MUTSO’DAN…

Coronavirüs Salgını nedeniyle normalleşme adı altında Restaurant ruhsatlı eğlence mekanları 1 Haziran’dan itibaren açıldı ama disko bar, birahane ve gece kulüpleri gibi işletmeler,  hala kapalı!..

MUTSO’dan verilen bilgiye göre; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve yiyecek içecek hizmetlerinde faaliyet gösteren 17. Meslek Komitesi (MESKOM) adına bir basın açıklaması yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Restoran ruhsatı bulunan eğlence mekanlarının 1 Haziran’da açıldığına ama bar, birahane, gece kulübü gibi eğlence mekanlarının hala kapalı olduğuna dikkat çekerek; “Ülke olarak pandemi sürecinde zor bir dönemden geçtik. Etkilerini hala görmeye devam ediyoruz. Bu süreçte pek çok düzenleme yapılarak ve hem vatandaşa hem işletmelere uygulanması zorunlu kurallar getirildi. Elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti el birliği ile gösteriyoruz. Ancak dikkate alınması gereken durumlar var.

Restoran ruhsatı bulunan eğlence mekanları 1 Haziran’da açılırken bar, birahane, gece kulübü gibi eğlence mekanları hala kapalı. Bu işletmeler faaliyetlerini durduralı yaklaşık 120 gün oldu. İşletme sahipleri haklı olarak feryat ediyor. Çünkü bir işletmenin 120 gündür kapalı olması hem işletme sahibi için hem de oralarda çalışanlar için çok büyük bir sorundur. İşletme sahipleri hem hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, hem belki kira ödüyor, hem çalışanlarının sigorta primlerini ve maaşlarını ödemeye çalışıyorlar. Turizm bölgesi olan Muğla’da sektör temsilcileri ve çalışanları, en çok çalışacakları dönemde aç kalıyor. Bunun yanında iş yaptıkları, mal / ürün aldıkları tedarikçiler de etkileniyor. Bu ekonomik bir zincir, zincirin bütün halkaları zararda. Üstelik aynı hizmet sektöründe bulunmalarına rağmen farklı bir ruhsatı bulunan işletmeler faaliyetlerini sürdürüyor. Bu haksız ve yanlış bir uygulamadır. Bu sorunun bir an önce giderilmesi ve mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir.” dedi.

MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve 17. MESKOM üyesi Deniz Dakikoğlu da yaptığı açıklamada, “Bu salgın nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. Şüphesiz ki bu durumdan en çok etkilenen, maddi manevi zarar gören reel sektör oldu. Hem salgının vehameti hem de ekonomik kaygılar bizleri oldukça zorladı. Ancak bugün gelinen noktada 17. Meslek komitesi temsilcileri adına kaygıyla ifade etmek isterim ki, normalleşme sürecinde yaşanan ayrıştırma bizleri çok zorlamakta. Bir işletmenin 120 gündür kapalı olması, o işletmeyi yok olmaya mahkum etmektir. Oysa bizim yok etmeye değil hep birlikte var olmaya ihtiyacımız var. Yoksa işletmelerimiz dükkanlarına kepenk vuracak. Ve elbette bu bir domino taşı gibi herkesi etkileyecek.” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu